Ptáte se, kam vyrážíme letos v létě nejčastěji na dovolenou? Chorvatsko to už není, jak potvrzují výzkumy i komentáře zástupců cestovních kanceláří. Aktuálně vyhrává Itálie. Výrazný růst zájmu hlásí rovněž třeba Albánie.
Nejvíce z nás zamíří v létě do Itálie. Podle šetření Výzkum Holiday Barometer agentury Ipsos, které probíhalo v únoru a březnu, navštíví tuto zemi více než pětina Čechů. K východním sousedům na Slovensko pak pojede necelých 15 procent lidí. Do Španělska je to 12 procent.
Výsledky potvrzují trend, jenž hovoří o tom, že k ideálním místům pro dovolenou stále patří zejména některé přímořské destinace.
„Naši klienti jezdí v létě hlavně do Středomoří. Jedná se o Turecko, Řecko nebo Itálii,“
řekl LP-Life mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.
Ochlazení zájmu o Chorvatsko bylo příznačné již pro loňskou letní sezónu, jak dokládá analýza Českého statistického úřadu. Důvodem budou pravděpodobně zvyšující se ceny ubytování i v obchodech, které někdy překračují i ty západoevropské. Dokument úřadu potvrzuje, že poptávka po dovolené v Itálii narostla v meziročním srovnání až o čtvrtinu.
Do Itálie směřovalo téměř 800 tisíc delších cest, zatímco do Chorvatska zhruba o 120 tisíc cest méně. Na Slovensko to bylo okolo 550 tisíc cest. Na čtvrtém místě bylo Řecko, páté Rakousko a šestý Egypt. Do těchto zemí směřovalo od 470 po 440 tisíc delších cest. Na sedmém a osmém místě se umístilo Turecko a za ním Španělsko. Nejsou to však jediné destinace, které jsou v hledáčku našich plánů.
„Výrazný nárůst zájmu letos zaznamenáváme u Albánie,“
napsala redakci Klára Divíšková z Čedoku. Důvodem je podle expertů hlavně to, že země nabízí nedotčenou přírodu, krásné pláže a fakt, že není ještě tolik zasažena turismem.
Ve většině případů jsme ubytováni v hotelu, ukazují závěry Českého statistického úřadu. Průměrná délka takové dovolené se pohybuje okolo sedmi až osmi nocí.
„Jednoznačně vítězí týdenní pobyty,“
potvrdila nám Simona Fischerová z cestovní kanceláře Blue Style.
Průměrně za jeden den utratíme na dovolené zhruba 2 130 korun, což je dáno zejména tím, že nám jde hlavně o relaxaci, rodinné setkání a objevování přírody.
Část lidí současně sleduje, zda není vytoužené místo dovolené rizikové z pohledu přírodních či jiných katastrof. Jedná se třeba o časté požáry. Takovým místům se snaží spíše vyhnout, zjistil Holiday Barometer. Tuto obavu letos pociťuje 40 procent evropských cestovatelů, což je téměř dvojnásobek ve srovnání s rokem 2022.
Nároky veřejnosti na bezpečnost, pohodlí i doplňkové služby se zvyšují, uvádí cestovní kanceláře. Zhruba čtvrtina klientů volí opakovaně tu samou destinaci a jezdí na dovolenou dvakrát ročně.
„U našich klientů dlouhodobě vedou čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely a také klesá podíl u ubytování v nižších kategoriích. Nejvíce si klienti objednávají stravování formou all inclusive. Z typů dopravy mají nejvyšší podíl rozhodně letecké zájezdy, výrazně se zvyšuje i u destinací jako jsou Chorvatsko nebo Černá Hora, kam se dříve jezdilo primárně autem,“
dodává Divíšková.
Navzdory globální nejistotě lidé cestují s větší chutí než kdy jindy, což podle Holiday Barometer potvrzuje fakt, že 79 procent Evropanů a 71 procent Američanů má v plánu vyrazit v létě na dovolenou. Uvedená sezóna vrcholí v červenci a srpnu a dobíhá v září.
Vedle toho roste ale také zájem o dovolené mimo hlavní letní sezónu. Zpravidla jde o druhé či třetí dovolené, kdy se lidé chtějí ohřát.
„Ještě do konce října je příjemné teplo třeba na tuniské Djerbě, která je zhruba 2,5 hodiny letu z Česka nebo celoroční Egypt. Během podzimu a zimy pak roste zájem i o vzdálenější destinace - například Kapverdy, Omán, Spojené arabské emiráty a také Zanzibar,“
vysvětluje na závěr Fischerová.
Ať už se na dovolenou vydáváme kamkoliv, musíme počítat s tím, že si oproti minulosti opět o trochu připlatíme. Odměnou nám může být ale řada nevšedních zážitků, na které budeme ještě dlouho vzpomínat.
Zdroje: autorský článek, vlastní dotazování, Ipsos, Český statistický úřad