Top hledané
Výsledky (0)
Listopad je měsícem plic. Podpořme charitativní sbírku Nadace Naše plíce a Rytířů Kladno pro kladenskou nemocnici.

Poděkujme našim plicím za 6 milionů nádechů za rok

Kristina Vacková
03. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut

Ač všichni víme, že bez plic bychom nemohli dýchat a žít, málokdo si zjišťuje zajímavosti o tomto pro nás životně důležitém orgánu. Věděli jste třeba, že povrch našich plic je dostatečně velký, aby pokryl celý tenisový kurt? Naše plíce jsou totiž natolik úžasný orgán, že dokáží „dýchat“ 7500 litrů vzduchu za den. A protože listopad je měsícem plic, přijměte naši výzvu a věnujme jim těchto 30 dní.

Naše plíce jsou v provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Dýchají 12 až 15krát za minutu, což znamená 17 000 nádechů denně nebo více než 6 milionů nádechů za rok. A nemají žádné dny dovolené! Plíce jsou jedním z největších orgánů v našem těle. Kromě toho, že povrch obou plic je zhruba stejně velký jako tenisový kurt, pak celková délka dýchacích cest, které jimi procházejí, je něco málo přes 2400 kilometrů, což je asi jako z Prahy do Madridu.

Otevřít v galerii (12)
Průřez mužským a ženským tělem
Průřez mužským a ženským tělemZdroj: Pixabay

Život s jednou plící 

Všichni máme obvykle dvě plíce, ale ne všichni vědí, že levá plíce je o něco menší a má zářez, aby poskytla místo pro srdce. Každá plíce je pak rozdělena na laloky – levá plíce má dva a pravá plíce tři, které jsou podobné balónkům naplněným houbovitou tkání. Každý lalok přijímá vzduch ze své vlastní větve bronchiálního stromu, ale všechny mají stejnou funkci: přivádění kyslíku do krevního řečiště a odstraňování oxidu uhličitého. Proto je možné, ale samozřejmě ne ideální, žít jen s jednou plící.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Naše plíce v číslech

Kapacita plic je množství vzduchu, které naše plíce zadrží při jednom nádechu. Liší se podle velikosti člověka, věku, pohlaví a zdraví dýchacích cest. Maximální množství vzduchu, které mohou plíce průměrného dospělého muže pojmout, je asi šest litrů. Každý den přitom vdechneme něco málo přes 7500 litrů vzduchu, což je dost na to, abychom vzduchem naplnili bazén normální velikosti. Je to množství potřebné k okysličení přibližně 7500 litrů krve pumpované denně naším srdcem.

Hlavním dýchacím svalem je bránice. Tato kupolovitá svalová stěna dělá většinu dechové práce tím, že rozšiřuje a stahuje hrudník, aby nasával vzduch dovnitř a ven z plic. Pokud jsou vaše plíce zdravé, je to asi 80 procent. Když plíce potřebují být výkonnější, například trpíme plicním onemocnění, které zhoršuje dýchání, nebo jste sportovec nebo hudebník, který chce zvýšit výkon, běžným místem, kde začít, jsou dechová cvičení, která jsou zaměřena na bránici.

Otevřít v galerii (12)
Pacient s respiračními problémy na lůžku pod dohledem lékařů
Pacient s respiračními problémy na lůžku pod dohledem lékařůZdroj: Freepik

Listopad – měsíc plic

Listopad je měsícem plic a dýchání, a s tím spojené plicní kultivace a hygieny. Plicní onemocnění zužují životy mnohých, což jsme si zejména v posledních dvou letech s celosvětovou pandemií dobře uvědomili. Naše plíce pracují bez odpočinku. I když odpočíváme nebo spíme, pilně transportují kyslík do našeho krevního oběhu a vylučují oxid uhličitý. Jsou tak tedy součástí seriózního „byznysu“ provozovaného složitou strukturou orgánů a tkání, našeho dýchacího systému. 

Otevřít v galerii (12)
Lékařka v roušce analyzující rentgen plic
Lékařka v roušce analyzující rentgen plicZdroj: Freepik

Orgán, který můžeme chránit sami

V lidských myslích vzrůstá i povědomí o rakovině plic, proto je právě podzim skvělý čas přestat brát tento životně důležitý orgány jako samozřejmost. Přestože nás plíce udržují při životě a zdraví, většinou na ně nemusíme vůbec myslet. Ale to děláme chybu.

Naše tělo má přirozený obranný systém navržený tak, aby chránil plíce a udržoval tak nečistoty a choroboplodné zárodky na uzdě, aby do nich nepronikly. I přesto ale můžeme pro naše plíce udělat mnoho sami. Zde je několik způsobů, jak udržet plíce zdravé a snížit riziko jejich onemocnění.

Otevřít v galerii (12)
Dívka s činkami v parku
Dívka s činkami v parkuZdroj: Freepik

Normální je nekouřit

Kouření cigaret je hlavní příčinou rakoviny plic a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), která zahrnuje chronickou bronchitidu a emfyzém. Cigaretový kouř totiž zužuje dýchací cesty a ztěžuje dýchání, způsobuje chronický zánět nebo otok plic, který může vést až k chronické bronchitidě. 

Při dlouhodobém vdechování kouře může dojít ke zničení plicní tkáně, což s sebou může přinést změny, které přerostou v rakovinu. Pokud jste se ještě tohoto zlozvyku nezbavili, pak je na čase začít třeba právě teď.

Otevřít v galerii (12)
Muž se zlomenou cigaretou
Muž se zlomenou cigaretouZdroj: Freepik

„První věc, kterou je potřeba udělat pro naše plíce, je zdržet se kouření, ať už jde o běžné cigarety nebo elektronické cigarety, známé také jako vaping,“ 

řekl pro LP-Life lékař Antonín Weisner

„Víme, jaké dlouhodobé účinky mají cigarety na plíce a další orgány, včetně srdce a krevních cév. Neznáme sice dlouhodobé účinky vapingu, ale obáváme se, že by mohly být stejně špatné a že za desítky let skutečně uvidíme účinky dlouhodobého užívání elektronických cigaret."

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Pohybujte se ve zdravém prostředí

Našim plicím rovněž pomůže, když se vyvarujeme vystavení se vnitřním znečišťujícím látkám. 

Pasivní kouření, používání chemikálií v domácnosti a na pracovišti – to vše může způsobit nebo zhoršit plicní onemocnění. Udělejte ze svého domova a auta nekuřácká, otestujte svůj domov na radon, vyhněte se cvičení venku ve dnech se špatným vzduchem. A snažte se více vzdělávat.

Otevřít v galerii (12)
Mladá dívka s respiračními problémy
Mladá dívka s respiračními problémyZdroj: Freepik

I kvalita venkovního vzduchu se den ode dne liší a v některé dny je zejména ve velkých městech nezdravé dýchat. Znalost toho, jak znečištění venkovního ovzduší ovlivňuje naše zdraví, a užitečné strategie pro minimalizaci dlouhodobého vystavení nám mohou pomoci udržet se v pohodě. Změna klimatu a přírodní katastrofy mohou také přímo ovlivnit zdraví plic.

Otevřít v galerii (12)
Žena s cigaretou, detail obličeje
Žena s cigaretou, detail obličejeZdroj: Pixabay

Pozor na infekce, nejlepší je cvičení

Nachlazení nebo jiné respirační infekce mohou mít někdy velmi vážné následky, ale i proti nim je možné se chránit. Pomáhají i takové banality, jako časté mytí rukou, vyhýbání se místům s vysokou koncentrací lidí, zejména v období nachlazení a chřipek, dbejte na dobrou ústní hygienu a nechte si pravidelně zkontrolovat plíce lékařem. Pomocí je i vakcinace proti chřipce či nové hrozbě Covid-19.

Stejně jako u běžných nemocí, i pravidelné kontroly pomáhají předcházet případným problémům. Je totiž možné, že plicní onemocnění zůstane dlouho neodhaleno, dokud není vážné. Proto je lepší si být jistý. Během pravidelných kontrol bude váš lékař poslouchat vaše dýchání a zeptá se na vaše obavy a na rodinnou anamnézu.

A měli byste do svého dne zařadit i cvičení, a to bez ohledu na to, zda jste mladí nebo staří, štíhlí nebo velcí, zdatní nebo žijete s chronickým onemocněním nebo postižením. Fyzická aktivita totiž pomáhá udržet plíce zdravé. 

„K zajištění správného zdraví plic byste měli cvičit. Stejně jako dělá cvičení svaly silné a zdravé, posiluje i plíce a činí je efektivnějšími. Průměrný člověk by měl strávit středně intenzivním cvičením 150–300 minut týdně, nebo 40 minut denně nebo 75 až 150 minut týdně věnovat intenzivní fyzické aktivitě. Pokud dokážete cvičit více než 300 minut, samozřejmě se znásobují i benefity,“

řekl pro LP-Life fitness trenér David Vondra.

Otevřít v galerii (12)
Mladá dívka se protahuje
Mladá dívka se protahujeZdroj: Freepik

Plíce a čínská medicína

Dokonce i podle čínské medicíny je elementem podzimu kov a z orgánů ke kovu přiřazujeme právě plíce v listopadu a tlusté střevo v prosinci. Listopad je měsícem, kdy se rok pomalu překlápí do zimy. Příroda se zklidňuje a my máme potřebu být více doma. A právě proto bychom se měli naučit hospodařit s naší energií, stejně tak, jak to můžeme sledovat v přírodě. Můžeme tam pomoci i oslabit deprese, strachy a špatnou náladu. 

Správné dýchání je nesmírně důležité, neboť je prevencí proti nachlazení, zlepšuje náladu a napomáhá dobrému spaní. Většinou se doporučuje dýchat pouze nosem, protože sliznice v nose zachycuje nečistoty a vzduch ohřívá. Plíce jsou velice náchylné na chlad z vnějšího okolí a často podléhají zánětům. Dlouhodobé oslabení plic má však za následek i chřadnutí celého organismu, protože plíce zásobují každou buňku v těle kyslíkem.

Otevřít v galerii (12)
Dívka s dýchacími problémy
Dívka s dýchacími problémyZdroj: Freepik

Jak plíce jednoduše posílit?

Mezi typické projevy oslabení plic patří nemožnost se nadechnout, dušnost, kašel, výrazná únava, bušení srdce, vysychání pleti, i těžší onemocnění, jako astma a zápal plic. Pokud máte zahleněné plíce, máte zanesená a zahleněná střeva. Na úrovni duševní je to neschopnost nebo nechuť komunikace a smutná nálada.

Nejjednodušší, co můžeme pro naše plíce na podzim udělat, je zaměřit se na správný dech s delším výdechem. Jednoduché dechové nás nejen povzbudí, ale i pozitivně naladí na celý den. Nejlepší je se hned po probuzení zhluboka desetkrát nadechnout a dlouze vydechnout nosem. Z potravin je dobré zařadit zvláště ty, které mají pálivější charakter, respektive prohřívají organismus, jako jsou například ředkvičky, pórek, cibule, křen, česnek. Ideální je i zázvorový čaj. Je rovněž dobré upravit si spánkový režim: Měli bychom chodit spávat brzo a vstávat s východem slunce, abychom načerpali energii na zimní měsíce. 

A udělejme něco i pro druhé.

Otevřít v galerii (12)
Lékařka se dívá na rentgenový snímek
Lékařka se dívá na rentgenový snímekZdroj: Freepik

Naše plíce a Rytíři Kladno

A právě proto, že listopad je měsícem plic, se Nadační fond Naše plíce rozhodl spolu s hokejovým klubem Rytíři Kladno a realitní kanceláří Y&T Luxury Property uspořádat charitativní sbírku a vybrat v ní peníze na plicní ultrazvuk.

Otevřít v galerii (12)
Charitativní sbírku pro kladenskou nemocnici pořádá Nadace Naše plíce za podpory Rytířů Kladno
Charitativní sbírku pro kladenskou nemocnici pořádá Nadace Naše plíce za podpory Rytířů KladnoZdroj: Naše plíce

Primářka plicního oddělení Oblastní nemocnice Kladno, MUDr. Jana Keilová k celé charitativní akci LP-Life.cz řekla:

"Jsem primářkou plicního oddělení nemocnice Kladno. Pracuji zde už více jak 30 let. Ve spolupráci s Nadačním fondem Naše plíce vyzývám a prosím sponzory a dárce o přispění na ultrazvukový přístroj, který by nám velmi vylepšil diagnostiku onemocnění plic. Bližší informace jsou na webové stránce www.našeplíce.cz. Děkuji."

Prosíme vás o soudržnost a přispění na plicní ultrazvuk SONON 300L, který nemocnice pro své pacienty potřebuje. Sbírku můžete podpořit zde.

Otevřít v galerii (12)
Bezdrátová ultrazvuková sonda Healcerion SONON 300L
Bezdrátová ultrazvuková sonda Healcerion SONON 300LZdroj: Promedica Praha

„Podporujeme české lékaře a nemocnice. Chceme, aby se vyšetření nejnovějšími technologiemi stalo standardem dostupným každému. Zvyšujeme povědomí o plicních onemocněních a nebezpečích, která je způsobují. Klíčovou součástí je osvěta, jak o plíce správně pečovat. S vaší podporou zajistíme, aby jednoho dne všichni dýchali vzduch zdravými plícemi. Věříme ve včasnou diagnostiku,“ 

řekla zakladatelka realitní kanceláře Elena Jakubovič.

Pomozme lidem se zase zhluboka nadechnout.

 

Zdroje: nhlbi.nih.gov, zijmesvujzivot.cz, lung.ca, lung.org, nadace Naše plíce, vlastní dotazování, www.darujme.cz/projekt/1205292

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze