Top hledané
Výsledky (0)
Herec, kterého proslavily kultovní Star Wars, se na festivalu představil jako herec v neotřelých projektech.

Ewan McGregor se na KVIFF předvedl nejvtipnější hláškou a sanitku mu nakonec nikdo volat nemusel

Radim Červenka
03. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ewan McGregor v karlových Varech s dcerou Clarou.

Do Karlových Varů letos přijela také hvězda Star Wars, Ewan McGregor. Mimo hollywoodské blockbustery však zazářil v řadě uměleckých filmů a svůj nejnovější počin, kde hraje s vlastní dcerou, představil i na festivalu. Zaujal hlavně svou vtipnou hláškou o sanitce. Jak zněla? 

Ewan McGregor a Clara McGregor
Ewan McGregor
Ewan McGregor na červeném koberci
Ewan McGregor na červeném koberci

Pro kariéru skotského herce se stala typická strategie, kdy střídá komerční kasovní trháky s uměleckými filmy. Celosvětové publikum ho zná jako mistra Jedi Obi-Wan Kenobiho z největšího popkulturního fenoménu dnešní doby. Roli ztvárnil ve filmech z přelomu milénia a nedávno se k ní vrátil v sequelovém seriálu, který byl uveden v roce 2022.

Jak to bylo s rolí ve Star Wars?

Nabídku v očekáváném pokračování sci-fi ságy Georga Lucase však nějaký čas zvažoval. Přišla totiž po jeho životní roli, jak sám vzpomínal na své působení v jednom z nejúspěšnějších britských filmů všech dob, Trainspotting (1996). Ve snímku o drogové závislosti přesvědčivě ztvárnil hlavní postavu Marca Rentona. Jak sám McGregor později přiznal, měl v období natáčení Trainspottingu problémy s alkoholem.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Úspěch filmu pro náročné publikum si skotský herec uvědomoval a nejdříve se však na nabídku hrát v blockbusteru Star Wars I: Skrytá hrozba (1999) díval skrz prsty, nakonec ji však přijal a rád se k ní vrátil ještě v roce 2022.

"Přišlo to hned po době Trainspottingu a já jsem si tehdy sám o sobě hodně myslel. Jsem Oasis britského filmového průmyslu,"

hovořil nedávno v podcastu Smartless o tom, jak přemýšlel v době svých nejznámějších rolí a jak mu sláva stoupla do hlavy.

Roli však nakonec přijal po poradě s režisérem Trainspottingu Dannym Boylem, který ho posadil zpátky na zem. Po prvním Star Wars filmu se hned pustil do jednoho z vizuálně nekonvenčních filmů Baze Luhrmana, muzikálu Moulin Rouge (2001).

Do sanitky McGregor ve Varech nakonec nemusel

Podobné střídání rolí se pak stalo typickým pro celou jeho kariéru a s více uměleckým snímkem přijel letos i na 57. mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Po svém loňském zatím posledním účinkování ve Star Wars, ve svém nejnovějším filmu Druhá šance (You Sing Lou, I Sing Louder, 2023), který byl uveden právě v Karlových Varech, ztvárnil hlavní roli společně se svou dcerou Clarou, ta ho rovněž na festival doprovodila.

Autobiografické momenty jejich vztahu jsou součástí filmu, jelikož Clara McGregor se na něm podílela jako spoluscenáristka. Film je natočen v žánru tzv. road movie, kdy otec s dcerou spolu tráví společnou cestu po Spojených státech, při čemž oba dlouho žili v odloučení a nově k sobě hledají vztah.

Skotský herec patří rozhodně k největším hvězdám aktuálního ročníku karlovarského festivalu. Na kontě má řadu ocenění v čele se Zlatým glóbem za nejlepšího herce v seriálu Fargo (2017). Pro cenu prezidenta festivalu si došel letos i v Karlových Varech a dočkal se i uznání za svůj vtipný projev.

"Evan McGregor právě dostal cenu prezidenta festivalu Karlovy Vary - a přišel s nejvtipnější hláškou celého festivalu,"

ocenil působení hvězdného hosta na festivalu irský novinář Ian Willoughby. A kde na svou vtipnou hlášku McGregor přišel?

"Chystal jsem se říct něco v češtině, ale někdo začal volat sanitku, protože si myslel, že mám mozkovou příhodu,"

řekl herec při předávání čestného ocenění na letošním ročníku největšího filmového festivalu u nás.

Zdroje: socialnews.xyz, csfd.cz, independent.co.uk, twitter.com, goldenglobes.com

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze