Top hledané
Výsledky (0)
Jo Nesbo přichází na pulty českých knihkupectví.

Jo Nesbø přichází s novodobým Macbethem

Jana Fikotová
12. dubna 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Fanoušci luxusních detektivních příběhů Jo Nesbø se mají opět na co těšit. Jeho slavná postava Harry Holea je ve formě i po jedenácté. Mistr severské krimi v rámci projektu Hogarth Shakespeare přenesl tentokrát ve své luxusní knize klasickou hru Williama Shakespeara Macbeth do současnosti. 

Nejprodávanější autor kriminálních románů současnosti Jo Nesbø si tentokrát do své knihy vybral Macbetha, jednu ze Shakespearových nejtemnějších a nejmocnějších tragédií. Nesbø však svého Macbetha zasadil do města beze jména. Města plného korupce, bankrotů, zločinnosti, luxusu, chudoby a zmatků". Na scénu vstupuje komisař Macbeth, nadějná pravá ruka nového vrchního komisaře Duncana, který se ve městě zdecimovaném drogovými mafiány i gangy snaží zavést právo a spravedlnost.

Muž dvou tváří

Když se nepodařený zátah na dealery zvrhne v krveprolití, přichází inspektor Macbeth, sympatický a charismatický vůdce speciální jednotky SWAT, který je vzorem svých podřízených. To by však nebyl Nesbø, aby se u Macbethova neobjevila dvojaká povaha. Je to totiž vyléčený feťák s černou minulostí. Stejně jako slavný Harry Hole, který je alkoholik a milovník žen. Za jeho úspěchy ho čeká luxusní odměna, ale jak se má dostat k tomu, na co má právo? 

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

„Macbeth dokonale ukazuje, jak hra o moc dokáže ovlivňovat a ničit lidské životy.“

Pro věrné čtenáře bude kniha pravděpodobně luxusním překvapením, jelikož autor se zlehka odklání od vlastní klasiky. Na druhou stranu ví, že nelze Shakespearově poetice konkurovat, tak se rozhodl, že si z originálu vezmu pouze příběh. Myšlenka projektu Hogarth Shakespeare, představit Shakespearovy příběhy v novém světle, se mu velmi líbila.

Před Nesbøm přijaly stejnou výzvu nositelky Bookerovy ceny Anne Tyler, která přepracuje komedii Zkrocení zlé ženy a nositelka Whitebreadovy ceny nyní Costa Book Award a filmové ceny BAFTA Jeanette Winterson, která se pustila do Zimní pohádky. Dalšími autory jsou také Margaret Atwood (Bouře) a nositel Bookerovy ceny Howard jackobson (Kupec benátský), Gillian Flynn (Hamlet), Tracy Chevalier (Othello), Edward St Aubyn (Král Lear) a Howard Jacobson. 

Jo Nesbo (28. března 1960, Oslo)

Původním vzděláním je ekonom a finanční analytik, který pracoval jako makléř a novinář. V roce 1997 se dostal do podvědomí veřejnosti díky kriminálnímu románu Flaggermusmannen (Netopýr). Zde poprvé přichází osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Tato kniha odstartovala jeho spisovatelskou dráhu. Dnes je jedním z nejslavnějších světových autorů krimi. Jeho knihy vyšly v padesáti jazycích a prodalo se jich více než 40 milionů výtisků po celém světě. Nesbo obdržel cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou zvanou Rivertonprisen a získal skandinávskou cenu Glasnokkelen za nejlepší kriminální román. 

V knize Hodejegerne (Lovci hlav, 2008) stvořil novou hlavní postavu jménem Roger Brown. Napsal také humorné knížky pro děti, v nichž vystupuje jako hlavní postava doktor Proktor. Aktuálně filmovou podobu dětského příběhu Doktor Proktor a vana času je v kinech. Navíc do poličky, kterou máte vyhrazenou na knížky s Proktorem, přibude v květnu nový kousek, tak se nechte překvapit.

Mimo psaní má i kapelu. S mladším bratrem Knutem založili vlastní skupinu Di Derre a stali se idoly norské rockové scény.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze