Top hledané
Výsledky (0)
Česká vláda dosáhla na mimořádný úspěch v bezpečnostní politice.

Na férovku: Česká vláda uspěla na mezinárodním poli. Fiala i Havlíček opět směřují k sovětskému satelitu

Radim Červenka
20. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Wall street

/KOMENTÁŘ/ České vládě ve spolupráci s prezidentem Petrem Pavlem a českými zbrojovkami se podařilo něco mimořádného. Krok, který si nezadá s aktivní mezinárodní politikou Československa mezi válkami. Jakkoliv projekt T. G. Masaryka a Edvarda Beneše skončil v troskách mnichovské zrady, rozhodně přistupovali aktivně i originálně k zajištění obrany Československa tváří v tvář německému agresorovi.

V posledních letech byla ČR takřka bezvýznamným hráčem evropské, neřkuli světové, politiky. Najednou se však z čistého nebe objevil nápad na to, jak získat nedostatkovou dělostřeleckou munici pro Ukrajinu, která má čím dal větší problém bránit se kruté agresi Ruska.

Malé Česko pochopitelně nemá ani finance, ani technologie natož politický výtlak, aby mohlo zásadněji ovlivnit probíhající konflikt na nedaleké Ukrajině. Přišlo však s něčím lepším, s chytrým nápadem a postavilo se do čela "dělostřelecké aliance", jak ji v Praze nazval francouzský prezident Macron. Řada států se tak složí na munici pro dělostřeleckou válku, kterou "seženou" Češi.

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

Česko na titulce ve Washingtonu

"Washington vstává a Česko je na titulce pravicového The Wall Street Journal: „Česká republika hraje velkou roli v dodávce munice Ukrajině.” Premiér Fiala si před dubnovou návštěvou Bílého domu nemohl přát lepší uvedení,"

poukázal na reflexi českého majstrštychu v USA tamější zpravodaj ČT Bohumil Vostál v postu na síti X.

Proč česká vláda s neobvyklou iniciativou přišla? Možná proto, že Putin si pro své impérium primitivního barbarství vytýčil "Lebensraum", jako za starých dobrých časů jeho idolu, krvavého diktátora Josipa Stalina, kam patřilo i tehdejší Československo. Když se po zinscenovaných volbách délka Putinovy vlády lehce srovná s délkou diktátorství Stalina, proč se spokojit s menším impériem?

Koneckonců i samotný článek v americkém deníků upozorňuje na to, že Československo bylo kdysi sovětským satelitem. V internetové verzi článku se dokonce tato charakteristika objevila v titulku, což rezonovalo u české veřejnosti nebo u amerického velvyslance. Ti hloupí Američané, oni nevědí, že už to dávno není pravda?

Jenže ruskou rozpínavostí není ohrožena ani Francie, ani Německo, a rozhodně ne USA. Rusové se před západními mocnostmi krčí, ale bývalé satelity? To je jiná písnička. Vzpomeňme na to, jak ruští agenti bez ostychu ve Vrběticích odpálili muniční sklad, na české oběti nehleděli, nebo oživme v paměti řízenou migraci na hranici Polska s Běloruskem, současným ruským satelitem. Pokud Ukrajina padne (nebo aspoň její výrazná část), Kreml bude vesele škodit v dalších státech. Můžeme se jen domýšlet, co přijde: migrační vlny, odpálené sklady nebo jiné hybridní operace?

Vysvětlí vláda voličům své kroky, nebo to nechá na Havlíčkovi?

Vraťme se však k otázce po motivaci vlády k onomu počinu. Vlastně o tom ani moc nevíme. Premiér Petr Fiala (ODS) něco stroze odvyprávěl na tiskové konferenci. Kolik lidí jeho tiskovky asi sleduje? Vláda ve své nabubřelosti už delší dobu nemá přílišné ambice vysvětlovat veřejnosti své politické kroky tak, aby skutečně rezonovaly.

Uprázdněný mediální prostor, tak můžou obsadit ti, kteří se v exhibováni vyžívají. Např. stínový pseudopremiér Karel Havlíček (ANO) může říct, že nějaké články v americkým médiích jsou "nic, moc". Jde o hodnocení sobě vlastní, bývalý dvojministr Havlíček se dlouhodobě těší z pasivního lokajství svému šéfovi Babišovi a nechápe, proč by politici dělali něco aktivně na vlastní triko?

Možná má, ale k veřejnosti Havlíček blíže. Meritum věci se totiž vesele znivelizovalo v diskuzi o tom, jestli je nebo není vhodné prezentovat ČR jako bývalý sovětský satelit. Otázkou, jaké to bylo být sovětským satelitem a co je nyní potřeba dělat pro to, aby jsme se jím opět nestali je "nic moc" tématem pro opozičního politika, stejně jako pro českou veřejnost.

Současné ukotvení ČR ve svobodných strukturách Evropské unie není samozřejmostí, nedávná historie Česka plná politických vězňů, cenzury a ekonomického nedostatku nás o tom dobře poučuje. Karlovi Havlíčkovi je asi jedno komu je lokajem, hlavně, že je vysoko ve stranické struktuře. České veřejnosti by to jedno být nemělo, ale pokud zapomene, může se k nesvobodě klidně brzy zase propadnout.

Vystudovaný historik, premiér Fiala dobře ví, o co jde. Naučit by se však měl, jak to vysvětlit veřejnosti, pokud nechce Havlíčkovi spílat z opoziční lavice. O budoucnosti, kde pro opozici lavice nezbude, tak jak jsme to viděli na posledních "volbách" v Rusku, by Fiala totiž neměl jen přemýšlet, ale také o ní mluvit před skutečnými lidmi. 

Zdroje: idnes.cz, twitter.com, autorský text, komentář

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: