Top hledané
Výsledky (0)
Petra Pavla opustila jeho oblíbená kočka, která mu pomáhala v prezidentské kampani, své miláčky měli i další prezidenti.

Kočka prezidenta Petra Pavla, pes Václava Havla a další mazlíčci prezidentů. Kdo jsou naši první mazlíčci

Radim Červenka
24. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Václav Havel venčí chodil se psem na procházky.

I prezidenti v čele státu jsou jen lidmi se svými zálibami jako my všichni. Jednou z nich bývají i domácí mazlíčci, současný prezident Petr Pavel se nyní musel vyrovnat se ztrátou své kočky Micky, která ho podporovala v prezidentské kampani. Miloš Zeman měl psa, které mu dal jméno jako ze svého bonmoty a miláček Václava Havla byl postrachem okolí pro svou agresivitu. Neobvyklá kuriozita se udála i mezi zvířecími mazlíčky v Bílém domě.

Prezidenta jako vrcholného reprezentanta státu vídáme především během oficiálních událostí, kde se vyjadřuje k veřejným tématům. Petr Pavel však šel do svého úřadu se snahou vykonávat funkci hlavy státu co možná nejcivilněji. Záhy začal překvapovat svou účastí na sportovních soutěžících, joggingem v Central Parku během návštěvy sídla OSN anebo využitím ekonomické třídy linkové letadla během státnické cesty na pohřeb královny Alžběty II.

Během prezidentské kampaně pak zaujal tím, že se nestyděl fotografovat v oblíbené flanelové košili. Nejednou v ní doma držel kočku Micku, která byla mazlíčkem prezidenta a jeho manželky Evy a doprovázela prezidentský pár i na pražský hrad.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Symbol kampaně a agresivní psík

"Kampaň jde do tuhého, čas vytáhnout nejtěžší kalibr… Micku!"

napsal například během náročného zápolení v prezidentské kampani, kdy přiznal, že domácí mazlíček ho povzbuzuje během náročného programu. Nepříjemně pak manželský pár zasáhla zasáhla nemoc kočky, která se pro ni ukázala fatální, když Micka 16. dubna 2024 odešla.

Petr Pavel však rozhodně není jediným prezidentem, který měl ve své funkci zvířecího společníka. Kočka Micka vystřídala ve funkci oficiálního prezidentského mazlíčka zlatého retrívra manželky Miloše Zemana, Ivany Zemanové. Ex-prezident, který měl v oblibě náročnou literaturu a rád z ní čerpal své provokativní bonmoty, podobným způsobem postupoval i rodinného psa. S manželkou jej pojmenovali Darcy podle pana Darcyho z románu Pýcha a Předsudek anglické spisovatelky Jane Austenové. Prezident však k psovi příliš vřelý vztah neměl, protože si veřejně ztěžoval, že mu "sežral lososa a boty".

Pozor ať nepokouše britskou královnu!

Psy měl ve velké oblibě i první prezident samostatné České republiky Václav Havel. Do úřadu si přivedl fenku kníráče Ďulu. Malý pejsek byl však pro svou nevychovanost postrachem osádky prezidentské kanceláře.

"Václav Havel si v roce 1996 prosadil, že Ďulu představí Alžbětě II. Řekl jsem mu, 'to přece nemůžeme riskovat, že pokouše britskou královnu'. Pan prezident si ale prosadil svou, i když viděl, jak jsme z toho všichni nervózní. Nicméně Ďula v přítomnosti britské královny absolutně zjihla, protože najednou vycítila, že je v blízkosti člověka, který vyrůstal celý život mezi psy a koňmi,"

vzpomínal na prezidentského mazlíčka jeho tiskový mluvčí Ladislav Špaček.

Britská královna Alžběta II. byla známá svou láskou ke zvířatům a celý život strávila obklopena svými psy, kterým se sama velmi intenzivně věnovala. Václav Havel byl jediným český politikem, kterého královna oficiálně navštívila a setkání s prezidentským psem na ni udělalo dojem.

Vzhledem ke svému vesnickému původu měl pozitivní vztah k domácím zvířatům i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Možná jako vzpomínku na to, že se ještě před gymnaziálními a univerzitními studiem vyučil kovářem a podkovářem koní, choval si vlastního koně Hektora, kterého měl ve velké oblibě a jízda na koni byla jednou z jeho nejoblíbenějších volnočasových aktivit.

Zvířecí miláčci, kteří opanovali Bílý dům

Své zvířecí miláčky mají pochopitelně i státníci v zahraničí. Prvním americkým prezidentem, který žil v Bílém domě společně se zvířecími společníky byl už Abraham Lincoln. Podobně jako Petr Pavel i on měl v oblibě kočky. Návštěvníky pak šokoval tím, e zcela běžně před nimi své kočky krmil pomocí luxusních zlatých prezidentských příborů.

S prezidentskou kočkou se mohl během nedávné návštěvy Bílého domu setkat i český premiér Petr Fiala. Úřadující americký prezident Joe Biden spolu s manželkou Jill Bidenovou rovněž vlastní morovatého kocoura jménem Willow. Kocour se však stal až druhým oficiálním zvířecím společníkem prezidenta Bidena. Tuto roli totiž už před ním zaujímal německý ovčák s drsňáckým jménem Velitel (Commander).

Psa měli v Bílém domě i Michelle a Barack Obamovi a před nimi oba prezidenti z rodiny Bushů. Zajímavostí je, že psi, kteří žili v Bílém domě společně jak s Georgem Bushem starším, tak s Georgem Bushem mladším byli ve podobně blízkém příbuzenském vztahu jako oba republikánští prezidenti. Fena Kokršpaněla prezidenta Bushe porodila štěně Spottyho, kterého mladší z prezidentů o otce dostal a rovněž si ho přivedl do Bílého domu během svého mandátu v čele země. 

Zdroje: twitter.com, aktualne.cz, nationalgeographic.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze