Top hledané
Výsledky (0)
Zlaté klenoty ve tvaru velikonočního vejce, které vytvořil klenotník a zlatník Carl Peter Fabergé v rodinné dílně v Petrohradu, jsou synonymem nádhery a symbolem bohatství ruského carského dvora. Podobně jako v kindervejci v něm najdete překvapení.

Luxusní velikonoční vejce ruského císařského dvora

Eva Ledecká
17. 4. 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Febergého vejce

Firma Fabergé byla založena v roce 1842 Gustavem Fabergé, ale luxusními vejci se proslavil až jeho syn Peter Carl Fabergé, který se stal v roce 1885 dvorním klenotníkem carského dvora.  

Unikátní zlaté vejce pro Marii Fjodorovnu

V témže roce dostal Peter Carl Fabergé od cara Alexandra III. za úkol, aby mu pro svou ženu Marii Fjodorovnu vyrobil velikonoční vejce. Ten se úkolu zhostil s plnou vervou a ve vejci na carevnu o Velikonocích v roce 1887 čekalo milé překvapení: v jeho středu seděla na miniaturních vejcích malá slepička.

Marie Fjodorovna byla luxusním dárkem nadšena a od té doby každý rok na Velikonoce dostávaly podobné klenoty členové carské rodiny až do roku 1916. Poslední dvě vejce pochází z roku 1917 a již se kvůli okolnostem s Ruskou revolucí k císařské rodině nedostala.

Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Luxusní byt na prodej Praha - 320m, Praha 5

Osud zlatých vajec po Ruské revoluci

Většina Fabergého vajec byla brzy po revoluci odvezena z Ruska a na Stalinův příkaz v důsledku finanční krize byly v roce 1927 některé z nich prodány do ciziny, kde se staly majetkem soukromých osob. Uvádí se, že jich bylo celkem vyrobeno asi 70, z toho 52 na zakázku pro carskou rodinu. Zbytek zlatník nechal zhotovit pro prominentní zákazníky. V současné době je známo místo uložení 43 kusů.

Po druhé světové válce první sbírku vajec shromáždil Malcoml S. Forbes a po jeho smrti až v roce 2004 ji jeho potomci nabídli do aukce. Koupil ji ruský oligarcha Viktor Vekselberg, který založil v Petrohradu Muzeum Fabergé, kde jsou nejkrásnější exponáty vystaveny. Jiná vejce byla vydražená na různých aukcích za vysoké částky.

Luxusním materiálům a kreativitě se meze nekladou

Fabergého vejce jsou všechna až na jedno vyrobená ze zlata, drahých kamenů nejvyšší kvality a dalších vzácných luxusních materiálů, jako je například slonovina nebo perleť. Každé je otevírací a je v něm ukryto luxusní překvapení. Některá vejce jsou na kolečkách, jiná se dají rozebrat, další v sobě ukrývají speciální mechanismus pro pohyb figurky nebo nějakou zajímavou stavbu. Mají nesmírně vysokou uměleckou hodnotu a jsou vyrobená v prvotřídní kvalitě. Patří proto bezesporu mezi jedny z nejvzácnějších klenotů na světě dodnes jsou synonymem luxusu.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Pod většinou street artu jsou podepsáni umělci svými přezdívkami. V New Yorku se můžete setkat s jedinečnými luxusními díly, které nesou jméno NOBODY. Jejich prostřednictvím předává umělec lidstvu důležitou zprávu.

NOBODY: Street art s poselstvím

Eva Ledecká
12. května 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Street art s podpisem NOBODY nebo TMNK najdete především v Miami, v její kreativní čtvrti Wynwood. Co vedlo "bezejmenného" muže k této přezdívce a co vyjadřují symboly, které se v jeho dílech objevují?  

Muž, kterého nikdo nezná, prodává umění na ulici

TMNK je zkratka, která znamená The Man Nobody Knows (Muž, kterého nikdo nezná) a jedná se o totožného člověka, který si říká NOBODY. Na začátku jeho kariéry stály vlastní luxusní malby, které se jednoho dne rozhodl prodávat na ulici v newyorské čtvrti Soho.

Svůj první luxusní kus, který by dnes klidně stál 1 000 USD, prodal tehdy za 29 USD. Rozhodl se, že se jeho kariérou stane umění a v prodeji svých luxusních děl pokračoval. Přes den prodával na ulici, v noci na eBay. Dal se dohromady s dalšími lidmi, založili skupinu So Sick Collective a společně se živili prodejem vlastního umění.

Původ přezdívky má silný příběh

Přezdívka NOBODY vznikla v době, kdy někdo zavraždil umělcova přítele. Jednalo se o vraždu, která nikoho nezajímala a nikdy nebyla vyšetřována. TMNK si uvědomil, že každodenně dochází k podobným vraždám, o které se policie nezajímá, které se nevyšetřují, nikdo nejde k soudu a nikdo za ně není potrestán.

Od té doby si začal říkat Nobody nebo The Man That Nobody Knows. Smrt jeho přítele ho stále pronásledovala. Vzniklo luxusní dílo, na kterém je vyobrazena koruna, jedno oko a slza. Po čase někdo přes něj napsal nápis Nobody cares, což bylo dost ironické. Tento symbol se začal objevovat po celém New Yorku a podobné znaky jsou nyní vidět po celém světě.

Luxusní byt s terasou 100m Praha 1
Luxusní byt s terasou 100m Praha 1, Praha 1

Nobody a jeho poselství

Před tímto okamžikem byl ohniskem jeho tvůrčích snah systém, rasismus a předsudky. Nyní byla však jeho zpráva, kterou chtěl lidem předat, mnohem širší. Začal používat své umění jako zbraň k útoku proti lidské nespravedlnosti a jeho cílem bylo rozsévat sémě lidskosti.

TMNK nepředstavoval jen významného umělce, ale byl také milujícím otcem a spravedlivým člověkem, který patřil mezi neodmyslitelnou součást kreativní miamské čtvrti Wynwood. Jeho díla se stala součástí mnohých soukromých sbírek. Podle dostupných informací se poslední měsíce svého života potýkal se značnými psychickými problémy a koncem roku 2016 spáchal sebevraždu.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze