Top hledané
Výsledky (0)
Předsedkyně Poslanecké sněmovny řekla, jak se vánoční svátky odráží ve Sněmovně i u ní doma.

Markéta Pekarová Adamová exkluzivně: Na náš vánoční večírek dorazí pražský arcibiskup. Já budu i o svátcích k dispozici

Radim Červenka
21. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Předsedkyně Poslanecké sněmovny

Šéfka TOP 09 je jednou z nejvýraznějších političek posledních let. Svou vedoucí pozici ve vládní straně obhájila na posledním stranickém sjezdu. Zároveň stojí v čele Poslanecké sněmovny a exkluzivně pro LP-Life.cz prozradila, jak vypadají vánoční svátky mezi poslanci. I oni mají vánoční večírek a možná překvapí, že jeho součástí je tradičně projev pražského arcibiskupa. V závěru roku se podle předsedkyně Sněmovny vylepšily i vyhrocené vztahy mezi opozicí a koalicí.

Aktuální funkční období vrcholných českých zastupitelů bylo v poslední době poznamenáno poměrně vyhrocenými konflikty. Invektiva a vzájemná kritika mezi poslanci opozice a vládní koalice jsou běžná, ale tentokrát přerostly ve vytrvalé obstrukce, které zablokovaly řadu důležitých zákonů. Typické se pak staly záběry z poslaneckých kanceláří se spacáky, jelikož důležitá hlasování se často protáhla do pozdních nočních hodin.

Ačkoliv poslanecký mandát není klasickou profesí, ale zásadní pozicí v zastupitelské demokracii, v ledačems je pracovní život poslance podobný jiným zaměstnáním. Advent je ve firmách časem vánočních večírků a na to, jestli mají poslanci také vánoční večírek jsme se zeptali samotné předsedkyně Poslanecké sněmovny, Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), která je zároveň i šéfkou vládní strany. TOP 09 je na české politické scéně od roku 2009 a po celou dobu její zástupci zasedají v obou komorách Parlamentu. Kormidlo předsedy strany převzala Pekarová Adamová po Jiřím pospíšilovi, Miroslavu Kalouskovi a nedávno zesnulém Karlu Schwarzenbergovi. 

Jak se projevuje vánoční čas v Poslanecké sněmovně?

V běžné práci zákonodárce se nadcházející svátky vánoční projevují pouze minimálně. Snažíme se ovšem spolu s kolegyněmi a kolegy v Poslanecké sněmovně využít poslední týdny a dny letošního roku k vyřízení veškerých pracovních restů, abychom do roku 2024 mohli vejít, pokud možno, s čistým pracovním stolem.

Advent je pro zaměstnance ve firmách i státních institucích ve znamení předvánočních akcí. Mají poslanci vánoční večírek nebo nějakou Vánoční (ne)oficiální společenskou akci?

Stalo se již dobrou tradicí, že se v Poslanecké sněmovně koná komorní adventní setkání, kterého se jako zvláštní host pravidelně účastní i pražský arcibiskup. Ten i letos poslancům a zaměstnancům Sněmovny přednese předvánoční promluvu. Pro všechny zaměstnance Sněmovny jako poděkování za náročnou práci během celého roku je pak připraveno tradiční setkání.

Vztahy mezi poslanci koalice a opozice jsou během hlasování Sněmovny dosti napjaté. Média v průběhu roku opakovaně přinesla záběry se spacáky z poslaneckých kanceláří. Nevyužijete speciálního času k nějaké konstruktivní diskuzi?

Letošní rok byl poznamenán mnohými opozičními obstrukcemi, ale závěru roku se už naštěstí tyto opoziční praktiky vyhnuly. Hrálo v tom roli nejen naše vzájemné jednání s opozicí, ale i to, že i opozice vnímá, že tím společnost otrávena. Závěr roku je proto poklidnější, než byly předchozí měsíce.

Na posledním sjezdu TOP 09 jste obhájila pozici předsedkyně strany. Máte i v TOP 09 nějaké vánoční zvyky? Setkáváte se nebo si třeba posíláte nějaká přání?

„T“ v názvu naší strany znamená „tradice“. Ty tedy pro nás vždy byly, jsou a budou velmi důležité. Představují spojení s generacemi našich předků a připomínají nám i odpovědnost, kterou zde máme vůči našim potomkům. V rámci posledních několika stranických výjezdů do regionů jsem se také setkávala s místními např. na vánočních trzích ať už v Pardubicích či v Hradci Králové. Vánoční tradice završené štědrovečerní půlnoční mší mám pak osobně obzvlášť ráda.

Jak budete osobně trávit letošní Vánoce?

Každé Vánoce trávíme nejprve s částí naší rodiny v ČR a poté s částí rodiny na Slovensku, odkud pochází můj manžel. Nejinak tomu bude i letos. K Vánocům patří rodina, ale i knížka a snažím se najít i čas na sport nebo procházky v přírodě. Těším se zejména na své neteře, na které mám během roku málo času.

Dotknou se povinnosti spojené s Vaší ústavní funkcí Vašich plánů na svátky?

Jako ostatně vždy, bude-li to zapotřebí, jsem i během svátků připravena své plány flexibilně upravit a být maximálně k dispozici.

Děkuji za rozhovor!

Zdroje: vlastní dotazování

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze