Top hledané
Výsledky (0)
Včera přibylo 22.479 nakažených, což je nejvíc od začátku pandemie

Česko najede od pondělí na bavorský model. O jeho podobě bude zítra jednat vláda

Kristina Vacková
17. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Vít Rakušan dnes na Národní třídě.

Vzhledem k tomu, že se pandemická situace i nadále vymyká kontrole, rozhodla se dnes vláda postupovat stejně jako Bavorsko. Nová nařízení začnou platit v noci z neděle na pondělí. Uznáváno bude jen očkování nebo prodělaná nemoc. Zítra o tom rozhodna vláda na zasedání, kde budou známá již i doporučení covidových expertů nově nastupující vlády.

Petr Fiala, budoucí premiér

V Čechách má Covid-19 skoro každý. Čísla jsou v těchto dnech největší za celé necelé dva roky od vzniku epidemie. K dnešnímu ránu bylo hospitalizovaných 4425 lidí, z nichž je 61 ve vážném stavu. Podle ministerstva zdravotnictví je volných jen 21 procent lůžek s umělou plicní ventilací a 23 procent lůžek s kyslíkem. A proto se vláda rozhodla k dalšími zpřísnění opatření. O definitivní podobě zítra rozhodne Kabinet.

Situace opět nabádá k zamyšlení se o očkování. Očkovaní mají lehčí průběh nemoci a nakažlivá mutace delta se šíří skutečně kosmickou rychlostí. V některých regionech nemocnice omezují péči kvůli vysokému počtu covidových pacientů, zdravotníkům pomáhají vojáci. Informoval o tom dnes premiér Andrej Babiš.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Testy nebudou platit

K prokázání bezinfekčnosti už nebude možné doložit PCR či antigen test. Platné bude jen kompletní dokončené očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci. Samotesty se zcela ruší. Jedinou výjimkou budou testy klientů a zaměstnanců ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Přestože se čeká změna vlády, končící Kabinet nechce být zodpovědný za nejtěžší dny pandemie v Česku.  

Otevřít v galerii (4)

„Nemůžeme už na nic čekat, protože covidová situace je kritická. Bavorský model schválíme na zítřejším jednání,“ 

uvedl dnes premiér Andrej Babiš v České televizi s tím, že opatření musejí být zavedena neprodleně. Nejhorší situace je podle aktuální mapy na Moravě, zejména v Moravskoslezském a Zlínském kraji končí na JIP celé rodiny. 

„Jsou to samozřejmě nenaočkovaní. Je pravděpodobné, že nenaočkovaní mají 9krát větší pravděpodobnost, že budou mít těžší průběh, nebo dokonce zemřou,"

uvedl premiér v České televizi.

Otevřít v galerii (4)
Lidi v rouškách na ulicích.
Lidi v rouškách na ulicích.Zdroj: Unsplash

Bude fungovat bavorský model?

Bavorský model je volnější než zvažovaný model rakouský, i přesto je ale možné, že pokud se čísla radikálně nesrazí, dojde i k aplikace rakouského modelu.

„Možná se zavedený model bude podobat více i rakouskému modelu. Je možné, že za 14 dní bychom se mohli dočkat i 30 tisíc nakažených denně. Vzhledem k tomu, že se jedná o snížení mobility jisté části obyvatelstva, nemůžeme předpokládat, že razantnost toho opatření bude rychlá. Efekt bychom mohli vidět zhruba za 4 týdny,“ 

uvedl pro ČT24 Marek Petráš, epidemiolog 3. LF UK.

Ukazuje se, že očkování dvěma dávkami nevyvolá dostatečnou ochranu. Ta totiž v průběhu 40 měsíců klesá, takže i plně naočkovaní dvěma dávkami jsou dnes v riziku. 

„Je potřeba, aby všichni uvěřili, že covid zabíjí. Očkování je jediné řešení,” 

doplnil premiér svá slova o apel na občany.

Otevřít v galerii (4)
Covid-19.
Covid-19.Zdroj: Unsplash

"Ukazuje se, že ani očkování proti covidu nebrání přenosu nákazy. Průběh je možná lehčí, ale já bych spíše zaměřila snahu na to, aby nebyla v nemocnicích zanedbávána běžná péče, protože tak umírá ještě více lidí. Obecně vakcíny proti respiračním chorobám nebrání přenosu nemoci jako takové. Já osobně se domnívám, že pokud čísla ještě dále porostou, a ona porostou, budeme za chvíli operovat s rakouským modelem nebo opět celkovým lockdoenem,"

uvedla pro LP-Life lékařka Pavlína Franková.

Budoucí vláda chce jednat, čekání není možné

Samozřejmě, že nastupující vláda kritizuje nekonání vlády končící. 

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Předseda hnutí STAN a pravděpodobný ministr vnitra Vít Rakušan označil úterní covidová čísla za „šílená“ a nabádá vládu k dalšímu konání. 

„Vláda musí lidem přestat lhát, musí říct, že je situace vážná. Nebudeme se hádat před kamerami, vláda bude mluvit jedním hlasem,” 

pronesl Rakušan s tím, že si přeje, aby občané měli důvěru v novou vládu a její kroky v době pandemie.

Otevřít v galerii (4)

S tím souhlasí i pravděpodobný budoucí premiér ČR, Petr Fiala (ODS), který nabádá k co nejrychlejšímu vytvoření odpovědné vlády.

„Vznikající Kabinet by se rád vyhnul lockdownům. Uvědomujeme si, že situace je opravdu mimořádně vážná. Každý den, který se prováhá, znamená nové komplikace. Naše dvě koalice jsou připraveny převzít prakticky okamžitě vládu v Česku. S tímto jdu za panem prezidentem, kterému chci I představit seznam kandidátů na nové členy vlády. Všichni vnímáme situaci, jak katastrofálně rostou čísla. Nemžeme si dovolit dlouhé předávání vlády,”

řekl dnes na Národní třídě Petr Fiala a dodal:

„Celý měsíc se snažím o to, aby pandemie nebyla součástí politického střetu a abychom spolupracovali s odcházející vládou. Tato vláda už není schopna moc rozhodovat. Navíc ani nechce, a je to vidět. My se snažíme o maximální spolupráci. Dnes je státní svátek, ale naši covidoví odborníci právě teď jednají a chtějí závěry přednést zítra na zasedání vlády.“

Fiala současně uvedl, že jeho vznikající kabinet se chce vyhnout lockdownům a plošným opatřením, jak je známe z minulých měsíců. Musíme si však počkat, jak bude předvánoční situace v české republice vypadat. 

Zdroje: Česká televize, ČT24, Český rozhlas, novinky.cz, lidovky.cz, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze