Corso Karlín Ricarda Bofilla: katalánský architekt si zamiloval Prahu

Seznamte se s jeho tvorbou a druhou láskou, vášní pro Prahu. Ricardo Bofill tvrdí, že se Praha může snadno proměnit v Disneyland.
24. listopadu 2018
 
Hlavní stránka Nové články

Architekt milující Prahu

Ricardo Bofill, známý španělský architekt, našel v Praze zalíbení. Pro naše hlavní město vytvořil několik luxusních staveb. Jednou z nich je obytný prostor Obecní dvůr.

Celková užitná plocha 5700 m2 se rozkládá na půdorysu pozdně gotických budov. Zadání bylo jasné: zachovat uprostřed historické části Prahy kouzlo zašlé minulosti. Proto zvolil pro tento obytný soubor střídmý, symetrický tvar, s jasným a pravidelným řádem okenních otvorů. Budovy ladně vpluly do architektonického soukolí, vše spojuje luxus, střídmost a designová vyváženost.

Corso Karlín, továrna v novém

Ricardo Bofill má rád v životě výzvy, a tou byla i přestavba starého továrního areálu v Karlíně tak, aby si zachoval genius loci. Byl majestátní připomínkou toho, co již zaniklo, ale zároveň nesl stopy modernizace a luxusu. Heslo stavby je propojit minulost s budoucností. Tím se otevírá dialog mezi tmavým a čirým, hmotným a maximálně odlehčeným, klasickým a moderním.

Ricardo Bofill a jeho stopy po světě

Tvorba španělského architekta Bofilla je rozeseta po celém světě. Ricardo Bofill a spolek Taller de Arqitectura realizovali například pařížské zastoupení značky Christian Dior, Cartier, Decaux, Axa, sídlo společnosti Shiseido v Tokiu, budovu firmy Donnelley v Chicagu, letiště v Barceloně a další stavby.

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Je také autorem továrny, kde se doslova sny stávají skutečnosti. Jak toto místo trefně popisuje svými slovy: sny a představy se zhmotňují do podoby konkrétních návrhů. Jeho ateliér je luxusní a skvostná stavba sama o sobě a to na počátku stála opuštěná cementárna v rozkladu. Stavbu naleznete na okraji Barcelony.

A jak Ricardo Bofill pracuje? Prozradil, že počítač používají jen jeho lidé, on preferuje papír a tužku.

„Nikdy na počítači nepracuji. Kreslím na papír, píšu na něj metodu projektu. Moji lidé pak na počítači pracují. Myslím si, že projekt, který vznikne rovnou na počítači, nemůže být dobrý.“

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (9)

View photo gallery

O autorovi

Mou citovou záležitostí je umění - hudba, design, literatura, tanec a v poslední době nalézám kouzlo v informačních technologiích. Mým snem už od dětství bylo stát se zpěvačkou. Baví mě být v kontaktu s lidmi, navštěvovat nová místa a cestovat. Také se ráda obohacuji o vědomosti z oblasti psychologie, pedagogiky a filozofie. Miluji pocit kreativního vyžití.
Mgr. Jana Höger
Avenida Industria 14
08960 Sant Just Desvern
Barcelona, Spain
press@bofill.com
+34 93 499 99 00