Top hledané
Výsledky (0)
Situaci s bydlením lidé stále častěji řeší nájemními byty

Nájmy se stávají hitem bytového trhu. Na jeden inzerovaný byt v hlavním městě připadá až 40 zájemců

Radek Polák
11. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Nových i nájemních bytů je na trhu stále nedostatek

Zájem o bydlení ve větších městech nepolevuje. Oproti minulosti je zde však jeden zásadní rozdíl. Zatímco dříve lidé ve velkém poptávali vlastní bydlení, roste nyní počet těch, co hledají byty k pronájmu.

Podle údajů realitních kanceláří se v současnosti jen v Praze hlásí na jeden inzerát, který nabízí byt na pronájem, až okolo 40 zájemců. V rámci celé republiky je to pak v průměru zhruba 30 lidí. Na druhou stranu nových bytů se již tolik neprodává. Ve druhém čtvrtletí, jak ukazují data společností Central Group, Skanska a Trigema, si v metropoli našlo své zájemce o dvě třetiny méně takových bytů, než tomu bylo ve stejném období před rokem. 

Nové bydlení dál zdražuje

Důvodů, proč se nájmům v zemi, kde doposud většina společnosti upřednostňovala vlastnické bydlení, v posledních měsících tak daří, je samozřejmě hned několik. K těm zásadním patří především růst cen novostaveb. Během prvního půlroku nové bydlení v Praze, která je největším domácím trhem s byty, zdražilo o více jak 20 procent a pohybuje se kvůli tomu již na úrovni okolo 150 000 korun za m2. K odlivu počtu kupujících přispěl i prudký nárůst základní úrokové sazby. Zvýšení až k 7 procentům je nejvyšší od roku 1999. S tím samozřejmě souvisí také pokles objemu počtu nových hypoték. Experti současně tvrdí, že se kvůli zhoršeným podmínkám řada bytů vrátila znova do prodejů.

Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067
Činžovní dům na prodej, Praha 1 - 1067, Praha 1

 

Doba nájmům nahrává

Vedle těch, kteří si nemohou nový byt dovolit, se za větším apetitem po nájemním bydlení skrývají i další příčiny. Po uvolnění koronavirových opatření se do Česka vrací čím dál více cizinců. Jak na dlouhodobé, tak i krátkodobé pobyty. Po prázdninách se navíc studenti středních a vysokých škol neubytovávají pouze na kolejích. Někteří z nich, kteří se mohou opřít o silnější finanční zázemí, volí raději pohodlnější podnájem. Zapomenout nelze ani na to, že současná doba mileniálů nahrává větší volnosti a flexibilitě a tedy i širší nabídce takových bytů, které můžeme během chvilky zase opustit.

V době vysoké inflace se byty stávají rovněž významným investičním aktivem. Podle dat společnosti CBRE se jen za rok 2020 investice do nájemního bydlení u nás vyšplhaly přes polovinu všech realizovaných investic, díky čemuž se začínáme postupně přibližovat těm zemím, kde má nájemní bydlení o mnoho delší tradici.

Otevřít v galerii (3)
Nájemnímu bydlení dávají více přednost mladí
Nájemnímu bydlení dávají více přednost mladíZdroj: Pixabay

Byznys pořád jede   

Uvedenému trendu vychází vstříc rovněž samotní developeři. Podle analýzy CEEC Research očekává až třetina z nich, že poptávka po nájemních a družstevních bytech určitě ještě vzroste. Necelé dvě třetiny jsou názoru, že se zvýší alespoň částečně. Nepřekvapí proto ani, že se do stavby nájemních bytů chce pustit více než polovina oslovených firem. Patří k nim například AFI Europe, Daramis nebo YIT. Právě AFI Europe je z pohledu své obchodní strategie v tomto směru patrně nejdále. V létě společnost dokončila poslední etapu svého pražského rezidenčního projektu Tulipa Třebešín, jehož poslední část je určena právě jen nájemníkům.

Spolu s 61 byty v našem prvním dokončeném projektu nájemního bydlení máme aktuálně ve výstavbě dalších více než 800 nájemních bytových jednotek. Kolaudaci první z takových budov vnímáme jako významný milník, od kterého začínáme naplňovat náš dlouhodobý cíl – soustředit se v rezidenčním sektoru v Praze výhradně na nájemní bydlení,“

řekla LP-Life Elena Pisotchi, obchodní a marketingová manažerka firmy.    

Otevřít v galerii (3)
Součástí nájemních bytů bývá často i vybavená kuchyň
Součástí nájemních bytů bývá často i vybavená kuchyňZdroj: Pixabay

Ceny rostou všude

S tím, jak se zájem po bytech v nájmu zvyšuje, však také postupně zdražují. Podle portálu Realitymix.cz došlo letos v létě v Česku k meziročnímu nárůstu jejich ceny za m2 o skoro 11 procent. V Praze to pak bylo dokonce o více než 15,5 procenta. To znamená, že za dvoupokojový byt v paneláku zde v současnosti dáte měsíčně bez poplatků 15 000 a za byt v cihlovém domě 18 až 19 000 korun. Jinde je zdražování ještě výraznější: Realitymix.cz dodávají, že například v Brně nájmy meziročně narostly o 23 a Českých Budějovicích o 17 procent.

Ne všichni realitní podnikatelé jsou možná i proto přesvědčeni, že se jim zaměření na nájemní bydlení opravdu také vyplatí. Jeden z největších domácích developerů, společnost Central Group, odhaduje, že navzdory poklesu poptávky po nových bytech nemá smysl, aby své projekty převáděl do konceptu nájemních bytů.

Vše, co se staví, to se dokončuje. Ale teď nás čekají rok a půl až dva roky skutečně hubené časy,“

očekává majitel firmy Dušan Kunovský. Jedním dechem připouští, že v případě delší stagnace rezidenčního trhu uvažuje spíše o odkládání nových projektů než o tom, že by rozjel vlastní projekty nájemního bydlení. Češi prý v delším časovém výhledu svoji preferenci vlastnického bydlení nezmění, je přesvědčený.

Nájemní byty jsou nyní na trhu žádaným zbožím. Teprve čas ukáže, zda se bude jednat o dlouhodobější trend, nebo se po očekávaném snížení úrokových sazeb z hypoték zájem opět více přelije k vlastním bytům.

Otevřít v galerii (3)
I developeři přichází s projekty nájemního bydlení
I developeři přichází s projekty nájemního bydleníZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, CEEC Research, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze