Top hledané
Výsledky (0)
Na svých toulkách Prahou najdete množství magických míst s tajemnou atmosférou či blyštivým luxusem. Genius loci Vršovic je nezaměnitelný, mísí se zde duch historie a modernismu.

Vršovice: nejstarší obec české metropole

Mgr. Jana Höger
16. listopadu 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Praha Vršovice - ulice Kodańska

Možná jste to netušili, ale před 115 lety byly Vršovice císařem Františkem Josefem I. povýšeny na město. Historickým vývojem hlavního města se pak stávají jeho katastrální součástí, městskou čtvrtí patřící k Praze 10. Zajímavými a přitažlivými místy jen přetékají, stejně jako luxusními a skvostnými historickými budovami. 

Jak to všechno začalo, anebo krapet historie nikdy neuškodí

Název Vršovice se etymologicky nepodařilo přesně určit, panují jen jisté dohady a domněnky. Pravdivé je však to, že jejich jméno bylo zmíněno v zakládací listině vyšehradské kapituly z roku 1088. Za doby vlády Karla IV. a jeho snahy o zakládání vinic na pražských kopcích, mu Vršovice vyšly vstříc. Došlo zde k osázení slunečních míst novými vinohrady, a dál se město věnovalo lukrativním zemědělským činnostem.

Po zbourání pražských hradeb nastal v obci čilý stavební ruch, který vyústil v povýšení na město (1902) a obdržením městského znaku. V roce 1922 byly pak připojeny k Praze. Město přijalo i obyvatele ze středočeské obce Milovice (zhruba 3.500).

Nejstarším pamětníkem zašlých časů je luxusní Kostel sv. Mikuláše, na jehož místě stála kolem roku 1000 kaple sv. Máří Magdalény. Současná podoba kostela pochází ze 17. století a nese jasné stopy baroka. Vytváří jakési jádro, srdce starých Vršovic. Je nepřehlédnutelnou luxusní dominantou.

Dům, domek, domeček aneb jak se žilo před 100 lety

Staré domečky v původní podobě již skoro nenajdeme. Jsou po různu rozesety po celém městě, zaklesnuty mezi moderními stavbami, vysokými činžáky. I tak se urbanisticky město rozrůstá, některé stavby byly kvůli nevyhovujícímu statickému stavu zbourány, aby daly prostor novým architektonickým myšlenkám, jiné byly ponechány. Např. V Košické, Rostovské nebo Smolenské ulici.

Trochu moderní architektury

Kdo se nechce dívat na oprýskanou omítkou, dřevěné okenice a domečky se sedlovou střechou, může se pokochat pohledem na továrnu Koh-i-Noor, Vršovický zámeček, Kostel sv. Václava ve znamení funkcionalismu s hranolovitou věří od Josefa Gočára, či budovu z předpjatého betonu od Karla Truksy – kostel Církve československé husitské.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Vršovice zvou k návštěvě, k luxusní a romantické procházce, k rozjímání nad krásami Prahy.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze