Dnešní tisková konference na téma Sebevraždy v Česku poukázala na velkou popularitu této tematiky, která má v Čechách velmi dlouhou tradici. Je to nejen díky sociologickému pohledu populárního českého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka v českém diskurzu, ale také momentálně v souvislosti se světovou pandemií.
Podle slov Markéty Šafusové z oddělení demografických statistik Českého statistického úřadu mají muži na svědomí daleko více sebevražd než ženy. V letech 2011 až 2020 měli muži na svědomí 82 procent sebevražd, přičemž nejčastěji si sáhnou na život muži ve věku 40 až 60 let. Největší počet sebevražd v historii byl přitom zaznamenán v 70. letech minulého století, a ten nebyl dosud překonán. Od té doby zaznamenáváme stálý pokles, s malou výjimkou v roce 2012. Počet sebevražd v novodobé historii celkově klesá.
„V roce 2020 jsme zaznamenali 1224 sebevražd, což je nárůst o 3 procenta oproti přechozímu roku. Nutno ale říci, že se zvýšila i úmrtnost celkově,“
řekla na tiskové konferenci Markéta Šafusová.
Prodej luxusního rodinného domu na Praze 6, Praha 6
Zobrazit nemovitost
Nejčastěji lidé volí smrt oběšením
Jako nejčastější způsob ukončení života lidé volí smrt oběšením (56 %), následuje zastřelení, skok z výše a otrávení. Oběšení přitom dominuje u obou pohlaví, ale ženy rovněž více než muži preferují skok z výše nebo otrávení. Oběšení je, zdá se, oběma pohlavími považováno za nejjistější způsob ukončení života.
„Rozdíly v sezónnosti jsou, ale nejsou příliš veliké a objevují se poměrně pravidelně. Pro některé roky odlišnosti platí a poměrně specifický byl rok covidu. Tehdy - v roce 2020 - byl nejnižší počet sebevražd spáchán v květnu a vyšší byl v říjnu. Nakolik to ale souvisí s Covidem-19 je těžké říci, je to otázka pro jinou odbornost,“
uvedla na tiskové konferenci Terezie Štyglerová, rovněž z oddělení demografických statistik Českého statistického úřadu.
Praha ženám nesvědčí
Počet sebevražd je demograficky nejvyšší na severu České republiky – nejnižší je naopak v Kraji Vysočina. Jihomoravský kraj, který byl dlouhodobě krajem „šťastných lidí“, se však posunul nahoru a nyní je na třetím místě. Nízká je úroveň sebevražednosti i v Praze. Krajem s nejvyšším počtem sebevražd je pak Liberecký kraj.
Hlavní město Praha má velmi výjimečné postavení mezi kraji – v Praze muži páchají sebevraždy méně (druhý nejnižší výsledek), ženy naopak v Praze páchají sebevraždy daleko více (druhý nejvyšší výsledek). Praha má také nejvyšší podíl žen mezi sebevrahy.
V Praze je i vyšší zastoupení sebevražd skokem z výšky (18,7 %).
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 307m2, Praha 6
Zobrazit nemovitost
Zajímavosti:
Zajímavé je, že skok z výšky volí nejčastěji velmi staré ženy, a to ve věku 90 let a více, mladí lidé kolem 19 let věku volí nejčastěji smrt oběšením.
Nejméně sebevražd se přitom dopouštějí lidé v manželství, tedy ženatí muži a vdané ženy. Nejčastěji si pak sáhnou na život rozvedení muži a vdovci. Lze tedy říci, že muži snášejí samotu obyčejně hůře než ženy.
V průběhu roku nejsou sebevraždy páchány během roku stejnoměrně. Zajímavé je, že nejvyšší hodnoty jsou v zimních měsících a v březnu, nejméně přitom od června do září.
Nelze zatím přesně říci, jakou souvislost mají sebevraždy v roce 202O s pandemií covidu
Ženy v průměru nespáchají ani jednu sebevraždu denně (je to každých 47 hodin), zatímco muži páchají jednu sebevraždu každých 8 a tři čtvrtě hodiny
Nejvíce sebevražd je pácháno o Vánocích a na Silvestra, krizové je jen datum 1.1., tedy na Nový rok, počet sebevražd je ve druhém desetiletí zhruba 1,5 násobný, a v období 2011-202 bylo uskutečněno 5,7 sebevražd
Počty sebevražd mají jistou pravidelnost nejen pokud jde o měsíce, ale i dny v týdnu – nejvíce sebevražd je pácháno v pondělí (4,4 sebevraždy), nejméně o víkendu, hlavně v sobotu
Vánoce jsou přitom podprůměrné, a to o 20 až 25 procent. Prosinec je totiž obecně měsícem s nejnižší sebevražedností
Nejvíce sebevražd je spácháno doma (zhruba polovina), pak ulice a silnice (7 %). Místo sebevraždy je pak závislé na zvoleném mechanismu zabití se.
Ve světovém měřítku (Evropská unie) je Česko ve srovnání ve vyšším průměru. Nejvíce sebevražd je přitom v Litvě, nejméně na Kypru. S Litvou je pak mimo EU podobná sebevražednost v Rusku nebo Jižní Korei.
Na závěr tedy můžeme říci, že v poslední dekádě počet sebevražd klesl v porovnání s počtem celkových úmrtí. V prvním pololetí 2021, dle předběžných dat, vidíme, že v porovnání s rokem 2020 je patrný meziroční pokles sebevražd zatím v řádu jednotek procent. Doufejme tedy, že Nový rok všichni uvítáme ve zdraví.