Top hledané
Výsledky (0)
Robert Fico chce pohodit Ukrajinu Rusku, Slovensko může rychle následovat.

Na férovku: Fico v žoldu Vladimira Putina nehraje laciné divadýlko. Politický marketing se může snadno stát skutečností

Radim Červenka
27. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Demonstrace proti politice Roberta Fica.

 /KOMENTÁŘ/ Odstavení od moci v roce 2018 muselo znamenat pro Roberta Fica naservírování velmi tvrdého oříšku k překousnutí. Legendární schůzka politických špiček na chalupě nad flaškou "borovičky", kde chladnokrevně plánoval pomstu, je toho důkazem. Zhrzený mnohočetný premiér Slovenska teď prská síru na celou Evropu.

Fico se pravděpodobně domníval a domnívá, že bude stát v čele Slovenska na věčné časy. Jenže asi pozapomněl, že v opravdových demokraciích se vládnoucí figury střídají a nezůstávají ve funkci až do smrti. Pro srovnání, Fico se stal loni premiérem už počtvrté, zatímco u nás to na tři mandáty v čele vlády nedotáhl ani Václav Klaus, pravda spravil si chuť v prezidentském úřadě.

Asi deset let se Fico netají pošilháván po jiných mezinárodně politických partnerech, než jakými jsou nejbližší země ze zemi EU a NATO. Tzv. proruská politika se těšila popularitě i u nás, např. u politiků KSČM nebo ex-prezidenta Miloše Zemana, nicméně po invazi Ruska na Ukrajinu Zeman Rusko odsoudil a svou vstřícnou politiku směrem k režimu Vladimíra Putina označil za svůj "největší neúspěch."

Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208
Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208, Praha 6

Mezinárodní izolace je nebezpečný špás

U Roberta Fica však k žádnému prozření nedošlo. V neděli promluvil o "falešné démonizaci Putina". Patolízalský projev vůči autoritářskému vládci Kremlu navíc vyslal do světa v nevkusný okamžik dvouletého výročí ruské invaze na Ukrajinu. Jistě, Fico vyhrál volby a je na koni, ale pozor by si měl dát, aby nespadl ze sedla.

"Pokud bude slovenský premiér nadále přitvrzovat ve své proruské rétorice, včetně opakování lží a polopravd z učebnic ruské propagandy, skončí brzy jako někdo, s kým se zbytek demokratické Evropy nebude ani chtít bavit. Navíc se musíme začít ptát, jak velkým bezpečnostním rizikem pro Českou republiku Fico je,"

upozornil na úskalí fungování mezinárodních vztahů ex-poslanec za STAN Jan Farský.

Směr k mezinárodní izolaci podobné nechutné projevy akcelerují zcela jistě. V tom má Farský samozřejmě pravdu. Co si asi pomyslí např. Francouzi o tom, že Fico pošle do světa video, kde o konferenci v Paříží mluví téměř jako o bezpečnostní hrozbě a veřejně (!) k ní svolává speciální schůzi s bezpečnostními složkami a tajnými službami?

Podle slovenských investigativců už zahraniční tajné služby přestávají sdílet se Slováky své informace. Zmrazením eurofondů Slovensku po maďarském vzoru hrozí špičky EU zcela otevřeně. Farský sice po své eskapádě s Fullbrightovým stipendiem rezignoval na svůj poslanecký post, ale stále je velmi vlivným místopředsedou druhé největší české vládní strany. A vesele navrhuje nepozvat slovenského zástupce na konferenci V4 do Prahy. Do města, které ještě nedávno bylo hlavním městem společného státu Čechů a Slováků. Národů, které po rozdělení nedají dopustit na bratrský vztah.

Divadlo se snadno stává skutečností

Jenže Fica, který rád mluví o "slovanských národech" více zajímá velký ruský bratr, než bývalý bratr na západní hranici. Ten ruský bratr, který v roce 1968 podnikl invazi do Československa a zorchestroval zde čtyřicetiletý ekonomický úpadek. Fico škodí slovenské bezpečnosti a mezinárodní reputaci země, což zcela jistě bude mít i své ekonomické důsledky.

Jenže onen zakopaný pes je v tom, že tyto negativa společenského vývoje se dotknou slovenských občanů, papaláše Fice nijak trápit nemusí. Podobně jako obrovská chudoba běžných obyvatel v důsledku mezinárodní izolace nemusí nijak zvlášť trápit diktátora Kim Čong-una, na první pohled je jasné, že on hladem netrpí.

Fico by podobně nechutnými projevy nemusel mobilizovat své proruské voliče těsně po volbách, tudíž zdaleka nemusí jít o laciné marketingové divadélko. Jakkoliv se tomu každý příčetný člověk zdráhá uvěřit, možná si Fico opravdu myslí, že válku na Ukrajině rozpoutala Evropská unie a NATO svou imperialistickou krvelačností. Nebohá jaderná velmoc Rusko se musí bránit proti této mezinárodní šikaně, ilustrované zákeřným placením miliard za ruský plyn a ropu, prostřednictvím vyvražďování civilistů na ukrajinských vesnicích, jako třeba v Buči.

Možná ne vše, co někteří politici servírují během kampaně je pouze vyhrocenou kampaní. Jednu věc totiž Robertu Ficovi upřít nelze, je demokraticky zvoleným předsedou vlády a pokud si budoucnost v mezinárodní izolaci Slovensko přeje, popřípadě by se stalo rádo ruským pašalikem, Fico má právo otočit kormidlem. Slováci, kteří dávají přednost svobodnému a bohatému západu před chudým a nedemokratickým východem, cestu na vlak do Prahy dobře znají. Otázkou je, aby po dalších volbách v Česku nemuseli popojet ještě o jednu stanici dál a naučit se cizí jazyk.

Zdroje: irozhlas.cz, echo24.cz, novinky.cz, autorský článek, komentář

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: