Top hledané
Výsledky (0)
Landscape festival oživí Prahu 3

Za uměním na Žižkov! Zaskákejte si beztrestně po autech, začal Landscape festival

Karolína Lišková
20. června 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty čtení
Na 40 instalací oživí pražský ŽIžkov.

Přestože pražský Žižkov žije denním i nočním životem poměrně výrazně, nyní se zde objevily nové prvky, které si zaslouží pozornost. V celé oblasti jsou čtyři desítky nejrůznějších výtvarných děl, instalací a intervencí ve veřejném prostoru. Některé jsou i interaktivní. Stojí za nimi čeští i zahraniční architekti. Například před radnicí Prahy 3 můžete beztrestně skákat po střechách aut.

David Černý schoval na Žižkově další ikonické miminko.
Puzzle Park od NL architects.
Galerie jednoho obrazu od Víta Čechmánka.
Instalace Davida Vávry na Kostnickém náměstí hraje barvami.

Interaktivní instalace italského autora Benedetta Buffaliniho k tomu přímo vybízí a Praha 3 s tím neměla žádný problém. Na pár vybraných aut byly instalovány speciální dřevěné desky, které zabraňují poškození vozů, na nich je potažená matrace pro pohodlnější dopady. Instalace Benedetta Bufaliniho se jmenuje La piste d'athlétisme sur les voitures. 

„Lidé se chtějí bavit, moje instalace jim umožní dělat něco nevšedního,"

vysvětlil autor cíl svého nápadu. Radnice Prahy 3 je potěšena, že se oblíbený festival koná právě na ŽIžkově. 

„Kultivace veřejného prostoru je pro nás důležité téma, a proto jsem rád, že se letos koná Landscape festival opět na Praze 3. Na několik měsíců se oživí naše prostranství uměním a zajímavými nápady na jeho využití. Osobně se nejvíce těším na instalaci Voda pro tebe od Richarda Loskota nebo Vodopád Patrika Hábla,“

říká Pavel Křeček, radní pro kulturu a strategické plánování městské části Praha 3.

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852, Okolí Prahy
Otevřít v galerii (2)
Před radnicí Prahy tři můžete díky Benedettu Buffalinimu skákat po autech.
Před radnicí Prahy tři můžete díky Benedettu Buffalinimu skákat po autech.Zdroj: Landscape festival

Vody není nikdy dost

Tématu vody se věnuje hodně instalací, ta od Loskota se nachází na Havlíčkově náměstí a jedná se o ochutnávání vody z okapů z pítka s nanofiltrací.

Návštěvníci se také mohou v parných dnech osvěžit u nových vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT na rohu ulic Jeseniova a Prokopova a na náměstí Radost. Ty vybídnou nejen k osvěžení, ale také k úvahám nad zranitelností koloběhu vody.

Atmosféru Kostnického náměstí v roce 1914 připomene všemi barvami hrající instalace architekta Davida Vávry. Na nezadržitelný proud času, pomíjivost i přírodní živel upozorní obří obraz Vodopád Patrika Hábla na panelovém domě v Kubelíkově ulici.

Otevřít v galerii (2)
Pítko od Loskota.
Pítko od Loskota.Zdroj: Landscape festival

Provedou vás tanečníci

Nově si také obyvatelé i návštěvníci Žižkova mohou sestavit svůj vlastní park díky interaktivní instalaci amsterodamských NL Architects s názvem Puzzle park, který je inspirovaný legendárním žižkovským hlavolamem Patnáctka a na sídlišti v Žerotínově ulici si jej ještě leckdo pamatuje.

Festival byl oficiálně zahájen včerejším koncertem kultovních kapel Dunaj a Už jsme doma v Žižkov BeerGarden. Dnes a zítra ožije tancem i zpěvem většina instalací a intervencí díky představením v rámci festivalu TANEC PRAHA Plíce Žižkova. Přes 60 performerů provede návštěvníky a milovníky netradičních zážitků v obou dnech odlišnými trasami po většině lokací krajinářského festivalu.

„Festival si klade za cíl provést návštěvníky zelenou infrastrukturou Žižkova tak, aby upozornil na výjimečné množství parků a dalších typů městské zeleně a podtrhl jejich krajinářský, přírodní a rekreační potenciál,“

komentuje za organizátory Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze