Top hledané
Výsledky (0)
Štíhlý stát a neschopní úředníci? Pod pokličku situace není tak jednoduchá.

Na férovku: V Česku je přeúředníkováno. Pravda o naší byrokracii je však trochu jiná

Radim Červenka
12. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Speciální rubrika
Stát potřebuje také rozsáhlé IT služby

/KOMENTÁŘ/ Asi každý někdy zažil čekání na úřadě, o němž je bytostně přesvědčen, že jeho příčinou byla prodleva způsobená dopíjením kávy příslušného úředníka nebo úřednice. Problémy tuzemské byrokracie se čas od času vyrojí i ve vyšších patrech. Naposledy jsme toho byli svědky u nefunkčního systému přihlašování na střední školy.

Po loňské krizi rodičů shánějících místo na střední škole pro své děti situace sklidila oprávněnou kritiku. Nechybělo ani volání po hlavě šéfa CERMATU - organizace jenž má přijímačky na střední na starosti. Mimo mediální mainstream nabídl nové světlo do problematiky rozhovor s ajťáky, kteří za celým elektronickým systémem stáli.

Najmutí mladí a perspektivní programátoři pracovali na svěřeném úkolu ve dne v noci, soboty, neděle i (vánoční) svátky. Výsledkem je podle nich špičkové programátorské dílo, které bylo spuštěno o den později kvůli entuziasmu právě ředitele CERMATU Miroslava Krejčího, jenž trval na tom, aby do akce nešel nehotový produkt s chybami.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Jak má ten stát fungovat?

Jakkoliv nejde o objektivní pohled, je možné považovat jejich úhel pohledu za názor odborníka. Pokud rozhovor není zcela lživý, dává nahlédnout pod pokličku. To, co se zvenku tváří jako další z mnoha šlendriánů českého eráru, je ve skutečnosti profesionální výkon za minimální náklady. Na okraj dodejme, že podezření z nepotismu, kdy Krejčí zaměstnal svého syna pánové programátoři interpretují jako šanci pro talentovaného jedince, který odvedl práci za desetinásobnou hodnotu a státu ušetřil vysoké stovky tisíc korun.

Koloritem české pravice je varování před ďáblem přebujelého státního aparátu, ať už ji reprezentuje legendární "škrtač" Miroslav Kalousek nebo strejda živnostník ze vsi, který vydělává na hamižný stát. Jenže má vůbec český státní sektor potenciál pro redukci svých zaměstnanců, když např. zásadní reforma v přihlašování na střední školy probíhá už teď na koleně za minimální výdaje?

"Máme komplikované veřejné zakázky, aby se neutratila zbytečně koruna. Experty ve státní správě nemůžeme pořádně zaplatit, protože "mají pracovat v soukromém". Outsourcing vede k faktické moci dodavatelů nad státem v řadě oblastí, třeba u dat. Takže jak má ten stát fungovat?"

kladl si podobné otázky na X ekonom Filip Pertold z CERGE.

Česko má mnoho úředníků? Bohužel asi ne

Stát poskytuje svým občanům služby. Pokud po nich bude poptávka, vždycky je v kapitalistickém systému nabídne i soukromý sektor. Tudíž řadu sužeb by šlo přehodit na hrb podnikatelům, kteří musí fungovat tržně, tj. maximalizovat zisk. Jenže jak se na vlastní kůži přesvědčil Petr Fiala a jeho ODS, český občan se opravdu nechce o služby eráru připravit.

Když ODS hlasovala s ANO a SPD o snížení daně z příjmu a ochudila český rozpočet o cca 100 miliard za rok (částka při tom každoročně poroste), tvrdili její představitelé, jak by šmahem peníze v rozbujelém eráru ušetřili. Konsolidační úsilí vlády se stěží vyhrabalo na dvě třetiny ztráty na daních a obsahuje desítky zákonných úprav. 

Z logiky věci se chtěla vláda pustit do ukrajování z nejnáročnějších rozpočtových položek. Omezila důchodové valorizace a pak se jela škrtat na učitelích. Ano, cca polovina z půl milionu zaměstnanců placených přímo ze státního rozpočtu jsou zaměstnanci škol. Z nápadu sešlo za doprovodu nevole veřejnosti. 

Jaká je situace ohledně přebujelosti státního sektoru v porovnání se zbytkem EU? Česko má v přepočtu na obyvatelé 5. nejmenší počet  těchto zaměstnanců. Ani toto číslo není zcela objektivní, jelikož státy mají různé systémy státní správy a nejsou zcela srovnatelné Navíc jsou docela složité, jak se na státní sektor sluší a patří. Nicméně poptávka po pracovní síle pro tuzemský byznys je silná a mnoho státnímu sektoru nenechá. Bohužel nejen na kvantitě, ale bohužel i na kvalitě.

Řeč není jen o průměrném platu, který je v obou sektorem srovnatelný, ale jde i o neviditelné benefity. Vraťme se k ajťákům. Pokud dobrý programátor pracuje pro stát, musí se vměstnat do tabulek a spokojit s pěti týdny dovolené. Pokud chce firma zaměstnat kvalitního programátora, musí mu nabídnout neomezený home office, výplatou přeplatit konkurenci a pořídit hračky na pracoviště od kávovarů po stolní fotbálek. Firma si pak náklady naúčtuje do veřejné zakázky, kterou stát outsourcuje, ale hlavně, že pracujeme na mantře štíhlého státu!

Zdroje: twitter.com, lupa.cz, denikreferendum.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze