Top hledané
Výsledky (0)
Praha vydává své luxusní poklady. Nahlédli jsme do vily funkcionalistického architekta Adolfa Loose a Karla Lhoty. Přijměte pozvání i vy a vstupte.

Luxusní Winternitzova vila - „béžová princezna“

Mgr. Jana Höger
29. dubna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty čtení
Winternitzova vila

Winternitzova vila se nachází v oblasti pražských vršků nad Smíchovem nedaleko Bertramky, s luxusním výhledem na Nové Město a Národní divadlo, Malou Stranu, Hradčany a Strahov. 

Historické pozadí

Píše se rok 1932. Luxusní vilu si nechal postavit právník Judr. Josef Winternitz, který zde plánoval prožít krásný rodinný život. Návrh stavby svěřil tehdejšímu funkcionalistickému architektovi Adolfovi Loosovi. Karel Lhota byl autorem veškerých prvků v interiéru vily. Rodinné štěstí netrvalo dlouho. Rodina Winternitzova byla donucena luxusní vinu opustit.

Za druhé světové války byli odvedeni do koncentračního tábora „Osvětimi“, kde útrapy přežily pouze ženské pokračovatelky rodu Winternitzových. Po tomto čase vilu zabavili nacisti a vzápětí ji prodali hlavnímu městu, Praze. Po roce 1989 byl poničený architektonický skvost vrácen potomkům původního majitele, kteří se pustili do rekonstrukce a vrátili ji ztracený lesk. Poslední žijící bydlící byla majitelka Suzana Winternitrzová provdaná Cysařová později Kodannyová, která však v roce 1991 zemřela a je matkou všech současných spolumajitelů.

Luxusní vila Praha 530m
Luxusní vila Praha 530m, Praha 4

Skryté poklady

Původní parkety, které naleznete ve vile, byly zachovány. Veškerý vestavěný nábytek a dřevěné obložení bylo repasováno. Ojedinělou raritou je původní kotel s mosazným lavorem sloužící pro praní prádla a vyvářku, pod kterým se muselo topit. Co se však ve vile nepodařilo zprovoznit, jsou krby.

Osobitý interiér

Interiér je laděný do barvy slonové kosti, proto i označení vily „béžová princezna“. Obytný prostor zabírá 270 m2 plochy. Celkově vila na pozemku 1700 m2 disponuje užitnou plochou 533 m2. Vila sloužila 4 lidem a domovnickému páru. Celkem zde najdete 3 terasy o celkové rozloze 140 m2. Hlavní hale dominuje velké okno, po jehož odstranění  by mohla vzniknout luxusní letní zahrada. Hala nabízí luxusní velký prostor pro společný život, ten prostor vás doslova pohltí. V kontrastu naopak stojí minimalistické místnosti, jako jsou ložnice, pracovna, chodby, schodiště nebo dětský pokoj. Dům má navíc úžasné proporce – světlo prostupující dům, prostor nebo monumentální vstup.

Závěr

Adolf Loose se v mnohém nechal inspirovat dílem amerického architekta F. L. Wrighta, jenž se zabýval propojením architektury s životním stylem.

Momentálně vilu nelze navštívit, je v soukromém vlastnictví. Vila byla zcela výjimečně otevřena veřejnosti. Snad se do budoucna naskytne příležitost ji znovu spatřit. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze