Top hledané
Výsledky (0)
Život nejkontroverznější postavy světové cyklistiky

Lance Armstrong slaví padesátiny: Legenda v sedle nebo notorický lhář?

Kateřina Ostrejšová
17. září 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Lance Armstrong

Patřil mezi nejrozporuplnější sportovce světa. V jednu chvílí obrovský cyklistický hrdina, který se i navzdory špatnému osudu nevzdává, o pár let později největší podvodník v historii sportu. Řeč je o bývalém profesionálním cyklistovi Lanci Armstrongovi, který už zítra oslaví 50. narozeniny.  

„Jednou se mě někdo zeptal, jaké potěšení jsem zažíval, když jsem jezdil na kole tak dlouho. Potěšení? Řekl jsem. Nerozumím otázce. Nedělal jsem to pro potěšení. Dělal jsem to pro tu bolest.“ 

A právě obrovskou bolest způsobil celému světu, když se v roce 2012 začalo mluvit o možném dopingu. Jak to celé bylo? 

Zdravotní potíže, díky kterým si získal srdce všech 

Byl to rok 1996, který tehdy pouze pětadvacetiletému Armstrongovi navždycky obrátil život. Tři roky před tím se stal mistrem světa v silniční cyklistice, patřil do té nejužší světové špičky. To se ale mělo rychle obrátit, když mu lékaři diagnostikovali rakovinu varlat v pokročilejším stádiu. A aby toho nebylo málo, rozšířila se do plic, břicha, lymfatických uzlin a mozku. Konec kariéry a možná i zbytku života. Lékaři mu dávali 40% šanci na přežití. I přesto ale na konci roku 1997 dokončil léčbu a nepřestával věřit, že do cyklistického sedla se ještě vrátí. A ono se tak skutečně stalo! Vrátil se hned následující rok.  

Otevřít v galerii (4)
Lance Armstrong v roce 1989
Lance Armstrong v roce 1989Zdroj: Profimedia

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

„Doufám, že tohle vyšle fantastickou zprávu všem, kteří přežili, po celém světě. Můžeme se vrátit k tomu, čím jsme byli dříve – a ještě lepší.“ 

Podepsal smlouvu s cyklistickou stájí U.S. Postal Service a stal se nejobdivovanějším sportovcem planety.  

Paříž-Nice vzdal a chtěl ukončit kariéru  

Paříž-Nice je řazeno mezi nejnáročnější etapové závody. Osmidenní trasa proslulá drsným počasím. Armstrong ji po návratu vzdal už v první etapě. Byl rozhodnut, že právě tohle je konec. Dokázal světu, že je možné se vyléčit z rakoviny a zároveň se vrátit k závodění. Díky své manželce a přátelům to ale ještě zkusil. A přesně dva roky od diagnózy dojel čtvrtý na Vueltě. A právě tehdy si uvědomil, že je ještě o mnoho silnější.  

Potom přišel žlutý trikot 

Otevřít v galerii (4)
Lance Armstrong ve žlutém trikotu
Lance Armstrong ve žlutém trikotuZdroj: Profimedia

Málokdo mu před Tour de France v roce 1999 věřil, až do první etapy. V ní oblékl žlutý trikot pro vedoucího jezdce a ten mu vydržel až do konce. Stal se celkovým vítězem nejznámějšího etapového závodu světa. A co víc, on to dokázal zopakovat sedmkrát po sobě. V letech 1999-2005 nenašel na silnici přemožitele.  

A tady to celé začalo, ale i skončilo  

"Začalo to, když mi bylo asi jednadvacet let,"  

odpověděl Armstrong v dokumentu s názvem “Lance”. A jeho slova míří k otázce dopingu. V roce 2012 došla americká antidopingová agentura k závěru, že ve stáji U.S. Postal Service probíhalo užívání dopingu v takové míře, která nebyla dosud v historii sportu zaznamenána. Na základě toho Lence přišel o většinu svých trofejí, včetně sedmi titulů z Tour de France a bronzové olympijské medaile z roku 2000. Dostal i doživotní zákaz cyklistiky a dalších sportů. Po potvrzení dopingu dlouho zatloukal. Úplně poprvé se k užívání dopingu přiznal až v roce 2013 v rozhovoru s Oprah Winfreyovou.  

„Věděl jsem, že se bude bojovat nejen pěstmi, ale i na nože. S tím jsem počítal. Jednoho dne se ale ostatní objevili s bouchačkami. V tu chvíli si řeknete: Buď to můžu vzdát a letět domů do Texasu, nebo půjdu do obchodu se zbraněmi. A já jsem nechtěl domů,“  

popsal tehdejší situaci pro stanici NBC Sports, kde mimo jiné i přiznal, že on udělal ten první krok k užívání dopingu, když se o něj začal zajímat.  

Otevřít v galerii (4)
Lance Armstrong při lékařském vyšetření
Lance Armstrong při lékařském vyšetřeníZdroj: Profimedia

Nechal se unést silným příběhem 

V rozhovoru s Oprah Winfreyovou se konečně otočil zády k letům popírání a uvedl, že jeho legendární kariéru poháněly drogy, lži a šikana. Mimo jiné taky přiznal, že se nechal unést silným mediálním příběhem a nechtěl ho kazit. Pohádkový příběh sportovce, který překonal rakovinu varlat, aby vítězil v nejnáročnějším cyklistickém závodě.   

“Vše, co jsem říkal, nebyla pravda. Ten příběh byl dokonalý tak dlouho a teď je to pryč,”  

řekl Armstrong v rozhovoru.  

Před bankrotem ho zachránila investice do Uberu 

Otevřít v galerii (4)
Lance Armstrong
Lance ArmstrongZdroj: Profimedia

V soudních procesech musel bývalý cyklistka zaplatit několik milionů dolarů - i tuhle životní etapu ale zvládl. V roce 2009 vložil celkem 2,3 milionu korun do investiční firmy Lowercase Capital. Součástí investičního portfolia byl z velké části právě Uber, který měl v té době hodnotu zhruba 81,5 milionů korun. Ještě v roce 2018 byla tahle hodnota na 76 miliardách. Během pandemie se sice akcie silně propadly, podle analytiků ale čísla opět postupně porostou.  

Bývalý profesionální cyklista si toho v životě zažil opravdu spoustu. A i přes jeho dopingové aféry měl v životě vždycky jednu věc - odhodlání. Odhodlání věci nevzdávat a následovat svoje sny. I dnes bezesporu patří mezi nejkontroverznější postavy světového sportu. Tehdy tu hranici zdaleka neuhlídal, ve svých padesáti letech už doufejme zmoudřel.  

Zdroje: Forbes, New Yorker, Gym Beam

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze