Konečně je to tady. Otevřené hranice, nažhavené cestovky s neodolatelnými nabídkami k vycestovaní do vytouženého zahraničí. Je vlastně úplně jedno, jestli chceme k moři nebo jen na dokonalou italskou pizzu. Konečně je tu ta možnost. Opět MŮŽEME vycestovat bez větších obtíží do vytoužených destinací. A co si budeme povídat - všichni si zasloužíme kousek svého ráje. Takže kam a za jakých podmínek můžeme nejen o prázdninách letět, než nebo pokud nám to zase zavřou?
Cestovní kanceláře a aerolinky se předhánějí s nabídkami. Kvůli omezením pohybu utrpěly těžké ztráty, které se nyní budou snažit dohnat, protože nikdy nevíte, co zase přijde. Každopádně všechny naše cestovní agentury jsou připravené zodpovědět veškeré dotazy dovolenkových nadšenců.
Díky celosvětovému očkování se tak postupně uvolňují restrikce v každé zemi.
řekla mluvčí CK Čedok Eva Němečková.
Většina zemí zrušila povinnou karanténu po příjezdu, nadále ale požadují buď antigenní nebo PCR test. Na své si přijdou ti, co za sebou mají obě očkovací dávky. Covid pass totiž přijímají a vítají všichni.
řekl Ondřej Rušikvas, provozní ředitel CK Blue Style.
Jako první se na Čechy nejvíce těší Chorvatsko, které je pro nás naprostým dovolenkovým rájem. Jako jedna z prvních evropských zemí začalo zohledňovat vybrané antigenní testy. Pro vstup Čechům stačí toto negativní potvrzení, ne však starší než 48 hodin, případně doklad o očkování dokončeném před alespoň 14 dny, anebo prodělání nemoci covid-19.
napsal LP-Life.cz marketingový ředitel CK Alexandria Petr Šatný, který dodává, že pro své klienty prodloužili first minute slevy a navíc jim nabídli možnost rezervovat si dovolenou bez rezervačního poplatku.
Země se stejně jako Česko zúčastní pilotní fáze testování evropských digitálních zelených certifikátů, tedy koronavirových pasů umožňujících bezproblémové cestování. Platit by měly už od začátku června.
V zemi fungují hotely, obchody, restaurace, kavárny, muzea i další služby, jen musí zavírat ve 22 hodin. Mimo provoz zatím zůstávají posilovny. Ve všech veřejných vnitřních prostorách jsou povinné roušky.
Řecko zahájilo turistickou sezonu už 15. května. Česko má tuto zemi na seznamu mezi vysoce rizikovými oblastmi. Neplatí povinnost karantény po vstupu do země, stačí pouze předložit potvrzení o negativním PCR testu v angličtině, který nesmí být starší než 72 hodin, o očkování nebo o prodělaném koronaviru. Při vstupu do země je povinná on-line registrace.
Otevřené jsou restaurace, bary i kavárny a nově i obchody, muzea a galerie. Uvnitř i venku platí povinnost nošení roušek a pro cesty z řecké pevniny na ostrovy je potřeba být buď očkovaný, nebo mít čerstvý PCR či antigenní test. Noční zákaz vycházení začíná až půl hodiny po půlnoci.
S koncem nouzového stavu 9. května přešlo vyhlašování pandemických opatření na jednotlivé regiony. Povinné je ale nadále nošení roušek všude s výjimkou pláže a při jídle a pití. Policie dodržování pravidel kontroluje a případně rozdává pokuty ve výši 100 eur (přes 2,5 tisíce korun). V omezeném provozu fungují bary a restaurace - například na Mallorce nyní jen zahrádky, na Menorce i vnitřní prostory. Liší se otevírací doba v týdnu a o víkendech i pravidla pro maximální povolenou obsazenost - například i u pláží.
Někde stále platí i zákaz nočního vycházení. Situace se ale může velmi rychle měnit, proto úřady doporučují hledat aktuální informace .
Baleárské a Kanárské ostrovy v tuto chvíli patří do kategorie středního rizika nákazy, zbytek Španělska do velmi rizikové.
radí Karmen, která se v květnu z Kanárských ostrovů vrátila.
Česko je stále na seznamu zemí, pro které platí zákaz vstupu za účelem turistiky. Pravidla se mění podle počtu nakažených za poslední dva týdny, mohou se tedy měnit dost rychle. V zemi trvá nejméně do 30. května "stav kalamity", a jednotlivá omezení jsou rozvolňována postupně. Jsou otevřeny restaurace a kavárny do půl 11 večer, s omezenou kapacitou fungují také obchody. Pravidla na ostrovech mohou být jiná než na pevnině. Nošení roušek všude na veřejnosti je povinné.
Pokud uvažujete nad Francií, musíte počkat do června. A abyste si tam užili aspoň trošku zábavy, vyčkejte ještě déle. Země je pro turisty zavřená, chce se jim otevřít až 9. června, ale i tak tam budou platit zvýšená hygienická opatření a ve 23 hodin se všechno zavře.
Itálie má regiony různých barev, takže je tento semafor potřeba sledovat již při koupi letenek. Žlutá oblast je nejbezpečnější, takže si tam také užijete nejvíce zábavy. Barva jednotlivých regionů bude určovat i tempo rozvolnění služeb: ve žlutých a oranžových už se obchody otevřely, jinde fungují jen v pracovním týdnu. Vnitřní prostory restaurací by se zatím měly otevřít pouze ve žlutých zónách, a to od 1. června, venkovní sezení je povoleno už nyní. Roušky jsou povinné uvnitř i venku. Nadále platí i zákaz vycházení po 22. hodině.
Z českého pohledu je Itálie nyní hodnocená jako země s vysokým rizikem nákazy.
Bulharsko je pro Čechy otevřené už od začátku května, ale pozor, pro Prahu je hodnoceno jako vysoce rizikové.
Tunisko a Egypt se chovají stejně jako loni - platí povinnost negativního testu PCR, kontrolu pomocí rychlotestů si zopakujete na letišti, pokud budete pozitivní, podstoupíte na vlastní náklady karanténu. Pokud jedete s cestovkou, nesmíte opouštět rezort.
Ministerstvo zahraničí před turistickými cestami do severní Afriky varuje: zdravotní péče se může velmi prodražit, stejně jako povinná karanténa. Oba státy navíc patří do kategorie velmi vysokého rizika nákazy.
Podobně jako Polsko, Rakousko a Německo mají tyhle státy s Českem prioritní dohodu: už od soboty 19. května může mezi těmito zeměmi neomezeně cestovat kdokoliv, kdo před více než 22 dny dostal první dávku očkování proti covidu-19. Slovensko by mělo v dohledné době následovat.
Pokud se vám do zahraničí nechce, ať už z jakéhokoliv důvodu, nemusíte se bát. I doma je krásně a není nad to vyrazit do české přírody a podpořit tak i domácí podnikatele. Naše ekonomika to velmi potřebuje!