Top hledané
Výsledky (0)
Ve středu se život v Česku zase změní.

Plošné uzavření škol, restaurací i barů. Co dalšího se od středy změní?

Linda Veselá
12. října 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Roman Prymula v černé roušce a obleku

I přesto, že řada opatření v souvislosti s nákazou covid-19 dnes vstoupila v platnost, vláda rovnou zveřejnila opatření nová. Ta by měla platit od středy. Ministr zdravotnictví Roman Prymula je lidem před tiskovou konferencí představil na svém Twitteru.

Školy se s výjimkou mateřských zavírají

Od středy přejdou všechny školy kromě mateřských na distanční výuku. Opět otevřít by se měly 2. listopadu. Teprve dnes přitom vešla v platnost změna výuky pro školáky druhého stupně základních škol - polovina se měla vzdělávat z domova a polovina prezenčně, po týdnu se děti měly střídat.

Podle Babiše opatření může poškodit jak zaměstnavatele, tak rodiče:

"Rozhodli jsme, že to vytvoříme tak, jak za první vlny - školy k zajištění péče pracovníkům integrovaného záchranného systému a hlavně pro sestřičky, lékaře a sociální pracovníky."

Otevřít v galerii (2)
Chlapec sedí s rouškou ve třídě
Chlapec sedí s rouškou ve tříděZdroj: freepik.com/photos/school

Zavřené bary i restaurace

Uzavřou se restaurace a bary, zůstane jen take-away. Výjimku mají hotelové restaurace, které své hosty mohou obsluhovat do 20:00. Ministr zdravotnictví Roman Prymula opatření nastínil:

"Byl zakázán provoz restaurací s tím, že je umožněno jen výdejní okénko. To je do dvaceti hodin."

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 85m
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 85m, Praha 8

Maximálně v šesti a bez alkoholu

Taktéž bude zakázané pití alkoholu na veřejnosti. Na zastávkách veřejné dopravy bude nutné nosit roušky, shromažďování bude omezené na maximálně šest osob.

"Jsme si vědomi toho, že máme jeden pokus. Jeden pokus, který musí být úspěšný,"

dodal Babiš. Opatření začínají platit od půlnoci 14. října, většina bude platit do konce nouzového stavu, totiž do 3. listopadu. Pokud se reprodukční číslo za týden sníží na hodnotu 0,8, opatření budou podle Babiše zmírněná.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je ideálním "receptem" jít do práce, nakoupit si a pak zůstat doma.

Otevřít v galerii (2)
Žena má a tváři roušku a vypadá smutně
Žena má a tváři roušku a vypadá smutněZdroj: freepik.com/photos/people

Nová opatření začala platit už v pondělí

Další vlna opatření přitom platí už ode dneška, vláda je schválila ve čtvrtek. Na další dva týdny se tak uzavřela divadla, památky, kina, výstavy, veletrhy a téměř veškerá sportoviště. Náboženských akcí se nově smí účastnit jen 10 lidí. Zakázány jsou ode dneška také návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory. Úřady mají upravenou otevírací dobu.

Za neděli testy odhalily 3100 nově nakažených. V současnosti je tak nemocných 59 920 lidí, nemoci podlehlo více než 1000 lidí. Rekordní přírůstek zaznamenalo zatím Česko v pátek, kdy testy odhalily 8 615 nakažených.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze