Top hledané
Výsledky (0)
Chcete vychovat dítě, které bude řídit svět? Možná mu už teď kazíte pověst! Přichází čas, kdy se sociální sítě radikálně změní: Agáta Hanychová dostala políček jako první.

Jak vychovat dítě, které řídí svět: Nekažte mu pověst. I Agáta má utrum, byznys se hroutí

Denisa Zajíčková
30. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Agáta Hanychová má s bývalými partnery rozdílné názory na výchovu

Internet se v poslední době mění bleskovou rychlostí. To, co bylo dříve normální, se začalo ukazovat jako bezpečností riziko nebo jen morální otázka. A není divu, že jedním z nejskloňovanějších termínů poslední doby je sharenting - ukazování dětí na sociálních sítích. V čem tkví ona pochybnost, která se teď vkrádá do hlavy nejen rodičům? 

Když se narodí dítě, jeho rodiče si obvykle myslí, že je nejkrásnější na světě - protože pro ně je. A tak je to správně. Není divu, že se ženy chtějí pochlubit přírůstkem do rodiny, protože minimálně první rok života dítěte vám připadá kouzelné naprosto všechno. Když se na vás poprvé usměje, vezme si od vás hračku, stoupne si, začne chodit, dáte mu roztomilou čepici nebo ho navléknete do nevkusného halloweenského oblečku.

Jenže co když si představíte, že ten klučík uprostřed plyšové dýně bude jednou ředitel Googlu? Prezident? Příští guvernér ČNB? Je v takovém případě ještě roztomilá představa podělit se s tisíce sledujícími o tom, co měl dneska v kalhotách?

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Roztomilost, nebo rozum?

Nebavíme se tu totiž jen o roztomilé fotografii novorozeněte ve značkovém košíku. Například dcera Veroniky Kopřivové, které dnes už roste v malou slečnu, si užila před lety na stories své maminky fotku, jak to může dopadnout s novorozencem bez pleny - ještě když máte nádherné šaty. Často se objevují fotky pozvracených triček, průjmů, „mléčných koma“ jak se tomu v komunitě rodičů říká - zahrnuje spící dítě, které vypadá jako propařené noci, ačkoliv si právě jen vyžádalo prso své stvořitelky.

Co se tím snažíme říct? Že vylučování a další biologické funkce těla jsou velmi intimní záležitost, ačkoliv je relevantní argument, že je to přirozené. Ale proto to ještě nepatří na sociální sítě. 

Ještě, že nebyly ty internety!

Generace Y má to štěstí, že její rodiče ještě neměli sociální sítě, Facebook ani Instagram. Přesto se každý druhý z nich stydí, když se mu ve vzpomínkách objeví 10 let starý status, ve kterém světu sdělujete, že si právě lakujete nehty - v lepším případě. Na sociální sítě patřilo všechno - alkohol v mladistvém věku, kouření, marihuana, srdceryvné výlevy, nekonečné citáty, rapové písničky, ve kterých zcela evidentně vládlo násilí i 300 fotografií z dovolené s názvem „Egypt 2014“. Kdo takové věci nemaže pár vteřin poté, co mu jej Facebook připomene, ať hodí kamenem.

A to všechno jsou obvykle věci, ke kterým jsme se rozhodli sami. V období mladické nerozvážnosti a nulového rozumu, ale sami. Dítě se nerozhodne, že jeho obličej bude na sociálních sítích. Viděli jste reklamu z AI? Už teď umí z dětské fotografie vytvořit video s dospělou osobou, která se například přiznává k vraždě. A do budoucna lze očekávat, že progres v oblasti umělé inteligence bude stále rychlejší. Přichází čas, kdy je třeba svá data chránit a nakládat s nimi velmi opatrně. 

Nahé děti z letních dovolených

Kolik máte přátel, které zveřejňují fotky nahých dětí v letních měsících? Nebo jen v plenách? V bazénu, ve vaně? Starší generace, to bývají specialisté ve zveřejňování nevhodných snímků svých vnoučat. Proč? Protože si ani zdaleka neuvědomují rizika. My už je známe. Co dáte jednou na internet, už se smazat nedá. Navíc takové fotky často končí v rukách pedofilů nebo na stránkách, které pak prověřuje policie. 

V Česku už se dříve objevila zpráva, že fotografie nahých dětí končí na pedofilních komunitních pedofilních fórech. Z profilu některých rodičů se dá přitom velmi snadno zmapovat, kde se dané dítě v určitý čas pohybuje. Začíná to fotkami miminek po narození - protože co je na tom špatného, řekne vám mnoho lidí. A může to skončit velmi zle. V tom lepším případě vám váš budoucí dospělý potomek vynadá za to, jakou digitální stopu jste mu vytvořili. Protože až půjde žádat o práci, bude velmi přínosné vědět, že snídal Sunar, protože mu Kendamil nechutnal. 

Hanychová to nemá jednoduché

Své o tom ví také modelka a bývalá rebelka Agáta Hanychová, která má dceru Miu s bývalým manželem Jakubem Prachařem. Názory na ukazování dětí na sociálních sítích se jim ale rozchází, a tak Prachař přišel s jasným zákazem - malá Mia už se na Instagramu ukázat nesmí. To Hanychovou zpočátku velmi rozčílilo. „Tatínek číslo dvě se taky pomátl. Nesmím dávat Miu na Instagram. Nekomentuju, tady pán, který nonstop pracuje. Místo toho, aby s ní byl, tak je s ní chůva a klade si takové podmínky. Je to prostě d*bil! To jsem neřekla tohle slovo. Tak tam Mia teď nemůže být. A točit výlet s Kryšpínem, kterému je dvanáct. No, nevím,“ zamýšlela se v živém vysílání. Později se za svá slova omluvila. Její maminka Veronika Žilková jí prý volala, že se za ní stydí.

To stejné řeší s malou Rozárkou, kterou má s Jaromírem Soukupem. „Tak hromadně. Rozárku nemůžu už ukazovat na Instagramu, protože si to nepřeje její otec,“ oznámila Agáta, která se Soukupem hodně bojuje. A tento trend bude zřejmě pokračovat. Přechází na něj stále více světových i českých influencerek. Zajímavé je, že když například skrývala tvář své dcery Markéta Frank, zakladatelka značky Ariette, sledující jí to měli za zlé. Dnes už se nad tím nikdo nepozastaví. Obvykle je vidět, že rodiče přecházejí na skrývání tváře dítěte, když dosáhne kolem roku. Snad, že už se v této době stává mnohem lépe rozpoznatelným. Některé influencerky si dokonce stěžovaly, že je sledující poznávají podle dětí. Byla mezi nimi například Aneta Chovanová, která se jednou na Instagramu svěřila, že je vlastně děsivé, jak snadno rozpoznají lidé na ulici jejího syna Patrika.

Uvidíme, jak bude tenhle trend pokračovat. Jisté je, že se v poslední době sociální sítě mění bleskovou rychlostí. Co bylo dříve normální, je dnes už takřka nemyslitelné. 

Zdroj: redakce, Instagram, expres.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze