Top hledané
Výsledky (0)
Český prezident na výplatní pásce nemá málo, ale ve veřejné sféře si někteří dokáží vydělat skutečně pohádkově.

Na férovku: Podle platu Petr Pavel zdaleka není hlavou státu. Ředitel veřejné pojišťovny si přijde na víc a není jediný

Radim Červenka
04. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Petr Pavel si může připít s významnými osobnostmi veřejné sféry, na jejich plat však nedosáhne.

/KOMENTÁŘ RADIMA ČERVENKY/ Premiér Petr Fiala (ODS) ohlásil nedávno dobrou zprávu. S koncem rekordní inflace se lidem opět zvednou i reálné mzdy, respektive růst mezd v ekonomice bude vyšší než zdražování. Někteří veřejní činovníci projev vzali jako signál, že nyní je vhodná chvíle sáhnout si na zaslouženou odměnu a konečně si dopřát růst životní úrovně a zlepšit si tak náladu po krizových letech.

Zaujala tak zpráva, že ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) platově poskočil a nyní má oficiálně větší plat než prezident. Co si o tom Petr Pavel myslí nevíme, ale možná má raději seskoky s padákem a na ty by mu stačila i jeho generálská vojenská výsluha.

Není známo kolik činí, ale vzhledem k tomu, že prezident během vojenské kariéry dosáhl na nejvyšší hodnost armádního generála a nejvyšší vyplácené renty vojáků dosahují na 70 tisíc korun měsíčně, asi by si Petr Pavel i bez prezidentských výhod mohl dovolit benzín do motorky a členství v parašutistickém klubu. 

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Zasloužená odměna, ale radši tajně

Ale jak je to s ředitelem VZP? Z mrzkých 225 tisíc korun měsíčně, jenž bral od roku 2012, mu mzda nyní poskočila na pěkných 355 tisíc a přeskočil tak prezidenta s částkou 341 tisíc a z dálky ukázal záda premiérovi se sumou 274 tisíc na výplatní pásce. Ke špičkové funkci patři i nějaká ta odměna. Pan ředitel Zdeněk Kabátek byl v posledních letech za svou práci navíc odměněn ročně sumou 1,2 miliony korun.

Na údaje přišli reportéři webu Seznamzprávy a jejich zvědavost se samozřejmě neobešla bez výkrut ze strany pojišťovny, která si zákon o svobodném přístupu k informacím vykládala tak, že se aplikuje jen tehdy, když se to veřejnému subjektu hodí. Čest patří pak samotnému řediteli. Ten z vlastního popudu své platové poměry přiznal, na rozdíl od jeho podřízených, kteří se ho snažili za každou cenu krýt.

Už v této situaci je patrné, že i zainteresované trošku tíží svědomí, jestli z veřejných peněz neukusují víc, než podstatná část společnosti bude považovat za spravedlivé. Hodnota peněz je relativní, ale když jí vztáhneme k prezidentskému platu, čili k odměně člověka, jenž je podle Ústavy ČR "hlavou státu", je opravdu otázka, jestli jde o vhodné nakládání s penězi občanů. 

Aby jsme situaci neviděli ve vzduchoprázdnu, podívejme se na širší kontext. Navýšení navrhli členové rady VZP. Zároveň jde o řadové členy strany jménem ODS. Shodou okolností je jejich stranickým kolegou ministr financí, který chvályhodně bojuje s českým rekordním rozpočtových a státním bankrotem řeckého střihu. Ve jménu děsivého scénáře neváhá ruku v ruce krátit peníze na odměňování školních kuchařek, jejichž platové tabulky nedosahují ani na minimální mzdu. 

Manažeři českých firem na kolegy ve veřejné sféře nedosáhnou

Vzdělanostní společnost, jenž je vládní programovou prioritou, pak budují slibem navýšení platů učitelů v regionálním školství o průměrných 2500, z nichž pedagogům na výplatní pásky připlulo reálně cca 1600. Je to obraz českých nebohatých poměrů ve veřejném sektoru a rozhazování za minulé vlády. Jenže některé špičky, očividné navázané na vládní politiky, rozhodně necítí potřebu se na utahování svého opasku podílet. 

Nejde samozřejmě o ekonomický problém, jako spíše morální. Je fér, aby jsme byli svědky pravidelných stávek českých učitelů nebo zaměstnanců ve zdravotnictví za spravedlivější platy na jedné straně a na druhé se pobuřovali nad články o astronomických platech v české veřejné sféře?

Ředitel VZP není jediným člověkem s obřím platem, jenž mu můžou závidět generální manažeři českých firem (jejich plat se podle jobs.cz pohybuje nejčastěji v rozmezí 78-307 tisíc za měsíc a jsou nejlépe placenou zaměstnaneckou skupinou). Nedávno zaujala kauza excelentním přírodovědců na Univerzitě Palackého v Olomouci, jenž brali kulatý půlmilión měsíčně. Vice než premiér, ale i více než pan ředitel. 

Jedna ekonomická poučka praví, že cílem podnikání je zisk a to se propisuje i do mezd zaměstnanců firem. V soukromé firmě se pracuje v první řadě kvůli výdělku. Veřejný sektor pak nabízí mj. zaměstnání, které přináší jiné hodnoty než peníze, ať už jde o kulturu, vzdělanost, vědu nebo lidské zdraví. Pro někoho je, ale asi nejlepší, když se hodnoty podepíší také na tučnosti jejich kont. Obzvláště, když veřejné peníze jsou všech a zároveň nikoho. Možná i toto skryté téma by mohl uvést na světlo prezident, jak už v řadě jiným případů učinil v minulosti.

Zdroje: seznamzpravy.cz, echo24.cz, novinky.cz, autorský text, komentář

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze