Top hledané
Výsledky (0)
Paříz ztratila kousek sebe. Notre Dame je v troskách!

Den poté, co hořel Notre Dame: Paříž 16. 4. 2019 na vlastní kůži!

Simona Deutou
16. dubna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

Pařížané v slzách, symbol křesťanství ve Francii i ve světě je v troskách. Zprávy hovoří o rozsáhlém poškození chrámu Notre Dame. Oltář zůstal zachován a rekonstrukce bude velmi náročná.

Ještě předtím, než jsem 15. 4. večer pustila televizní noviny, mi manžel říkal, že v centru Paříže nelze dýchat, vzduch štípe a někde hoří. Požár viděl z dálky a prý je to Notre Dame!

Nechtělo se mi tomu věřit!

Jak se toto mohlo stát? Diví se tomu i Donald Trump: "To nemáte v Paříži jednotky, které by to byly schopné uhasit?" Hasiči to neměli jednoduché. V 19:00 zažívá Paříž každodenně dopravní kolaps a jinak tomu nebylo ani včera – hasičské vozy uvízly v zácpách.

Lidé klečí na kolenou před plameny budovy, zpívají, modlí se a pláčou. Budova z venku vypadá, jako by se nic nedělo, přitom 400 hasičů dělá i nemožné proto, aby požár uhasili. Všude je cítit štiplavý zápach a celou Paříží zní zvuky sirén. Lidé se cítí bezmocní.

Vydala jsem se k Notre Damu. Jak to vypadá v ulicích 16. dubna?

Den po požáru se vydávám do 4. okruhu východní části Paříže zjistit, jaká je situace. Notre Dame z dálky opravdu působí, jakoby se tam nic nestalo. Momentálně je tato část částečně uzavřena, neprojdete mostem Saint-Michel, mostem Notre-Dame a most Au Change je také označen páskou, objekt hlídá policie. Části kolem Notre Dame jsou přeplněné, každý chodí s kamerou a reportérů je tu nesčetně. Ulice jsou pohlceny smutkem, jakoby Paříž ztratila kousek sebe. Lidé jen kroutí hlavami. 

Příčina je stále neznámá a vyšetřuje se. Zbývá jen doufat, že se přestavba Notre Dame podaří a opět se tam vrátí život.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Katedrála pařížské arcidiecéze Notre Dame je symbolem Paříže a nejnavštěvovanější památkou Francie. Stavba této ikonické budovy trvala téměř 200 let, od roku 1163 do roku 1345. Její architektura proto není definována v jednom stylu. Je jedna z největších katedrál na světě!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze