Top hledané
Výsledky (0)
Kam a za jakých podmínek můžeme vycestovat?

Léto se blíží! Připravte pasy, testy a sbalte si kufr. Vyrážíme

Karolína Lišková
19. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Dvě krásné dívky užívající si dovolenou na pláži

Konečně je to tady. Otevřené hranice, nažhavené cestovky s neodolatelnými nabídkami k vycestovaní do vytouženého zahraničí. Je vlastně úplně jedno, jestli chceme k moři nebo jen na dokonalou italskou pizzu. Konečně je tu ta možnost. Opět MŮŽEME vycestovat bez větších obtíží do vytoužených destinací. A co si budeme povídat - všichni si zasloužíme kousek svého ráje. Takže kam a za jakých podmínek můžeme nejen o prázdninách letět, než nebo pokud nám to zase zavřou?

Cestovní kanceláře a aerolinky se předhánějí s nabídkami. Kvůli omezením pohybu utrpěly těžké ztráty, které se nyní budou snažit dohnat, protože nikdy nevíte, co zase přijde. Každopádně všechny naše cestovní agentury jsou připravené zodpovědět veškeré dotazy dovolenkových nadšenců.

Otevřít v galerii (8)
Dvě dívky relaxující v přístavu
Dvě dívky relaxující v přístavuZdroj: Freepik

Díky celosvětovému očkování se tak postupně uvolňují restrikce v každé zemi.

„V současné době nám postupně jednotlivé státy sdělují podmínky pro přicestování turistů v letošní letní sezoně. Většina zemí požaduje test nebo zohledňuje očkování, v tomto případě stačí pouze certifikát o očkování. Dále je akceptováno lékařské potvrzení o prodělání nemoci Covid-19 v posledních 90-180 dnech, záleží na destinaci. Ale například Albánie již vydala prohlášení, že vzhledem k vysoké proočkovanosti své populace, nebudou požadovat po turistech žádná potvrzení, očkování ani testy,“

řekla mluvčí CK Čedok Eva Němečková.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Covid pasy

Většina zemí zrušila povinnou karanténu po příjezdu, nadále ale požadují buď antigenní nebo PCR test. Na své si přijdou ti, co za sebou mají obě očkovací dávky. Covid pass totiž přijímají a vítají všichni.

„Zavedení covid pasů rozhodně vítáme, urychlí se tím určité kontrolní procesy a cestování do zahraničí se díky nim jistě výrazně usnadní. Klienti by prostřednictvím QR kódu měli prokázat, zda jsou naočkováni, otestováni s negativním výsledkem, připadně že se u nich v posledních třech měsích vyskytlo onemocnění covid-19. Věříme, že covid pasy budou do budoucna uznávány nejen v rámci EU, ale i v ostatních turisticky oblíbených destinacích,“

řekl Ondřej Rušikvas, provozní ředitel CK Blue Style.

Otevřít v galerii (8)
Pár užívající si dovolenou, usmívající se pro selfie
Pár užívající si dovolenou, usmívající se pro selfieZdroj: Freepik

Čechy oblíbený ráj, Chorvatsko

Jako první se na Čechy nejvíce těší Chorvatsko, které je pro nás naprostým dovolenkovým rájem. Jako jedna z prvních evropských zemí začalo zohledňovat vybrané antigenní testy. Pro vstup Čechům stačí toto negativní potvrzení, ne však starší než 48 hodin, případně doklad o očkování dokončeném před alespoň 14 dny, anebo prodělání nemoci covid-19.

Otevřít v galerii (8)
Letecký pohled na chorvatský Split, Dalmácie
Letecký pohled na chorvatský Split, DalmácieZdroj: Freepik

„V Chorvatsku ubytovatelé nesmí naplnit svoje kapacity na 100 procent a musí si vyčlenit kapacitu pro ty, kteří se nakazí COVID-19 a nemohou z důvodu karantény odjet. Nakažený zůstane v karanténě na náklady hotelu, kempu či jiného objektu,“

napsal LP-Life.cz marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný, který dodává, že pro své klienty prodloužili first minute slevy a navíc jim nabídli možnost rezervovat si dovolenou bez rezervačního poplatku.

„Chápeme, že naplánovat nyní termín letní dovolené a objednat si svůj zájezd závazně, je v dnešní době složité rozhodnutí. Proto jsme přišli s možností rezervovat si svou dovolenou již nyní, a to zdarma. Rezervace bude platná do 45 dnů před odletem a zajistí zákazníkům nejširší výběr a nejvýhodnější podmínky. Do 45 dnů před odletem je pak jen na zákazníkovi, zda se rozhodne potvrdit rezervaci a vybraný zájezd objednat, vybrat si jiný zájezd z nabídky, nebo rezervaci zrušit.“

Země se stejně jako Česko zúčastní pilotní fáze testování evropských digitálních zelených certifikátů, tedy koronavirových pasů umožňujících bezproblémové cestování. Platit by měly už od začátku června. 

V zemi fungují hotely, obchody, restaurace, kavárny, muzea i další služby, jen musí zavírat ve 22 hodin. Mimo provoz zatím zůstávají posilovny. Ve všech veřejných vnitřních prostorách jsou povinné roušky

Populární ale rizikové Řecko

Řecko zahájilo turistickou sezonu už 15. května. Česko má tuto zemi na seznamu mezi vysoce rizikovými oblastmi. Neplatí povinnost karantény po vstupu do země, stačí pouze předložit potvrzení o negativním PCR testu v angličtině, který nesmí být starší než 72 hodin, o očkování nebo o prodělaném koronaviru. Při vstupu do země je povinná on-line registrace.

Otevřít v galerii (8)
Ukázka typické středomořské architektury, Řecko
Ukázka typické středomořské architektury, ŘeckoZdroj: Freepik

Otevřené jsou restaurace, bary i kavárny a nově i obchody, muzea a galerie. Uvnitř i venku platí povinnost nošení roušek a pro cesty z řecké pevniny na ostrovy je potřeba být buď očkovaný, nebo mít čerstvý PCR či antigenní test. Noční zákaz vycházení začíná až půl hodiny po půlnoci. 

Nebezpečné Španělsko

S koncem nouzového stavu 9. května přešlo vyhlašování pandemických opatření na jednotlivé regiony. Povinné je ale nadále nošení roušek všude s výjimkou pláže a při jídle a pití. Policie dodržování pravidel kontroluje a případně rozdává pokuty ve výši 100 eur (přes 2,5 tisíce korun). V omezeném provozu fungují bary a restaurace - například na Mallorce nyní jen zahrádky, na Menorce i vnitřní prostory. Liší se otevírací doba v týdnu a o víkendech i pravidla pro maximální povolenou obsazenost - například i u pláží.

Někde stále platí i zákaz nočního vycházení. Situace se ale může velmi rychle měnit, proto úřady doporučují hledat aktuální informace .

Otevřít v galerii (8)
Pár relaxující s drinkem v jakuzzi
Pár relaxující s drinkem v jakuzziZdroj: Freepik

Baleárské a Kanárské ostrovy v tuto chvíli patří do kategorie středního rizika nákazy, zbytek Španělska do velmi rizikové. 

"Pokud jedete na Kanáry a plánujete tam trochu cestovat, což znamená, že nebudete trávit celý pobyt v jediném ubytování, buďte opatrní. Ač vládní stránky Španělska jasně informují o tom, že jste-li na Kanárech déle než 15 dní, nemusíte absolvovat nový PCR test, ale stačí jen podepsat prohlášení, někteří poskytovatelé ubytování tolik informovaní nejsou. Může se stát, že po vás budou vymáhat test nový. Na Kanárech stojí PCR test i 140 euro, ale ani při změně ubytování není potřeba. Trvejte si na svém a snažte se majiteli ukázat oficiální stanovisko na webu,"

radí Karmen, která se v květnu z Kanárských ostrovů vrátila.

Do Portugalska jen pracovně

Česko je stále na seznamu zemí, pro které platí zákaz vstupu za účelem turistiky. Pravidla se mění podle počtu nakažených za poslední dva týdny, mohou se tedy měnit dost rychle. V zemi trvá nejméně do 30. května "stav kalamity", a jednotlivá omezení jsou rozvolňována postupně. Jsou otevřeny restaurace a kavárny do půl 11 večer, s omezenou kapacitou fungují také obchody. Pravidla na ostrovech mohou být jiná než na pevnině. Nošení roušek všude na veřejnosti je povinné. 

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Do Francie až později

Pokud uvažujete nad Francií, musíte počkat do června. A abyste si tam užili aspoň trošku zábavy, vyčkejte ještě déle. Země je pro turisty zavřená, chce se jim otevřít až 9. června, ale i tak tam budou platit zvýšená hygienická opatření a ve 23 hodin se všechno zavře.

Otevřít v galerii (8)
Pár užívající si piknik s výhledem na Eiffelovku
Pár užívající si piknik s výhledem na EiffelovkuZdroj: Freepik

Itálie je jako semafor

Itálie má regiony různých barev, takže je tento semafor potřeba sledovat již při koupi letenek. Žlutá oblast je nejbezpečnější, takže si tam také užijete nejvíce zábavy. Barva jednotlivých regionů bude určovat i tempo rozvolnění služeb: ve žlutých a oranžových už se obchody otevřely, jinde fungují jen v pracovním týdnu. Vnitřní prostory restaurací by se zatím měly otevřít pouze ve žlutých zónách, a to od 1. června, venkovní sezení je povoleno už nyní. Roušky jsou povinné uvnitř i venku. Nadále platí i zákaz vycházení po 22. hodině.

Z českého pohledu je Itálie nyní hodnocená jako země s vysokým rizikem nákazy. 

Otevřít v galerii (8)
Románská budova Colosea
Románská budova ColoseaZdroj: Freepik

Vysoce rizikové Bulharsko

Bulharsko je pro Čechy otevřené už od začátku května, ale pozor, pro Prahu je hodnoceno jako vysoce rizikové.

Horká Afrika

Tunisko a Egypt se chovají stejně jako loni - platí povinnost negativního testu PCR, kontrolu pomocí rychlotestů si zopakujete na letišti, pokud budete pozitivní, podstoupíte na vlastní náklady karanténu. Pokud jedete s cestovkou, nesmíte opouštět rezort.

Ministerstvo zahraničí před turistickými cestami do severní Afriky varuje: zdravotní péče se může velmi prodražit, stejně jako povinná karanténa. Oba státy navíc patří do kategorie velmi vysokého rizika nákazy. 

Maďarsko a Slovinsko mají s Českem prioritní dohodu

Podobně jako Polsko, Rakousko a Německo mají tyhle státy s Českem prioritní dohodu: už od soboty 19. května může mezi těmito zeměmi neomezeně cestovat kdokoliv, kdo před více než 22 dny dostal první dávku očkování proti covidu-19. Slovensko by mělo v dohledné době následovat.

Otevřít v galerii (8)
Pár užívající si aktivní dovolenou ve slovinských horách
Pár užívající si aktivní dovolenou ve slovinských horáchZdroj: Freepik

Pokud se vám do zahraničí nechce, ať už z jakéhokoliv důvodu, nemusíte se bát. I doma je krásně a není nad to vyrazit do české přírody a podpořit tak i domácí podnikatele. Naše ekonomika to velmi potřebuje! 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze