Top hledané
Výsledky (0)
Rohanský ostrov se dočká revitalizace.

Jednu z nejzanedbanějších částí Prahy čeká revitalizace: Mezi Karlínem a Libní vznikne přírodní park

Karolína Lišková
07. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Mladá žena v parku na kole.

I přes koronavirovou pandemii, kdy nikdo neví, jakou rychlostí a jakým způsobem se mění nejrůznější protiepidemická opatření, Praha nezaostává s inovacemi. Pro obyvatele metropole vymýšlí nejrůznější revitalizace a obnovování toho, co nám tu tak chybí, a to jsou veřejná zelená prostranství. Po představení nové cyklostezky, která povede z Vršovic do Hostivaře, nyní představuje koncept přírodního parku mezi Karlínem a Libní.

Jedna z nejzanedbanějších částí Prahy tak dostane zbrusu nový kabát. Dalo by se hovořit o nových „plicích“ města, přestože velikosti newyorského Central Parku nedosáhne.

Zábava s protipovodňovou funkcí

V meandru Vltavy na území o rozloze 56 ha plánuje Praha částečně zachovat městskou divočinu a většinu oblasti postupně upravit pro volnočasové aktivity. Nové řešení bude zároveň plnit funkci protipovodňové ochrany Prahy.

Jeden z největších pražských parků vznikne vedle nové čtvrti, která vyrůstá na pomezí Karlína a Libně. Lokalita se tak stane atraktivním místem nejen pro bydlení a práci, ale také pro odpočinek. V celé oblasti totiž dosud chybí velký veřejný prostor pro sport a setkávání. Proto bude hlavní město prostřednictvím Institutu plánování a rozvoje řešit budoucí podobu Rohanského ostrova ve spolupráci s místními aktéry a obyvateli. Máme se tak na co těšit.

„Projekt přinese nejen zajištění další možnosti rekreace v centru města, rozšíření biodiverzity a obnovení přímého kontaktu s řekou, ale také ochranu města před povodněmi,“

říká Petr Hlubuček, náměstek primátora pro životní prostředí. Lokalita je dlouhodobě součástí protipovodňové ochrany centra města.

Otevřít v galerii (3)
Rohanský ostrov.
Rohanský ostrov. Zdroj: archiv IPR a Magistrátu hl. m. Prahy

„Cílem projektu je snížit hladinu Vltavy při povodních, a hlavně zpomalit proud řeky. Toho docílíme snížením úrovně terénu a vytvořením nového obtokového ramene řeky. V návaznosti na terénní úpravy bude prostor nového Rohanského ostrova mezi stávající cyklostezkou a korytem Vltavy upraven pro rekreaci,“

vysvětluje Petr Hlubuček. Projekt spojuje vodohospodářskou funkci s místní krajinou a zároveň přináší Pražanům volnočasové vyžití.

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 87m
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 87m, Praha 8

Vzniknou tisíce nových bytů

V oblasti o rozloze přibližně poloviny Stromovky vznikne přírodní park metropolitního významu.

„V rozvoji území chceme vycházet z jeho historie a tradic. Počítáme také s obnovením ostrova, který tu býval po staletí, i když na jiném místě,“

popisuje Petr Hlaváček, I. náměstek primátora pro územní rozvoj.

„Naší snahou je přiblížit se zpátky k původní říční krajině a podpořit tak kontakt člověka s řekou,“ doplňuje.

Kromě parku čeká území také výstavba tisíce bytů a administrativních prostor, které podél ulice Rohanské nábřeží vznikají v rámci projektu Rohan City.

Otevřít v galerii (3)
Rohanský ostrov.
Rohanský ostrov. Zdroj: archiv IPR a Magistrátu hl. m. Prahy

Dojde i na Libeňský most

Libeňský most je v katastrofálním stavu už řadu let. Jednalo se o jeho zbourání i rekonstrukci. Je trnem v oku všem, ale památkáři se snaží ho zachránit v podobě, jaké je. Koncepce Rohanského ostrova se také dotýká jeho rekonstrukce. Přepracovaná studie počítá od roku 2022 s opravou historického mostu Pavla Janáka z roku 1928 a se vznikem nového inundačního mostu, který je také součástí protipovodňových opatření (inundační most je most, který slouží jako preventivní ochrana cesty před povodní, pozn. redakce). V rámci rekonstrukce budou rozšířeny chodníky, vzniknou cyklopruhy v celé délce mostu a budou vybudovány zcela nové bezbariérové rampy na Rohanský ostrov.

O podobě parku se bude rozhodovat na základě mezinárodního výběrového řízení se soutěžním dialogem, které bude vypsáno na podzim příštího roku a bude trvat přibližně rok. Již během něj vznikne výsledná Koncepce Rohanského ostrova.

Otevřít v galerii (3)
Území, o kterém je řeč.
Území, o kterém je řeč. Zdroj: archiv IPR a Magistrátu hl. m. Prahy
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze