Top hledané
Výsledky (0)
Covid nás všechny zamknul doma na déle, než je zdrávo. Dámy, je čas vyrazit do světa!

NA VLASTNÍ PĚST: Sama na všech kontinentech

Kristina Vacková
08. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut čtení
Pokud cestujete sama, selfie je to, co zmáknete na jedničku

Být “single” od určitého věku začne společnost, jemně řečeno, zajímat. Cestovat k tomu po světě – SAMA - vykroutí v očích zvědavců další otazníky, obzvláště zásobíte-li sociální média fotkami v bikinách na tyrkysových plážích. A cestovat sama jako single žena, to je už úplně krkolomná kombinace, i když se s ní naštěstí setkáváme stále více. Je strach na místě? Upřímně? Ne. Stačí jen "mít koule" na to vyrazit.

Fotky v tyrkysové vodě na osamělých plážích jsou dráždivé. Francouzská Polynésie
Lepší je jít stovky kilometrů v nepříznivém počasí, než sedět doma. Camino de Santiago, Španělsko.

Jste-li dobrodružné povahy jako já, nejste vázána vztahem nebo máte tolerantního partnera, obuté toulavé boty a můžete si dovolit dát kratší či delší pauzu v práci, pak je single cestování jistě jednou z možností životního stylu. Ale pozor – vysoce návykovou!

Otevřít v galerii (14)
Cestovat se dá různě, ale kouzlo toho "po svých" je stoprocentní. Camino de Santiago, Francouzské Pyreneje
Cestovat se dá různě, ale kouzlo toho "po svých" je stoprocentní. Camino de Santiago, Francouzské PyrenejeZdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Nejtěžší je rozhodnutí

Dnešní doba nabízí neomezené možnosti se na každou cestu méně či více připravit. Internet prozradí všechno, a do odlehlejších destinací bez signálu je vždycky možné vzít si starého dobrého papírového průvodce, nebo si koupit na kindlu průvodce ve formě e-knihy. Nejlepší totiž je vydat se tam, kde vás nikdo aspoň na chvíli nenajde.

Otevřít v galerii (14)
Fotoaparát je neodmyslitelným parťákem. Panama
Fotoaparát je neodmyslitelným parťákem. PanamaZdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Základním pravidlem je se rozhodnout a UDĚLAT to. Možnost cestovat po světě máme prakticky skoro všechny, ale jen některé z nás ignorují všechna „proti“ a „proč-ne“ v hlavě, a skutečně se sbalí a vyrazí. Také je dobré si hned na první cestu nevybrat opravdu naprosto bláznivou destinaci nebo expedici, ale začít pozvolna. 

Luxusní byt na prodej, Praha 7- Bubeneč - 150m
Luxusní byt na prodej, Praha 7- Bubeneč - 150m, Praha 7

Proč jsem si to jen udělala?

Na začátku první samostatné cesty je pocit smíšený – děláte obrovský krok do neznáma, musíte se naučit spoléhat se jen sama na sebe, máte strach a nesčetněkrát vás napadne, proč jste si raději nedala pár pohlavků, než se vydala na tak bláznivé a někdy možná i nebezpečné dobrodružství. Den po dni ale budete otrkanější, svobodomyslnější, méně ustrašená a daleko sebejistější. Anebo muset být Střelec, jako já. A pak prostě jedete.

Otevřít v galerii (14)
Skutr je jednou z nejpříjemnějších forem cestování. Indonésie.
Skutr je jednou z nejpříjemnějších forem cestování. Indonésie.Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Většina nebezpečí, nebo lépe řečeno diskomfortu, je zaviněna vlastní chybou nebo lehkomyslností, než že by nám skutečně šlo o život. Navíc každá chyba je vynikající lekcí, kterou už nebudete chtít opakovat (nechat batoh bez dozoru nebo věřit někomu, že ho pohlídá, zabouchnout si klíče od pokoje a nemít přístupovou cestu, spoléhat na to, že lokální asijské letecké linky mají vždycky zpoždění a nechat si uletět jedno ze dvou letadel v týdnu…).

Otevřít v galerii (14)
Dělat to, co milujeme nejvíc!
Dělat to, co milujeme nejvíc!Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Úsměv je mezinárodní vstupenka kamkoli

Cestovat sama jako žena má spoustu výhod, a často stačí se jen hezky usmát. Ne všechny z nás mají žaludek a povahu na to zakoulet očima a bezradně pokrčit rameny, ale obejdeme se i bez toho. Důležité je se nebát, naučit se vytipovat si dobrý a důvěryhodný "objekt" a umět se správně zeptat. Dveře se vám pak otvírají, auta zastavují, průvodci sami nabízejí.

Otevřít v galerii (14)
Z hlavy palma, v hlavě čisto. Francouzská Polynésie.
Z hlavy palma, v hlavě čisto. Francouzská Polynésie.Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Ale pozor. Všechno má své meze, takže doporučuju nesmát se zase příliš, aby vás třeba v arabských turistických destinacích nenásledoval špalír mlsných lovců. Takže i v single cestovní platí všeho s mírou.

Otevřít v galerii (14)
Obrázky, které vám utkví v hlavě, jsou věčnou vzpomínkou. Bali.
Obrázky, které vám utkví v hlavě, jsou věčnou vzpomínkou. Bali.Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Splynout s davem

Každá destinace má svá rizika, ale ta nejsou při cestování jako single žena o moc větší než jít v noci ve velkoměstě sama domů. Dobré je na sebe příliš neupozorňovat – a to nejen zvukově, ale především vyzývavým oblečením nebo výrazným make-upem. Nebojte se, na vašem putování bude mnoho příležitostí se hezky obléct a namalovat, protože rozhodně ne každý den budete sama. Obzvlášť pokud se vydáte do atraktivních destinací, budete po samotě vážně toužit. Single cestovatelky jsou všude, je jich naštěstí stále víc a velice rády se (někdy) sdružují.

Otevřít v galerii (14)
Splynout s davem a najít si přátele mezi domácími. Egypt, Sinaj.
Splynout s davem a najít si přátele mezi domácími. Egypt, Sinaj.Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Vypadat „lokálně“

V zemích, kde je dobré nosit dlouhý rukáv a kaloty nebo sukně pod kolena, nebo si zahalovat vlasy, je dobré se nesnažit odlišit. Zapadnout mezi místní se nám stejně nepovede, protože nejen velký batoh, ale především oči prozradí, odkud jsme se vzaly. Je to stejné, jako byste se do opery oblékla do roztrhaných kapsáčů a moderního tílka, které má víc děr než látky. 

Otevřít v galerii (14)
Neodlišovat se! Egypt.
Neodlišovat se! Egypt.Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Cestovat sama neznamená nutně, že budete spát pod skalními převisy, mýt se ve vodopádech anebo se stravovat s každým živočišným druhem, na který po cestě narazíte. Je velmi obvyklé, že po několika dnech nebo týdnech opravdového hard-core dobrodružství si dopřejete luxusnější hotel, jeden den odpočinku u bazénu s dobrým jídlem a drinkem, nebo se zkrátka budete potřebovat jen vyspat. To je všechno normální.

Otevřít v galerii (14)
Někdy je potřeba se rozmazlit. Bali.
Někdy je potřeba se rozmazlit. Bali.Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové

A jak cestovat?

Určitě budete volit všechny možné druhy dopravních prostředků, a taky toho hodně nachodíte pěšky. Rozhodně se vyplatí si sbalit jen to nejnutnější, a nemusí to být hned ta nejluxusnější outdoorová výbava. Nejdůležitější jsou pohodlné boty, ať už na chození po horách, nebo po památkách, a teplé oblečení. Všechno musí být pohodlné, abyste se cítila dobře.

Otevřít v galerii (14)
Svoboda a pocit volnosti je k nezaplacení. Indonésie.
Svoboda a pocit volnosti je k nezaplacení. Indonésie.Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Zkrátka největším bodem zlomu je právě rozhodnutí. Poprvé totiž není nikdy naposled. Víte, jak se budete cítit, až se vrátíte? To je prostě k nepopsání. Už si ani nepamatuju, kam jsem se vydala sama poprvé. A trvá to dodnes. Jezdím sice pořád "sama", i když mám toho nejlepšího průvodce - svého syna. Kamarádky většinou jen slíbí, nebo samy navrhnou, ale pak se jim už nechce. Takže teď jezdím jako SINGLE máma. A musím říct, že i to je silně návykové.

Single cestování se může se stát návykové natolik, že další dobrodružství už bude mít jen jednosměrnou letenku. I o tom něco vím.

Otevřít v galerii (14)
Západy slunce a svoboda - to je pak ten pravý úsměv
Západy slunce a svoboda - to je pak ten pravý úsměvZdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Obavy: nejčastější námitky „proč to nejde“

  • Přišla bych o práci 
  • Co můj vztah / co můj domácí mazlíček
  • Sama bych se bála
  • Co tomu řeknou lidi / rodiče / v práci
  • Nemám na to peníze
  • Neumím žádný jazyk

Fakta: nic není překážkou

Je možné a dokonce pravděpodobné, že o práci skutečně přijdete. Ale není to práce jediná. Rozhodně se vrátíte spokojenější, nabitá energií a schopná se alespoň minimálně domluvit nějakým dalším jazykem… I kdyby jeho těžiště bylo zatím především v mimice :) Nové dveře jste si už otevřela a další se vám samy otevřou.

Otevřít v galerii (14)
Cestovat se dá různě, ale kouzlo toho "po svých" je stoprocentní. Camino de Santiago, Francouzské Pyreneje
Cestovat se dá různě, ale kouzlo toho "po svých" je stoprocentní. Camino de Santiago, Francouzské PyrenejeZdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Pakliže je váš partnerský vztah pevný a stojí za to, pak by ho to nemělo zničit, ale naopak. Chvilka odloučení často prospěje a spokojená, sebevědomá a samostatná partnerka je opravdový poklad.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Sama na cestách jste jen tehdy, pokud se tak rozhodnete, samozřejmě nevydáte-li se sama do pralesa nebo do pouště, ale to se nedoporučuje. S trochou opatrnosti se není čeho bát. Základem je nebýt vyzývavá a zbytečně na sebe v určitých zemích neupozorňovat. Naopak budete překvapena, kolik lidí vám nezištně pomůže a poradí. 

Lidi většinou budou jen závidět, protože sami nenašli tolik odvahy. Vy budete mít historky k vyprávění na celý život, a single cestování vás změní jednou provždy. Rodiče vás nakonec vždycky pochopí a podpoří.

Otevřít v galerii (14)
Některé cesty jsou skutečně dost "nahraně". Nusa Penida.
Některé cesty jsou skutečně dost "nahraně". Nusa Penida.Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Pokud nejste bohatá, pak je dobré zvážit, jestli se dokážete na cestě něčím život, nebo si alespoň přivydělat. Můžete učit jazyky, psát blog, pracovat online, překládat, a pokud to není ono, vždycky je možné pracovat rukama, pomáhat s úklidem nebo s dětmi.

Otevřít v galerii (14)
Na cestách se must pracovat. Ať žije online svět.
Na cestách se must pracovat. Ať žije online svět.Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové

Neumět jazyk je sice problém, ale nemělo by vás to zastavit. Vždy se najde cesta, jak se dorozumět, obzvláště v dnešní technické době. A být ženou v tomhle případě je jen bonus.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze