Top hledané
Výsledky (0)
Česko koncem září obnovilo kontroly na hranicích se Slovenskem kvůli přílivu migrantů. Slovensko je vůči tomu kritické.

Kontroly na hraničních přechodech ČR prozatím neskončí. Tlak na maďarsko-srbskou hranici roste

Kristina Valachyová
14. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
 Eduard Heger a Petr Fiala

Premiér Heger uvedl, že současná situace na hranicích nemůže pokračovat, protože narušuje volný pohyb v rámci schengenského prostoru. Slovensko je podle Hegera pro migranty tranzitní zemí a je třeba posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru. Fiala tehdy zdůraznil, že Česko muselo na situaci reagovat a učinilo tak neochotně. Opatření podle něj funguje, ale uvítal možnost diskutovat o budoucím řešení na nejvyšší úrovni.

Slovenský policejní prezident Štefan Hamran před setkáním v Kramářově vile řekl, že česká opatření na hranicích se Slovenskem jsou neúčinná. Migranti vrácení z Česka už podle něj na Slovensku nejsou. Hamran také řekl, že Česko vrátilo na Slovensko 2800 migrantů, kteří se zřejmě do Česka stejně dostali.

Podle Deníku N se česká policie pokusila zadržet syrské migranty, kteří prchají před válkou, řekl policejní prezident Štefan Hamran. České soudy jim však přikázaly propustit je, protože válka je podle evropské legislativy překážkou v procesu administrativního vyhoštění. Tyto uprchlíky proto nelze omezit na osobní svobodě. Hamran tak reagoval na vyjádření bývalé ministryně vnitra Denisy Sakové, podle které by měla slovenská policie syrské uprchlíky zatýkat.

Česko zavedlo hraniční kontroly kvůli přílivu migrantů zejména ze Sýrie, kteří přecházejí přes Slovensko a Česko do Německa. Vláda opakovaně rozhodla o jejich prodloužení. Kabinet je naposledy prodloužil o 15 dní, tedy do 12. listopadu, podle části evropského nařízení, které umožňuje bezodkladně realizovat ochranu hranic. Následujících 30 dní budou kontroly fungovat podle jiné části nařízení, pokud proti tomu Evropská komise nevznese námitku.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Večerní setkání (10.11.) českého a slovenského premiéra Petra Fialy a Eduarda Hegera v pražské Kramářově vile skončilo. Spolu s ministry vnitra obou zemí Vítem Rakušanem a Romanem Mikulcem, jakož i policejními šéfy Martinem Vondráškem a Štefanem Hamranem měli během pracovní večeře debatovat o migraci a kontrolách na společných hranicích. Jednání trvalo přibližně 1,5 hodiny.

Otevřít v galerii (5)
Fototermín před večeří premiéra Petra Fialy se slovenským premiérem Eduardem Hegerem
Fototermín před večeří premiéra Petra Fialy se slovenským premiérem Eduardem HegeremZdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

Se slovenským premiérem Eduardem Hegerem se shodli, že budou hledat společné řešení současné migrační krize.

„Je třeba lépe chránit vnější hranice EU – společně se Slovenskem budeme na evropské úrovni požadovat větší zapojení ostatních zemí právě do ochrany vnějších hranic. Domluvili jsme se také na tom, že česká a slovenská policie budou koordinovat svou činnost na naší společné hranici. Je důležité hranici zprůchodnit pro občany ČR a Slovenska, aby byla doprava mezi našimi zeměmi plynulejší. Chceme situaci uklidnit a dočasné kontroly co nejdříve zrušit – k tomu je třeba zmírnit migrační tok ze zemí západního Balkánu a na tom budeme společně pracovat,“

píše Petr Fiala ve svém statusu na sociální síti.

Maďarsko-srbská hranice má klíčový význam

Otevřít v galerii (5)
Večerní setkání v pražské Kramářově vile
Večerní setkání v pražské Kramářově vile Zdroj: Vláda ČR

Slovenský premiér Eduard Heger a jeho český partner Petr Fiala se na svém setkání v Praze shodli, že vnější hranice Evropské unie a schengenského prostoru by měly být posíleny a že klíčovou je ochrana maďarsko-srbské hranice. Premiéři zároveň oznámili, že obě země chtějí intenzivněji spolupracovat při řešení migrační krize a chtějí pomoci i Maďarsku.

"Cílem schengenu bylo odstranit vnitřní hranice a posílit vnější hranici schengenského prostoru. Právě proto, když vidíme, že tam je slabé místo, musíme ho posílit. Musíme pomoci Maďarsku, aby dokázalo eliminovat ilegální migraci,"

uvedl Heger.

Slovensko je podle Hegera tranzitní zemí a proto je třeba posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru.

„Musíme pomoci Maďarsku, aby dokázalo eliminovat tuto ilegální migraci, abychom mohli dát našim občanům komfort, který schengen přináší, tedy volný pohyb mezi jednotlivými zeměmi. Vidíme, že tok a tlak na srbsko-maďarskou hranici rostou, proto je třeba zapojit i další země,“

zdůraznil slovenský premiér.

Vít Rakušan pro Českou televizi uvedl, že od začátku letošního roku zadržela policie v Česku zatím 20 707 migrantů, což je více než u předchozí migrační vlny v roce 2015. Více než 14 000 z nich byli Syřané, které není možné kvůli občanské válce v Sýrii vrátit do země původu. Problém je podle ministra na vnějších hranicích schengenského prostoru mezi Maďarskem a Srbskem.

Podle portálu České noviny kontroly na hranicích Česka Slovenska podle Rakušana neřeší evropskou migrační problematiku, ale problém bezpečnosti obcí na východě ČR a vnitřní bezpečnost země.

„Z německých statistik vyplývá, že počet migrantů na hranicích ČR a Německa klesl od zavedení kontrol na hranici se Slovenskem o více než polovinu, řekl. Počty ale zatím neumožňují kontroly mezi ČR a Slovenskem po 12. prosinci zrušit. "Čísla tomu neodpovídají. Ale co jsme slovenské straně slíbili, že každé další prodloužení projde společným expertním rozhovorem,"

uvedl Rakušan.

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Cílem je iniciativu rozšířit o další země

Slovenský premiér prohlásil, že cílem je, aby všechny hraniční přechody byly pro občany EU průchodné.

„Proto jsme se dohodli na úzké spolupráci a konkrétních krocích mezi policejními šéfy obou zemí a ministry vnitra, aby mohli přijít s konkrétním akčním plánem,"

řekl Heger s tím, že země by se měly podle něj vrátit do původního, volného režimu schengenu.

Aktuální problém nelegální migrace je podle Hegera třeba řešit společně.

„Pokud to řešíme individuálně, neumíme to dostatečně vyřešit a vlastně neřešíme skutečný problém, kterým je rostoucí tlak na maďarsko-srbskou hranici,"

zdůraznil Heger poukazující na potřebu spojit síly a rozšířit iniciativu i na další země.

 

Česká opatření na hranicích nejsou namířena proti Slovensku

Petr Fiala uvedl, že česká opatření na hranicích nejsou namířena proti Slovensku.

„Reagovali jsme na rostoucí problémy související s nelegální migrací,"

vysvětlil Fiala.

S Hegerem se dohodli, že česká a slovenská policie bude koordinovat svou činnost na česko-slovenském pohraničí.

„S cílem zefektivnit a zrychlit kontroly osob žijících na území obou zemí nelegálně, a to i formou společných hlídek zejména na železnicích,"

uvedl Fiala.

„V krátkodobém horizontu není možné kontroly na hranicích ČR a Slovenska zrušit. Hledáme opatření, aby probíhaly plynuleji pro české a slovenské občany, aby byly jednodušší pro nákladní dopravu a autobusovou dopravu. Cílem je také vyslat signál převaděčům, že hranice není prostupná,“

řekl pro Českou televizi ministr vnitra České republiky Vít Rakušan.

 

Kontroly jsou efektivní, míní Kupka

Český ministr dopravy Martin Kupka v rozhovoru pro ČT24 kontroly hájil.

„Jasné je, že Česká republika musí kontroly udržet a ukazují se jako efektivní. Koneckonců i v těch posledních dnech se na přechodu objevilo znovu několik nelegálních migrantů. Zároveň míří opatření proti těm, kteří zneužívají nelegální migraci ke svému obohacení,“

zdůraznil.

Kupka také zmínil opatření, které má urychlit dopravu na přechodu Lanžhot–Kúty.

„Posílili jsme kapacitu přechodu výrazným posílením počtu lidí, kteří vykonávají tu službu, a zároveň jsme upravili navádění v pruzích k jednotlivým odbavovacím místům tak, aby proud kamionů, který zatěžoval tento přechod, mohl opouštět místo co nejsnáze. Jsem přesvědčený, že i tento krok přispěl ke zklidnění situace,“

reagoval ministr i na protesty českých i slovenských dopravců. Zároveň si nemyslí, že by Česko mělo dopravcům platit za opatření na hranicích jakékoliv kompenzace.

Čeští a slovenští představitelé se koncem října hádali i o tom, zda české kontroly porušují Schengenský kodex. Česko podle Mikulce v souvislosti s přesunem migrantů porušuje takzvanou readmisní dohodu mezi oběma zeměmi. Rakušan naopak trvá na tom, že rozšíření hraničních kontrol je přesně v mezích mezinárodních pravidel a Česko kodex nijak neporušuje.

„Readmisní dohoda je mezinárodní smlouva upravující předávání lidí, kteří nelegálně vstoupili na území jedné ze smluvních stran. Readmisní smlouvu má také Slovensko a Maďarsko, takže Slováci mohou migranty vracet svému jižnímu sousedovi,“

řekl Rakušan pro Českou televizi.

Podle Rakušana je klíčové vyřešit zpětné převzetí vůči Srbsku a dalším zemím západního Balkánu. Jedinou cestou, jak zamezit migrační krizi, je podle Rakušana sladit vízovou politiku zemí západního Balkánu se zbytkem Evropy. Cílem tohoto opatření je, aby se migranti nedostávali do Evropské unie ze zemí, kde mají zaveden vízový styk. Zároveň je podle něj třeba posílit vnější hranici.

 

Heger a Fiala uctili v Praze památku válečných veteránů

Otevřít v galerii (5)
Premiér Petr Fiala a Eduard Heger si uctili památku válečných veteránů
Premiér Petr Fiala a Eduard Heger si uctili památku válečných veteránůZdroj: Vláda ČR

Předseda vlády SR Eduard Heger a český premiér Petr Fiala si v pátek ráno v Praze uctili památku padlých vojáků. U příležitosti Dne válečných veteránů položili k památníku věnce, informuje TASR.

Den válečných veteránů si 11. listopadu připomínají lidé po celém světě. V tento den v roce 1918 v 11:11 zazněla při podpisu příměří symbolicky poslední salva, která ukončila první světovou válku.

Otevřít v galerii (5)
Symbolem veteránů se stal květ vlčího máku
Symbolem veteránů se stal květ vlčího máku Zdroj: Vláda ČR

Symbolem veteránů se stal květ vlčího máku – červené květy totiž pokrývaly hroby padlých vojáků na západní frontě. Právě proto se v některých zemích nazývá Den válečných veteránů i Dnem červených máků a připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu.

 

Premiéři Heger a Fiala zdůraznili důležitost jaderné energie

Otevřít v galerii (5)
Evropský jaderní fórum
Evropský jaderní fórumZdroj: Vláda ČR

Premiér Slovenska Eduard Heger a předseda české vlády Petr Fiala zdůraznili důležitost jaderné energie, která představuje stabilní energetický zdroj. Cestu k energetické stabilitě vidí v kombinaci jádra a dalších nízkoemisních energetických zdrojů. Oba se na tom shodli v pátek na Evropském jaderném energetickém fóru (ENEF) v Praze, informuje TASR. Heger považuje za jednu z energetických výzev dekarbonizaci průmyslu. Podle něj je potřebná stabilita zdrojů, kterou v současnosti vidí v jádru.

Petr Fiala poukazuje na to, že za energetickou krizí stojí zejména Rusko a to, že země podceňovaly svou stabilitu a energetickou bezpečnost.

„Ani Evropská unie, ani žádný evropský stát si nemůže dovolit, aby byl do budoucna závislý na jakékoli třetí straně,"

uvedl Fiala.

„Cestou do budoucnosti jsou modulární reaktory. Je třeba se na to připravit a vytvořit v Evropě podmínky,"

zdůraznil Fiala s tím, že dlouhodobým cílem je stabilní a klimaticky udržitelná energetická politika.

 

Zdroje: České noviny, Česká televize, PLUS 7 DNI, TASR, ČT24, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze