Top hledané
Výsledky (0)
Dobu adventu prožívají i politici a chystají se na Vánoce.

Jak slaví Vánoce čeští politici: V klidu domova anebo sadou na výrobu sněhuláka, zeptali jsme se

Radim Červenka
23. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Alena Schillerová se těší na Vánoce v Brně.

Vánoční atmosféra je v průběhu prosince všudypřítomná a nejinak je to i ve světě vrcholné politiky. Možná někoho překvapí, že poslanci si potrpí na křesťanské tradice. Mezi zákonodárci ve Sněmovně nechybí vánoční stromeček, ale povětšinou se těší na to, jak stráví Vánoce se svými rodinami. Originálně k Vánocům přistupují​ čeští europoslanci, kteří nedají dopustit na stavění sněhuláka.

Poslední adventní neděle letos vychází přímo na Štědrý den. Vánoční čas prožívají i volení zástupci v Parlamentu ČR. Ačkoliv je Česko dlouhodobě považováno za nejateističtější zemí v Evropě, aktuální obsádka poslanecké sněmovny se ke křesťanským tradicím aktivně hlásí.

Letos jsou nově součástí personálu instituce i dva kaplani a jejich službu (nejsou zaměstnanci, ale pracují mezi zákonodárci jako dobrovolníci) Sněmovna připomíná i obsáhlým "vánočním" rozhovorem na svých internetových stránkách.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Ve Sněmovně nechybí ani vánoční stromek. Poslanci pod něj nasbírali věci na podporu chudých prostřednictvím charity.

Třetina vybraných věcí pod naším pidi sněmovním stromkem. Děkuju. Spousta lidí bude mít hezčí Vánoce,"

napsala poslankyně Barbora Urbanová (STAN) na síti X (dříve Twitter) k videu s malým vánočním stromečkem a dary pro oběti domácího násilí, kterým se věnuje organizace Pod svícnem.

Poslanci mají na Vánoce nejraději klid domova

Sami poslanci pak pořádají vánoční setkání, jehož součástí je i projev pražského arcibiskupa, nejvyššího představitele katolické církve v Česku (aktuálně Jan Graubner), jak redakci vysvětlila předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Redakce však byla zvědavá, co vrcholní čeští politici na Vánoce podnikají.

Každé Vánoce trávíme nejprve s částí naší rodiny v ČR a poté s částí rodiny na Slovensku, odkud pochází můj manžel. Nejinak tomu bude i letos. K Vánocům patří rodina, ale i knížka a snažím se najít i čas na sport nebo procházky v přírodě. Těším se zejména na své neteře, na které mám během roku málo času.

prozradila šéfka poslanců Markéta Pekarová Adamová v exkluzivním rozhovoru pro LP-Life.cz.

V podobném duchu se chystá na Vánoce i předsedkyně poslaneckého klubu největší opoziční strany ANO, Alena Schillerová, která rovněž vyrazí z Prahy, kde sídlí parlamentní instituce domů, na Moravu.

"Těším se na Vánoce s dětmi a třemi vnoučaty doma v Brně. Užijeme si domácí pohodu, dobré jídlo a pohádky a určitě vyrazíme na něco dobrého na kouzelné trhy na Zelňáku,"

uvedla redakci bývalá ministryně financí. I přesto, že je několikanásobnou babičkou patří k nejaktivnějším zástupcům parlamentní opozice a nejvýraznějším tvářím hnutí ANO. Kromě rodiny se také těší na kulturní program na jednom z brněnských náměstí.

Naopak nikam cestovat nebude místopředseda Poslanecké sněmovny za lidovce Jan Bartošek.

"Těším se, že budu společně s celou rodinou. Aktuálně jsem v Čechách a jsem za to rád, protože tady se mi líbí. Spíš se opravdu těším na to, že budu uprostřed svých dětí, uvidím se s rodiči, příbuznými a známými. Přes rok jsem časově vytížený, pracuji mimo domov, tak jsem rád, že budu se svými blízkými. Vám přeji požehnané Vánoce!"

okomentoval telefonicky své vánoční plány člen vedení Sněmovny a popřál nám do redakce k Vánocům.

Evropští zástupci se těší na stavění sněhuláka

Vánoční atmosféra zavládla i v Evropském parlamentu. Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDu-ČSL) se pochlubil originálním (před)vánočním dárkem.

"Skvělý kreativní dárek a nápad od mé kolegyně Michaely Dlabajové - Sněhulákovská sada. Jen čekáme na ten sníh. Tradiční české vánoce bez sněhuláka prostě nejsou Vánoce,"

napsal na síti X o dárcích, které si čeští zástupce ve Štrasburku vyměňují. Na přiložených fotkách je vidět, že v sadě na přípravu sněhuláka nechybí mrkev na nos, uhlí na knoflíky stejně jako pár větviček na sněhulákovy ruce. Jestli českým poslancům na Vánoce napadne sníh je otázka, ačkoliv si totiž svátky s bílou pokrývkou spojujeme, na konci prosince je u nás sněhová nadílka spíše vzácná.

Zdroje: denikn.cz, twitter.com, ct24.ceskatelevize.cz, psp.cz, vlastní dotazování, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze