Top hledané
Výsledky (0)
Nejúspěšnější česká hudební anketa má za sebou bohatou historii, plnou speciálních hudebních hostů. Ještě v roce 2000 si zde zazpíval i divoký anděl Natalia Oreiro, která před pár dny překvapila sérií nahých fotografií, které spolu s emotivním odkazem věnovala LGBT komunitě.

Český slavík 2022. Farna jako Socha svobody, vražedný dekolt Vémolové i Bendigova vlečka

Kristina Valachyová
15. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
 Lucie Bílá a Marek Ztracený

Populární hudební anketa Český slavík oslavila 60 let od svého založení. Pod názvem Zlatý slavík vznikla v roce 1962 v pražské redakci týdeníku Mladý svět. Letošní ročník vyhlásil vítěze v sedmi kategoriích. Večerem provázela moderátorská trojice Ondřej Sokol, Aleš Háma a Tereza Pergnerová.

Hudební událostí roku v pražském Forumu Karlín byl galavečer Český slavík 2022

Hned v úvodu programu jsme se dozvěděli jména zpěvaček, která se v Česku těší největší popularitě. Bronzového slavíka obhájila Eva Burešová, která je českým divákům známá zejména z muzikálů a televizních seriálů. Změna nastala na druhém místě, na které se po loňském vítězství sesunula Ewa Farna. Ve své děkovné řeči přiznala, že si žádnou řeč nepřipravovala, protože když to v minulosti udělala, tak se v první trojce vůbec neumístila. Zlatého slavíka si v kategorii zpěvačka po roční pauze z rukou herce Karla Rodena opět převzala Lucie Bílá. 


Absolutní slavík: Lucie Bílá

Otevřít v galerii (11)
Lucie Bílá
Lucie BíláZdroj: Profimedia

To větší překvapení pro Lucii přišlo až v závěru večeře, kdy z úst moderátorů její jméno zaznělo iv kategorii Absolutní slavík, jehož Bílá získala díky zisku 71 519 hlasů.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

„Jak to říkal Kája, tohle jsem opravdu nečekala. Teď mám více než třetinu z těch Slavíků doma. Chci vám poděkovat za skvělý společný rok. Nezapomeňte se mít rádi a gratuluji všem vítězům. Dvacet jednička je doma!,"

reagovala na vítězství Lucie Bílá.

„Toho předchozího, dvanáctého, mi předával ještě Karel Gott. Takže třináct absolutních a jednadvacet zlatých, to je velká radost, velmi si toho vážím. Člověk by měl být šťastný za to, co je. Co bude příští rok, nevím. Ale já jsem velmi přející a přála bych to štěstí dalším. Skutečně jsem to nečekala, myslela jsem si, že už jsem tu štafetu předala. Ale ještě zřejmě nepřišel ten správný čas. Já svým kolegyním fandím, takže když se někde začne dělat jiná sbírka někomu jinému, tak mu to budu přát,"

dodala Bílá pro TASR

Lucie Bílá si na galavečer oblékla perfektně střiženou sněhově bílou róbu s vlečkou z dílny Poner. Pštrosí peří outfitu dodává na honosnosti a výjimečnosti. To, co by mohlo některým vadit, jsou perly na krku.


K promíchání pořadí došlo i v kategorii Skupina. Bronzového slavíka si odnesla skupina Kryštof, která neobhájila své loňské druhé místo. Na dvojce se v kategorii Skupina umístila populární kapela Mirai, jejíž lídr Mirai Navrátil poděkoval fanouškům za další sen, který jim jako kapele pomohly letos splnit, a to dvakrát naplněnou O2 arénu. A zlato?

 

Zlato získal Kabát

O vítězství se dozvěděli Kabáti přímo na koncertním pódiu v Liberci, ze kterého se prostřednictvím telemostu spojili s děním na galavečeru.

„Děkujeme všem fanouškům, jsme na turné, máme za sebou 17 koncertů a tři před sebou, takhle to má vypadat,"

reagoval nadšený lídr Kabátů Pepa Vojtek.

 

Návrat Dyka a hollywoodský sen Ztraceného

Otevřít v galerii (11)
Marek Ztracený
Marek ZtracenýZdroj: Profimedia

Bronzového slavíka si v kategorii zpěvák odnesl Richard Krajčo, který poděkoval kapele, bez které by tam nestál. Mezi trojici oceněných se vrátil Vojtěch Dyk.
Prvenství v kategorii obhájil Marek Ztracený, který mluvil o svém přímo hollywoodském příběhu, který prožívá díky rekordně rychlému vyprodání fotbalového stadionu Eden. A podařilo se mu ho vyprodat ne jednou ale třikrát, čímž se zapsal do historie české hudby. Marek Ztracený je jediným, který ve třech hlavních kategoriích obhájil loňské prvenství.

„Rozhodují fanoušci, publikum, takže je to pro mě nejcennější ocenění, které vůbec může být. Je to krásný pocit a velká motivace ke skládání písniček. Protože když lidé oceňují to, co děláš, tak to celé dává smysl. To, co se kolem mě poslední dobou děje, je jako hollywoodský příběh. Věřím, že možná nebude vrcholit v Edenu na fotbalovém stadionu, že ještě bude pokračovat dál a dál, takže se moc těším,"

přiblížil pro TASR.
Ztracenému ale patřilo ještě jedno ocenění večeře, a to za nejoblíbenější písničku rádia Impuls, kterou se stal hit Originál.

„Mám to štěstí, že tuto cenu přebírám potřetí po sobě. Baví mě pro vás skládat, když to má takovou odezvu,“

poděkoval Marek svým fanouškům.

Nejvýraznější změny v kategorii Hip Hop & Rap

Otevřít v galerii (11)
Český slavík 2022
Český slavík 2022Zdroj: Profimedia

Nejvýraznější změny nastaly v kategorii Hip Hop & Rap. Po loňském kontroverzním projevu tehdejšího vítěze Řezníka, který pourážel celou českou scénu, a zároveň požádal své fanoušky, aby už za něj více ve Slavíkovi nehlasovali, se tvůrci programu dalšího skandálu obávat nemuseli. Fanoušci svému oblíbenci přání splnili a v nominacích se neobjevil. Bronz získal Marpo, stříbro Calin a zlato ATMO music.
Kategorii objev roku získal Calin, brněnský zpěvák a rapper, představitel alternativního r'n'b na československé scéně.

 

Poprvé v historii českého Slavíka byly otevřeny dveře do Síně slávy

Novou je kategorie Síň slávy. První osobností, která vkročila do Síně slávy byl skladatel, textař, zpěvák, hudebník a herec Jiří Suchý. Do síně ho uvedla dlouholetá herecká partnerka z divadla Jitka Molavcová.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

„Nevím, proč dostávám dary za něco, čím jsem se živil, ale když to rozhodla televize, tak to bude asi pravda,"

nešetřil humorem Suchý.

 

Legendy na pódiu i ve vzpomínkách

Otevřít v galerii (11)
Monika Absolonová a Ivana Gottová
Monika Absolonová a Ivana Gottová Zdroj: Profimedia

Nezapomnělo se ani na legendy. Emotivním momentem večera byla vzpomínka na zesnulou Hanu Zagorovou. S Pergnerovou si na ni zavzpomínal Karel Vágner a přes předem připravený rozhovor i její manžel Štefan Margita. Památku legendární zpěvačky si tvůrci pořadu uctili písní Rybičko zlatá, přejí si v podání Moniky Absolonové.
Z archivu populární ankety se diváci mohli pobavit na vtipných moderátorských výkonech minulých ročníků, zavzpomínat si na držitele slavíků, kterým jednoznačně kraloval Karel Gott, a tak jsme si mohli vychutnat sestřih jeho děkovných řečí, ve kterých zdomácněla jeho legendární věta – „ jsem opravdu nepočítal".
Velkolepé bylo i vystoupení kapely Olympic, které rázem působilo jako koncert české legendy. Mohli jsme vidět Richarda Krajče, Daru Rolins, Moniku Absolonovou, Janka Ledeckého a vlastně většinu přítomných v pražském Foru Karlín, jak zpívají nestárnoucí hit Okno moje lásky spolu s kapelou, která příští rok oslaví 60 let na scéně.

 

Na galavečer zavítali i Slováci

Otevřít v galerii (11)
Libor Bouček a Dara Rolins
Libor Bouček a Dara RolinsZdroj: Profimedia

Galavečer si nenechali ujít ani slovenské hudební hvězdy Vašo Patejdl či Peter Nagy. V hledišti seděli také vítězové první série Love Island Laura a Martin spolu s kolegyní Aichou a Vildem, kteří se objevili také v poslední sérii Let's Dance.
Highlightem večeře bylo vystoupení Dary Rolins. Ta svým vystoupením zastínila i české hudební legendy. Dara letos oslaví své 50. narozeniny a už v lednu ji čeká její největší koncert v životě, který odzpívá v pražské O2 aréně s kapacitou 18 000 míst. Kromě zpěvu se pochlubila také figurou, které jí mohou závidět io dekády mladší zpěvačky nejen v Česku a na Slovensku, ale také v zahraničí.
I samotná produkce celého přenosu byla v rukou Slováků, režii měl na starosti Pepe Majeský, který je také dvorním režisérem projektů Tvoje tvář zní povědomě či SuperStar.

Otevřít v galerii (11)
Lela Vémola
Lela VémolaZdroj: Profimedia

Překvapením večera byla účast Lela a Karlosa Vémoly, kteří si v posledních týdnech procházejí mimořádně náročným obdobím. U ní měli všichni upřený pohled do vražedného dekoltu.

 

Večeři dominovaly rozparky, peří i originální vlečka

Český slavík 2022 se nesl v duchu klasické černé, smyslné červené a něžné růžové. Nechyběl však ani latex, peří, třpytky a bujné dekolty. Vysoký rozparek byl hitem večeře. Úplně nejvýraznější měla mladičká zpěvačka ze SuperStar Dominique Alagia, která přišla téměř nahá.
 
Otevřít v galerii (11)
Dominique Alagia
Dominique AlagiaZdroj: Profimedia
 
Vysoký rozparek měla i modelka Andrea Kalousová, její rozparek sahal až ke tříslům. Doplňky a šperky jsou famózní a Andrea vypadá nádherně! Svou nohu nechala vykouknout i moderátorka Inna Puhajková. Šaty s rozparkem si vzali také modelka Natálie Kotková, Jitka Boho, Eliška Bártová, zpěvačka Tereza Mašková, účastnice Love Island Natálie nebo Betty z Masterchefa.
 
Zajímavý kostým předvedla stříbrná slavice Ewa Farna. Co ji přimělo proměnit se v sochu Svobody zkříženou s Avatarem a pannou Marií?
Otevřít v galerii (11)
Ewa Farna
Ewa FarnaZdroj: Profimedia
Stříbrná zpěvačka prozradila v rozhovoru pro eXtra.cz, že se svým výběrem byla maximálně spokojena. Inspirace přitom přišla napůl ze zahraničí, napůl z Česka. Korunku vytvořila česká autorka, která se proslavila tím, že ji vyrobila pro Beyoncé.

„Ta si ji vzala na předávání cen a od té doby ta návrhářka jde brutální bomby. Hlavně v zahraničí. Teď tu korunku měla Khloé Kardashian a já si říkala: 'Ty vogo, to musím mít!'"

prozradila Farna.

„Chtěla jsem, abych na tak velké akci, jako je Slavík, tu velkou umělkyni reprezentovala,"

dodala.
Outfity ze slavnostního večera hodnotil pro portál iDnes.cz stylista Jakub Eliáš. 
 

A jak to dopadlo?

Simona Krainová se na udělování objevila v černé sexy verzi.

„Komplet je krásný, ale přijde mi, že nesedí v oblasti sedu a vypadá tak divně. Stejně tak mi vadí délka kravaty, což vyčuhuje zpod saka. Malé detaily dělají celek. Vizáž a culík však k outfitu sedí perfektně,“

hodnotí stylista Jakub Eliáš.
Na pánský styl vsadila Lucie Vondráčková. Bielý smoking odhaluje celý dekolt, který je zakryt náhrdelníkem. Kameny vypadají podle stylisty levně a lépe by působil dlouhý jemný náhrdelník. Vizáž není výrazná a účes je nepromyšlený.
Monika Bagárová zvolila krásnou blyštivou róbu se spadlým ramínkem. Šaty od Sandry Mark jsou poněkud delší, než by měly být, ale to nevadí. Špičatý střih korzetu a propracovanost tento detail převálcovaly.
Sametový smoking v královské modré Milanu Peroutkovi ušilo krejčovství Galard. Střih mu rozhodně přidal tak 30 kilo navíc, ale košile je nádherná a propracovaná, navíc doplněná o originální brož.

Otevřít v galerii (11)
Sharlota
SharlotaZdroj: Profimedia

Zpěvačka Sharlota připomínala jakousi gumovou panenku. Podle stylisty jsou rukávy a střih šatů famózní, ale materiál a barva jsou tristní.

„Boty bych vzal na fesťák, rozhodně ne na galavečer,“

říká stylista.

Nepřehlédnutelný byl i Jan Bendig, který si dal oblek s vlečkou ušitý přímo na tuto příležitost z dílny Debbie Brown. Je naprostým originálem, protože má potisk v podobě tváří všech Slavíků z historie ankety. Jan si kostým dvakrát neobleče a rozhodl se, že ho dá do dražby.

Otevřít v galerii (11)
Ján Bendig
Ján BendigZdroj: Profimedia

V červenou dračici se ve slavnostní večer proměnila mladá zpěvačka Žofie Dárbujánová, která top svého outfitu zakoupila v USA a jedná se o součást kombinézy na wrestling.
Cenu za nejhorší outfit by podle portálu Expres  získala Veronika Arichteva.

Otevřít v galerii (11)
Veronika Arichteva
Veronika ArichtevaZdroj: Profimedia

Sice neměla slavíka dostat za co, kdyby se ale udělovaly ceny za módní přešlapy, dost možná by se umístila. Jindy elegantní herečka si vybrala nepadnoucí tvar šatů, barvy, které ji dělají opticky unavenější ak tomu ještě líčení, které jí spíše nelichotí.

A jak outfity hodnotíte vy? Který se vám líbil nejvíc, a který vás naopak zklamal? Podívejte se v naší galerii.

Minulý ročník slavíka byl plný kontroverze, přešlapů, zmatku a nevkusného humoru. Z těchto chyb se tvůrci jubilejního ročníku poučili a populární hudební anketa oprášila zašlou slávu a lesk. Galavečer byl elegantní, protkávaný sympatickým humorem, radostí a dojemnými vzpomínkami na legendy, na které se nezapomíná. Do hlasování přišlo rekordních 2 110 364 odevzdaných hlasů. Zájem hlasujících diváků svědčí o tom, že opakované pokusy o záchranu ankety mají u u Čechů smysl.

 

Zdroje: TASR, iDnes.cz, Extra, TV NOVA, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze