Top hledané
Výsledky (0)
Každý si chce užít svou dovolenou v klidu a bezpečí. Co když ale sousední státy ničí válečné konflikty?

Dovolená v Egyptě a Jordánsku: Pokud zrušíte zájezd kvůli obavám, CK peníze nevrací. Bezpečnostní opatření jsou přísná

Michaela Hanelová
10. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Egypt a Jordánsko jsou v součanosti považovány za bezpečné země.

Poslední měsíc se cestující a turisté zabývají otázkou, která se týká jejich dovolené. Jak moc je dovolená v Egyptě a Jordánsku bezpečná? A jaká rizika v těchto destinacích hrozí? Mnoho lidí má obavy z vojenského konfliktu mezi Izraelem a Palestinou.

Egypt a Jordánsko patří i tento rok na přední příčky cestovních kanceláří. Turisté si tyto destinace oblíbili především proto, že zde naleznou příjemné teplo i v zimě. Kromě toho turisty v těchto destinacích lákají také krásné historické památky, které jsou oproti jiným destinacím netradiční a mají velkou duchovní hodnotu. Cestování do těchto zemí však přináší značná rizika, a to kvůli jejich umístění. Obě země hraničí s Izraelem, který je v současné době ve válce s teroristickou organizací Hamás.

„Situaci samozřejmě bedlivě sledujeme, ale zatím není problém strávit dovolenou v Egyptě a Jordánsku. Místa, kde dochází k nepokojům a dopadají rakety, jsou vzdálena několik hodin cesty - 5 hodin z jižního Egypta a mnohem dále z Hurghady. Přirovnal bych to k České republice a válce na Ukrajině,“ 

vysvětluje zástupce velvyslance v Káhiře, podle kterého jsou cesty do této země povoleny, avšak turisté musí dodržovat jistá bezpečnostní opatření. 

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Na co si dát pozor

Švýcarské ministerstvo zahraničních věcí na svých oficiálních stránkách teprve před několika dny vydalo podrobné informace o tom, jak by se turisté, kteří se rozhodnou do těchto destinací odjet na svou dovolenou, měli chovat a jaká pravidla by měli dodržovat. Ani Švýcarsko však Egypt nebo Jordánsko nepovažuje za nebezpečné země, kam by svým občanům zakázalo cestovat. Ministerstvo zahraničních věcí vydalo několik varování, čeho by se návštěvníci těchto států měli vyvarovat.

Například v jordánských městech se mohou konat protižidovské nebo propalestinské demonstrace. Doporučuje se proto vyhýbat se místům s velkým počtem lidí, sledovat situaci na místě a řídit se radami buď průvodců, nebo kompetentního personálu v hotelech. Dále se nedoporučuje navštěvovat žádnou židovskou čtvrť nebo ulici, kde by mohlo docházet k menším, ale i rozsáhlým nepokojům. 

V Egyptě se nedoporučuje opouštět hotelový resort

V Egyptě se naopak v současné době nedoporučuje cestovat mimo turistická letoviska na vlastní pěst. Pokud se chcete vydat na výlet, tak jedině v organizované skupině se zkušeným místním průvodcem. Před svou cestou byste měli navíc informovat i hotelový personál o tom, kam se chystáte a na jakém telefonním čísle budete k zastižení. Pokud byste se totiž do určitého času nevrátili, zaměstnanci hotelu vás podle telefonního čísla za pomoci policie mohou snadno najít. Ačkoliv se Egypt od Izraele a Palestiny nachází vcelku daleko, i zde hrozí nebezpečí možného teroristického útoku či demonstrací, které se v posledních dnech konají po celém světě.

Mohu zájezd do těchto destinací zrušit?

Každý, kdo má momentálně do těchto zemí zakoupený svůj zájezd přemýšlí o tom, zda je bezpečné vycestovat, a zda může případně cestovní kancelář poprosit o výměnu pobytu nebo vrácení peněz. Zrušení zájezdu však podléhá storno poplatku podle smlouvy s cestovní kanceláří. Vlastní obavy o bezpečnost totiž nejsou důvodem k bezplatnému zrušení dovolené.

„Cestovní kancelář zruší zájezd a vrátí peníze podle zákona v případě, že není možné uskutečnit služby na místě – například jsou zrušeny lety, zavřeny hotely, nebo země uzavře hranice, nebo české úřady zakážou českým občanům cestovat," 

vysvětlil pro redakci LP-Life mluvčí cestovní kanceláře Fisher Jan Bezděk.

„Situaci, jako takovou, neustále monitorujeme a dbáme na bezpečí našich klientů. Nicméně, aktuálně se nic v našich letoviscích, neděje. Pokud však nastane válečný stav i v Egyptě, bude se vše řešit individuálně. Pokud by se ale naši klienti kvůli obavám o bezpečnost rozhodli do některé z výše uvedených destinací neodcestovat, každý požadavek se snažíme řešit individuálně a hledáme pro ně to nejoptimálnější řešení. Jednou z variant je například změna termínu dovolené nebo i samotného místa, destinace. Tuto změnu pak může klient v rámci naší nabídky využít buď zdarma nebo za poplatek ve výši 1 000 Kč na osobu, přičemž vždy záleží na konkrétním požadavku a zakoupeném zájezdu,“

vysvětlila pro redakci LP-Life tisková mluvčí cestovní kanceláře Bluestyle Lucie Bukovanská.

„Aktuálně do těchto destinací cestujeme bez omezení. Samozřejmě situaci sledujeme a pokud by bylo vyhlášeno, že je to pro naše klienty nebezpečné, tak je tam neposíláme. Pokud žádné vyhlášení není a klient se rozhodne necestovat, tak v tom případě zájezd podléhá 100 % stornu. Pokud bychom pobyt zrušili my, klient dostane své peníze zpět,“

prozradil pro redakci LP-Life Patrik Jílek z cestovní kanceláře Invia.

Ani doporučení ministerstva zahraničních věcí necestovat do dané země není důvodem ke zrušení zájezdupokud jej chce cestovní kancelář uskutečnit. Cestovní kanceláře se samozřejmě v těchto případech často doporučením ministerstva řídí. Například v Izraeli sice vše funguje a hranice jsou otevřené, ale bezpečnostní situace je natolik nepřehledná, že tam cestovní kanceláře v současné době ruší zájezdy.

Zdroje: Autorský text, MZV.cz, Vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze