Top hledané
Výsledky (0)
Když na party sněží. I prorok Mohamed by jistě zaplakal aneb party, o kterých korán nemá ani tušení

Jak se baví zlatá mládež. Nejdivočejší párty najdeme mezi islámskou smetánkou

Valentina Lebová
23. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Kendall Jenner

Žijeme v době, kdy přístup k návykovým látkám a jejich užívání je přístupnější než kdy jindy. Drogy se doslova staly součástí našich životů a jakýmsi nástrojem k tomu být in a užít si život plnými doušky! Aspoň to tak má vypadat.

Zlatá mládež existuje!

Otevřít v galerii (10)
Zlatá mládež
Zlatá mládežZdroj: Freepik

Existuje zlatá mládež nebo je to klišé? Co si pod tímto pojmem máme představit? Ujíždí na drogách? Otázek je mnoho a odpovědi jsou nejednoznačné. Na psychologa z Drop In Ivana Doudu se občas úspěšní a bohatí rodiče těchto dětí obracejí, protože některé z nich užívají kupříkladu kokain. Rozhodně ale nelze paušalizovat. Podle psychologa Pavla Rataje to děti z takové skupiny nemají jednoduché hlavně v době dospívání.

„Takzvaně zlatá mládež určitě existuje. Jelikož jsem přece jen trochu známý, obrací se na mě někdy velmi úspěšné, bohaté rodiny, které mají problémy se svými dětmi i na drahých privátních školách, je to mládež od patnácti let výš. Na drogy doplatí jen někteří z nich. Pak je to vrstva o něco starších úspěšných a bohatých, kteří jdou do kokainu nebo pervitinu. Drogy užívají relativně příležitostně nebo rekreačně, ale také na to nedoplatí všichni. Spektrum lidí, kteří užívají drogy a kteří je zneužívají, což vede až k závislosti, je velmi široké,“

uvedl vedoucí psycholog Střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In Ivan Douda.

Méně drog, více opiátů

Dospívající trpí depresemi, ale užívají méně tvrdých drog. Vyplývá to z širokého výzkumu, který v roce 2015 provedla americká Správa pro zneužívání návykových látek a udržování duševního zdraví (SAMHSA). Odborníci však nejsou zase až tak plní optimismu.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Podle nejnovějších zpráv o zneužívání návykových látek dospívajícími a dospělými se každopádně blýská na lepší časy. Současná situace prý navíc nabízí spoustu příležitostí k dalšímu zlepšování. Ačkoliv epidemie v užívání opiátů podle průzkumu SAMHSA nevykazuje žádné známky zpomalení, teenageři užívají výrazně méně návykových látek než v minulosti.

Otevřít v galerii (10)
Marihuana již není problém
Marihuana již není problémZdroj: Pixabay

I když je dnes marihuana považována téměř za legální a není tak již přímo spojována s návykovými látkami, míra jejího užívání od roku 2011 mírně poklesla. V roce 2015 se nižší oblíbenosti u dospívajících těšil i alkohol nebo cigarety. Konkrétně u nich míra užívání výrazně poklesla – z 8 % v roce 2011 na 4,2 % v roce 2015. Americká mládež mezi 12–17 lety používá podle průzkumu tyto drogy:

marihuana 7 %

alkohol 5,2 %

cigarety 4,2 %

psychoterapeutika 2 %

inhaláty 0,7 %

halucinogeny 0,5 %

kokain 0,2 %

heroin 0,05 %

Adolescenti mají nejnižší míru specializované léčby řešící nedovolené užívání drog. Zatímco míra zneužívání návykových látek mezi dospívajícími poměrně výrazně klesá, těm, kteří užívají nedovolené drogy, se nedostává léčby, která by jim s řešením závislosti mohla pomoci. To ukazují procentuální statistiky SAMHSA napříč věkovými skupinami.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Zneužívání opiátů

Otevřít v galerii (10)
Tenká hranice od zábavy k závislosti
Tenká hranice od zábavy k závislostiZdroj: Freepik

Stále větší problém představuje i zneužívání léků proti bolesti na předpis. To se v roce 2014 týkalo téměř 5 % populace nad 12 let. Mezi nejvíce zneužívané kontroverzní léky patří zejména ty, které se používají k léčbě závislosti na opiátech. Methadon, buprenorfin a jim podobné napodobují účinky samotných opiátů a de facto tak nahrazují jednu závislost závislostí druhou. K vyšší míře úmrtí předávkováním také přispívají medikamenty jako například fentanyl, který je při nelegálním získávání ne vždy zcela čistý a jeho účinky na lidské tělo i psychiku jsou tak velmi znepokojivé.

Léky proti bolesti

Otevřít v galerii (10)
Tvrdé drogy jako hrozba společnosti?
Tvrdé drogy jako hrozba společnosti?Zdroj: Pixabay

Z výzkumu vyplývá, že předepisované léky na bolest často představují pomyslný most vedoucí k užívání opiátů. Hojné předepisování medikace při bolestech hlavy, zubů nebo po velkých chirurgických zákrocích podle toho přispívá k jejich zneužívání. Další stanici pak tvoří opiáty, a to když se uživatel léků nabaží a jejich účinky mu již nedostačují. Uvědomíme-li si navíc, že v rámci léčby závislosti na opiátech jsou pak daným jedincům podávány další léky, které napodobují jejich působení, ocitáme se v začarovaném kruhu. Odpověď na otázku, kudy z něho ven, se ale v průzkumu SAMHSA nenachází.

Děti slavných nejsou výjimkou

Louis Sarkozy se po rozchodu rodičů odstěhoval před 13 lety spolu s matkou Cécilií Attiasovou, bývalou druhou Sarkozyho manželkou, do New Yorku. Tam se postaral o pořádný rozruch, když na Facebooku umístil několik selfie.

Otevřít v galerii (10)
Louis Sarkozy
Louis SarkozyZdroj: Profimedia

Jedno z nich ho zachytilo poté, co se spolu s modelkou Kendall Jennerovou podíval skleničce hezky důkladně až na dno. Když mu američtí novináři připomínali, že americké zákony připouštějí alkohol až od 21 let, bezelstně odpověděl:

„To jsem netušil.“

Otevřít v galerii (10)
Kendall Jenner
Kendall JennerZdroj: Profimedia

Zlí jazykové se zapřísahávají, že Louis a jeho parta pravidelně vymetali při pařbách nejvyhledávanější newyorské bary, jako by se nechumelilo.

„Oblíbil si pózu frivolního, ale poněkud nedostupného playboye,“

potvrzuje jedna mladičká dívka z Louisova „týmu“. Jako kdyby bujaré mejdany nestačily, Sarkozy nejmladší se přiznal v časopise Paris Match k jiné slabosti:

„Miluji zbraně.“

A aby nepanovaly žádné pochyby, nechal se vyfotografovat se samopalem v maskáčích francouzské pěchoty.

Arabská zlatá mládež na peklo kašle

Sex, drogy, alkohol, mejdany… I Arabové umějí hřešit. A to navzdory striktním súrám koránu, svaté knihy islámu. Ten něco takového zakazuje a hrozí nejpřísnějšími božími tresty, včetně věčného zatracení v pekle.

Otevřít v galerii (10)
S přáteli až na konec světa
S přáteli až na konec světaZdroj: Freepik

Přesto se v Džiddě, druhém největším městě Saúdské Arábie, pořádají divoké orgie.

A to všechno se podle serveru n24.de děje pouhých dvacet kilometrů na západ od Mekky, nejsvětějšího poutního místa muslimů z celého světa!

Dvojí právo

Islámské příkazy a zákazy jsou jedna věc. Druhou je ovšem fakt, že mladí Arabové a Arabky "z lepší společnosti" si prostě nenechají vzít svou dekadentní zábavu. Místní policie umí přimhouřit oči, zvlášť když bujarý mejdan pořádá někdo ze saúdské královské rodiny.

Otevřít v galerii (10)
Drogy jako synonymum zábavy
Drogy jako synonymum zábavyZdroj: Freepik

Lidé znalí poměrů na Arabském poloostrově potvrzují, že zbožnost tamějších obyvatel má dvě stránky. Jistý nejmenovaný americký diplomat pobýval v Džiddě na služební cestě s cílem sledovat "sociální interakce mezi saúdskoarabskou mládeží". Výsledky svého pozorování zveřejnil na stránkách jednoho lifestylového magazínu.

Otevřít v galerii (10)
Party
PartyZdroj: Freepik

Náboženská policie dělá, že nic nevidí. Noční život za zavřenými dveřmi podle něj vysloveně kvete a smetánka v přístavním městě na břehu Rudého moře se ho rozhodně nehodlá vzdát.

"Alkohol, sex či narkotika, to vše je tady k mání - ovšem za zavřenými dveřmi!"

píše se ve zmíněné reportáži. Zní západní diskotéková hudba, páry trsají a objímají se na parketu, v módě je vyzývavé sexy oblečení, dokonce i nahota. A to vše v zemi, kde je například zcela vyloučeno, aby žena řídila automobil nebo cestovala bez doprovodu manžela, otce či jiného mužského příbuzného. Přísně zakázaný je i jakýkoli předmanželský sex.

Zákony jen pro některé

Náboženská policie zvaná muttawa ostražitě hlídá veřejná prostranství saúdskoarabských měst a obcí a nekompromisně zasahuje proti všemu, co nekoresponduje se striktním výkladem islámu. Ženě například hrozí vězení, pokud na ulici odpoví cizímu muži, který ji osloví. Ale do soukromých prostor místní smetánky muttawa nevidí a ani vidět nechce. A tak se tam odehrávají možná ještě divočejší scény, než jaké jsou běžné v západní euroatlantické civilizaci. Přesně podle starého úsloví o největší tmě přímo pod svícnem.

Když na party sněží

Otevřít v galerii (10)
Kokain jako party kamarád
Kokain jako party kamarádZdroj: Freepik

Ovšem drogy nejsou jen výsadou mladých a bohatých potomků rodičů, co na to zkrátka mají. Drogy jako extáze, kokain či pervitin se staly lehce dostupnými a život s nimi tak jakousi samozřejmostí pro mnohé z nás. Mladí lidé si bez okolků tyto drogy berou, aby dle svých slov "vyždímali" z party, "co nejvíce to jde".

"Kokain užívám celkem běžně, přijde mi, že tak lépe zapadnu a mám pocit, že si party daleko více užiju,"

řekl nám Martin, který je častým návštěvníkem festivalů a klubů.

Zdroje: forbes.com, theaustralian.com, medilineplus.gov, dailymail.co.uk, france24.com, bbc.com, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze