Top hledané
Výsledky (0)
Ověřte si, zda se vám investice do cenných papírů vůbec vyplatí

Jsou výhodné dluhopisy opravdu tak bezpečné?

Radek Polák
01. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
"Cool" muž ve slunečních brýlích s penězi v ruce

Každoročně domácí firmy vydávají dluhopisy za miliardy korun. Úrokové zhodnocení u nich mnohdy převyšuje 5 procent a někdy se dokonce blíží k 10procentní hranici. Jak ale ukazují příklady některých českých značek, jako jsou Zoot nebo EMTC, ne vždy se podaří tyto cenné papíry splatit. Výsledkem je pak „sekyra“ za stovky milionů.

Krásná žena sedící na posteli a rozhazující peníze

Stát varuje

V době, kdy inflace začíná opět nabírat obrátky, představují dluhopisy pro investory lákavou nabídku zhodnocení jejich peněz. Kdo za ně ale slibuje vyšší úrok a tvrdí, že žádné riziko nehrozí, ten nemluví pravdu. Na to ostatně upozorňuje i ministerstvo financí, které chce veřejnost před podobným investováním ochránit a slibuje proto také boj proti tzv. podvodným korporátním dluhopisům.

Otevřít v galerii (3)
Mužská ruka podepisující smlouvu
Mužská ruka podepisující smlouvuZdroj: Freepik

Co uvedený krok v praxi znamená? Emitent bude muset nově na svém webu uvádět informace o svém podnikatelském zaměření a délce trvání činnosti. Ještě podstatnější je pak nutnost zveřejnění dvou posledních účetních uzávěrek. Díky tomu se mimo jiné dozvíme, v jaké finanční kondici firma vlastně je. Tedy zda není třeba předlužená už v době, kdy nové dluhopisy vydává.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Na problém upozorňuje rovněž Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh.

„Nezkušení investoři dnes mají v korporátních dluhopisech velmi rizikového typu, které jsou označovány jako prašivé, zainvestováno odhadem několik desítek miliard korun.“

Ztracené investice

Firmy většinou argumentují, že peníze z cenných papírů potřebují na další rozvoj. Jen málokdo z nich přizná, že důvod může být i jiný. Například jen to, aby měly vůbec na vlastní provoz. Výsledek může být doslova tragický. V případě zkrachovalé EMTC, která měla majetek za zhruba 200 milionů korun, se pak závazky vůči investorům vyšplhaly dokonce až téměř k miliardě! 

Známý je také případ e-shopu Zoot, který držitelům svých dluhopisů dlužil téměř 240 milionů korun. Tito investoři dostali zpět pouze desetinu z toho, co do firmy vložili. A to jen díky faktu, že se našel nový investor, jenž získal ve firmě kontrolní balík akcií.   

Otevřít v galerii (3)
Mužská ruka podepisující smlouvu
Mužská ruka podepisující smlouvuZdroj: Freepik

„Týdně nás oslovuje mnoho firem, které by rády emitovaly dluhopisy. 80 procent z nich rovnou odmítneme, s těmi zbylými dál jednáme,“

řekl už před nějakým časem Jiří Helich ze společnosti Ceskedluhopisy.cz, která se uvedeným segmentem trhu dlouhodobě zabývá. Naráží tím pravděpodobně i na fakt, že se občas objevují dokonce podvodné firmy, které s nesplacením dluhopisů již od počátku počítají. K tomu je třeba přičíst fakt, že když jde firma do insolvence, jsou držitelé nezajištěných dluhopisů úplně posledními, kterým se dluhy vrací.

Deset základních doporučení

Aby k obdobným situacím nedocházelo, doporučují odborníci dopředu si emitenta „proklepnout“. Zvládne to přitom i ten, kdo zrovna není inženýrem ekonomie. Stačí se držet několika základních pravidel. Jedná se zejména o následující:

  • Ověřte si, jak je firma na trhu zavedená a důvěryhodná.
  • Dluhopisy musí být registrovány u Centrálního depozitáře cenných papírů. To znamená, že mají tzv. ISIN - mezinárodní identifikaci příslušné emise.
  • Pročtěte si prospekt dluhopisové emise, který je schválený Českou národní bankou. Jedná se o základní informační dokument směrem k investorům. Z materiálu by mělo být zřejmé, proč emitent prostředky shání. A pokud takový dokument vůbec neexistuje, pak vězte, že nemusí být vše v pořádku.
  • Seznamte se s tím, v jakém stavu je firemní účetnictví. To by měly být v podobě auditované účetní uzávěrky, kterou ověřuje nezávislý subjekt.
  • Díky kontrole firemních finančních ukazatelů budete vědět, zda má emitent dluhy, s jakým objemem prostředků může nakládat a spoustu dalších důležitých informací svědčících o jeho finanční kondici.
  • Zjistěte si dopředu, jaká je likvidita dluhopisů. Tedy jak rychle a za jakých dalších podmínek je bude možné v budoucnosti prodat.
  • Vyplňte investiční dotazník, který je s emisí dluhopisů spojený. Obsahem dokumentu jsou mimo jiné informace o tom, jaký máte postoj k rizikovosti celé investice.
  • Pokud je úrokový výnos z dluhopisu až podezřele vysoký, nemusí to znamenat, že je taková investice vždy tou nejvýhodnější a nejdůvěryhodnější.
  • Rozhodně do dluhopisů neinvestuje veškeré vaše finanční prostředky. Vždy si ponechte takovou finanční rezervu, která vám případný výpadek příjmů dokáže pokrýt minimálně na dalších půl roku.
  • Pokud vás ve skrytu duše trápí jakékoliv podezření spojené s dluhopisovou investicí, rozhodněte se raději pro konzervativnější způsob uložení vašich peněz. Zapojte do rozhodování vždy především váš zdravý rozum a instinkt.
Otevřít v galerii (3)
Šťastný muž rozhazující kolem sebe bankovky
Šťastný muž rozhazující kolem sebe bankovkyZdroj: Freepik

Česká ekonomika se na úroveň, která tu byla před nástupem koronavirové pandemie vrátí nejdříve asi až v příštím roce. Podle čísel za duben navíc inflace přesáhla 3 procenta. Pokušení investovat právě do dluhopisů jaké bezpečnějšího přístavu bude proto v následujícím období velké. Nezapomeňte ale na to, že žádné cenné papíry nejsou zcela bez rizika.  

Zdroje: Asociace pro kapitálový trh, hardyn.cz, e15.cz, iDnes, statnisprava.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze