Top hledané
Výsledky (0)
Statistický úřad přinesl aktuální data z trhu

Investiční náklady na bydlení se zvedly o necelý milion korun

Radek Polák
07. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Nové bydlení stále táhne

Za posledních deset let se u nás průměrné náklady na nové bydlení zvedly téměř o čtvrtinu, jak zjistil Český statistický úřad. Zatímco investiční náklady na každý byt dosáhly v roce 2011 v průměru 3,3 milionu korun, loni to bylo již 4,1 milionu. V dalším období může dojít k ochlazení zájmu i samotné nabídky nového bydlení, varují experti. Do nižších cen se to však pravděpodobně nepromítne.

Nízká nabídka  

Podle developerů může za současné zdražování hned několik faktorů najednou. Jedním z nich je dlouhodobě nedostatečná nabídka nových bytů na trhu, za což prý může především komplikované a zdlouhavé povolování.

„Řešení bytové krize je pouze jedno. Masivní bytová výstavba. Kvůli deficitu z minulých let je nutné povolovat a stavět minimálně 10 až 15 tisíc nových bytů ročně. Pokud se bude rychleji a více povolovat a stavět, pak by ceny nových bytů mohly být nižší až o 15 %,“

vysvětluje výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková.

Jestliže před deseti letech bylo v Praze v nabídkách okolo 7 tisíc nových bytů, v polovině tohoto roku jich bylo téměř o 3 tisíce méně. Podle tvrzení Central Group je nyní v metropoli v přípravě více než 134 tisíc bytů, což představuje bydlení pro zhruba 280 tisíc lidí. Celý balíček připravovaných bytů by proto současným tempem trvalo povolit přes 30 let! 

Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m
Luxusní vila na prodej, Dolní Měcholupy - 616m, Praha 10

Dražší stavebnictví

Dalším důvodem, proč ceny nemovitostí rostou, představují zvýšené náklady na stavební materiál a problémy s jeho dodáním.

Podle kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou společnost CEEC vydala v létě, nedokáže zohlednit rostoucí náklady v ceně svých staveb zhruba 20 procent podniků. Ještě složitější je však nyní údajně prodlužování termínu dodávek materiálů.

Obecně jsou termíny delší u dodání dřeva a také dalších materiálů, kde je vstup pro výrobu třeba ocel. Problémy jsou cihly, kdy některé firmy nestíhaly začátkem roku uspokojovat poptávku a musely odmítat zákazníky,“

uvedl v té souvislosti ředitel analytické společnosti CEEC Research Michal Vacek.

Otevřít v galerii (3)
Získat klíče od nového bytu stojí velké úsilí i peníze
Získat klíče od nového bytu stojí velké úsilí i peníze Zdroj: Pixabay

Kde se staví nejčastěji?

Nová výstavba se aktuálně soustřeďuje zejména do hlavního města, Brna, Středočeského a Jihomoravského kraje. Oproti minulosti se přitom zkrátila o více než 4 měsíce, když aktuálně dosahuje zhruba 39 měsíců. Podle dat Českého statistického úřadu se v těchto větších městech staví hlavně bytové domy a v jejich okolí pak domy rodinné. Nejvíce rodinných domů se podle stejného zdroje loni vybudovalo v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Zatímco v roce 2011 byly rodinné domy většinou ještě v energetické třídě C, loni již převládala úspornější kategorie B.

Otevřít v galerii (3)
Rodinné domy se staví zejména u velkých měst
Rodinné domy se staví zejména u velkých městZdroj: Pixabay

Menší dispozice

Počet místností, které se k bydlení staví, se však snižuje. Dříve se jednalo ve větší míře o pětipokojové byty, v minulém roce však již analytici zjistili, že to byly spíše čtyřpokojové jednotky. Jejich obytná a užitková se přitom příliš nemění. Obytná plocha je v současnosti přes 93 m2. Předtím to bylo 95,5 m2. Užitková je v současnosti naopak vyšší, když mírně převyšuje 138 m2. Před deseti lety to bylo 136,7 m2.

Staví se sice byty s menší dispozicí, zato ale s většími místnostmi,“

shrnuje trend předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Stavební i developerské firmy očekávají pokles

Ředitelé stavebních firem proto očekávají, že zejména ve druhé polovině roku dolehne na české stavebnictví jak vysoká a stále rostoucí míra inflace, tak s tím spojený růst hypotéčních sazeb a vliv války na Ukrajině. Stavebnictví by proto mělo poklesnout o 1,9 %.

„Rychle rostoucí ceny de facto všech vstupů mají negativní vliv na všechny firmy v odvětví, tedy i na nás. Řada firem, především těch menších a těch, které jsou závislé na zdražujícím úvěrovém financování, se může dostat do problémů a budou nuceny své projekty minimálně na čas pozastavit, či trh zcela opustit,“

tvrdí majitel Central Group Dušan Kunovský.

Podle společnosti Wienerberger uvedený trend převáží. Pozemní stavitelství v segmentu rezidenčního bydlení sice letos poroste mezi 11 až 15 %, ve druhé polovině roku se ale očekává ochlazení poptávky, která bude mít zřejmě zásadní vliv i na vývoj v příštím roce.

Prodej rodinného domu, Praha 9 - 176m
Prodej rodinného domu, Praha 9 - 176m, Praha 9

Byty a rodinné domy se budou samozřejmě stavět dál. Kvůli ztíženým podmínkám na hypotečním trhu i rostoucím nákladům jich však nemusí být tolik, jak by si mnozí developeři sami přáli. Zájemci o bydlení budou muset vzít v takovém případě za vděk buď nákupem starší nemovitosti, nebo některou z nabídek nájemních bytů.

Otevřít v galerii (3)
Náklady na stavební materiál i práci jsou vyšší
Náklady na stavební materiál i práci jsou vyššíZdroj: Pixabay

 

Zdroje: ČSÚ, CEEC Research, Central Group, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze