Top hledané
Výsledky (0)
Jedinečné posezení v luxusním kubistickém interiéru nabízí kavárna Grand Café Orient, kterou najdete v Domě U Černé Matky Boží, vrcholném díle českého kubismu.

Grand Café Orient: kavárna v srdci českého kubismu

Eva Ledecká
01. března 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Dům pochází z let 1911 – 1912 a jeho architektem byl Josef Gočár. Nachází se na luxusní pražské adrese Ovocný trh 569/34, Praha 1. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších děl českého kubismu a nejstarší kubistickou stavbu v Praze, která nese svůj název po plastice zdobící fasádu domu.

Nedostatečně moderní obchodní dům

Původním záměrem bylo postavení obchodního domu dle požadavku váženého obchodníka Františka Herbsta. Suterén obývala vinárna, v prvním patře se nacházela kavárna a ve druhém obchod s textiliemi. Třetí patro bylo používáno pro kanceláře a ve čtvrtém patře měly být byty.

V době postavení domu byl pokládán za málo moderní. Ve 20. letech minulého století zkrátka nikdo nepředpokládal, že se dům jednou bude pyšnit svou jedinečností a bude uveden na seznamu národních kulturních památek, kde je zapsán od roku 2010.

Pronájem kubistického bytu Praha 1 - 111m
Pronájem kubistického bytu Praha 1 - 111m, Praha 1

Zásadní rekonstrukce kubistického veledíla

Pokud si myslíte, že luxusní kavárna, ve které si v současné době můžete vychutnávat lahodnou kávu, je ta, která tu byla minulé století, jste na omylu. Bohužel se ta původní nedochovala a celý dům se v 50. letech minulého století přebudoval a sloužil výhradně pro kancelářské prostory.

Naštěstí jsme se dočkali zásadní rekonstrukce, která luxusní budově dala zpět svou původní nádhernou kubistickou podobu. Zasloužil se o to v 90. letech minulého století architekt Karel Prager, díky jehož návrhu došlo také k dostavbě části skleněné střechy podle původního návrhu Josefa Gočára.

Jedinečnost kubismu můžete obdivovat na vstupním portálu i kovaných mřížích u vstupu. Střešní vikýře i luxusní schodišťové zábradlí v interiéru nesou prvky tohoto výjimečného stylu. Interiér kavárny byl také zcela v kompetenci Josefa Gočára. A to včetně luxusního nábytku a barového dřevěného pultu.

Dům byl slavnostně otevřen v roce 1994 a aktu se zúčastnil i tehdejší prezident Václav Havel. Kavárna byla otevřena v roce 2002.

Dům zasvěcený kubismu

Čtyři podlaží nad kavárnou si pronajímá Uměleckoprůmyslové museum v Praze, které v 2. a 3. patře nabízí stálou expozici Český kubismus. Krátkodobé výstavy k tématu se konají o patro výše a poslední patro je určeno pro výtvarné dílny a workshopy.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Grand Café Orient
Ovocný trh 569/19 110 00 Praha Česká republika
(+420) 224 224 240