Top hledané
Výsledky (0)
Podle staré čínské filozofie celým vesmírem hýbou dvě síly, které se nachází ve všem živém i neživém. Jsou naprosto opačné, doplňují se a jedna bez druhé nemůže být. Jin a Jang.

Jin a Jang: zdroj kouzla veškerého dění

Eva Ledecká
10. dubna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Dokonalý balanc

O tom, že neexistuje jen černá bílá, nás každodenně přesvědčuje spousta zkušeností a zážitků. Přesně to také tvrdí čínská filosofie. Abychom zachovali harmonii a řád světa i uvnitř našeho těla, musíme udržovat luxusní elementy Jin a Jang v rovnováze. V opačném případě přichází nemoc, chaos a disharmonie.  

Usilování o rovnováhu Jin a Jang

Jin představuje pasivní energii, posmutnělou, která koresponduje s nocí a je symbolizována vodou a zemí. Jedná se o ženský element. Naproti tomu existuje element Jang s mužským principem, který je veselý, aktivní, koresponduje se dnem a je symbolizován ohněm a větrem. Jin je smrt, Jang je zrození.

Všechny síly v přírodě mají oba tyto stavy, které jsou v neustálém pohybu. Působí na sebe jako luxusní magnety: Jin přitahuje Jang a naopak. Jsou na sobě závislé, jako den, který nemůže existovat bez noci. Navzájem se podporují. Kouzlo veškerého dění spočívá v tom, že se protiklady odpuzují i přitahují.

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Symbolika Jin a Jang 

Nejčastěji jsou elementy Jin a Jang symbolizovány tzv. monádou, kruhem, který je rozdělen na totožná, ale barevně opačná pole. Jin je černý, Jang je bílý. Uvnitř každého pole však najdeme tečku v barvě druhého elementu. Představuje to stopy jedné energie v té druhé. I na noční tmavé obloze najdete luxusní světlo z hvězdy. Navenek slabý Jin v sobě ukrývá jádro silného Jangu, stejně jako okázale silný Jang má v sobě slabosti a pochyby.

Také v židovském náboženství najdete symbol Jin a Jang – v šesticípé hvězdě, která je tvořena dvěma trojúhelníky umístěnými proti sobě. A křesťanský kříž nesymbolizuje nic jiného. Prvky na sebe kolmé také představují dva naprosto protikladné elementy, které však tvoří celek a jeden bez druhého neexistují.

Jin a Jang v umění Feng shui, astrologii, medicíně i historii

Elementy Jin a jang se vztahují ke všem oblastem našeho světa. Neobejde se bez nich čínská filosofie, medicína, astrologie ani historie a věštění.

Způsob střídání těchto dvou sil označuje čínská filosofe jako Pět prvků, jež jsou součástí luxusního umění Feng shui. Střídají se ve fázích, které jsou symbolicky označeny jako dřevo, oheň, země, voda a kov.

Feng shui je také postaveno na dvou elementech, které by měly být v našich luxusních domovech zastoupeny. Mezi jangové oblasti patří prostory, kde jsou dveře, okna, průchody. Jin zastupují tmavé a izolované místnosti vhodné pro odpočinek a spaní. I zde pro zachování rovnováhy je potřeba obou prvků.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze