Top hledané
Výsledky (0)
Rok 2021 bude co do počtu úmrtí ještě daleko horší

NATVRDO: Vloni u nás zemřelo téměř o 17 tisíc lidí více než v roce 2019

Kristina Vacková
01. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Mladá žena v pohřebních šatech

V České republice zemřelo v loňském roce celkem 129 289 osob, což představuje meziroční nárůst o 15 procent. 15 procent je přitom daleko nad normálním průměrem, a situace letos bude ještě horší. Podle Terezie Štyglerové je již nyní z předběžných dat patrné, že rok 2021 bude co do počtu zemřelých smutně rekordní.

V Česku zemřelo na Covid-19 kolem 30 tisíc lidí, a to v obou dosud uznaných vlnách pandemie. Někteří vědci předpokládají, že na podzim můžeme očekávat vlnu další, třetí, a to i navzdory očkováním. Objevují se stále nové mutace, na něž dostupné vakcíny v jejich stávající podobě neúčinkují tak, jak by měly.

Otevřít v galerii (5)
Stříkačky s vakcínou
Stříkačky s vakcínouZdroj: Pixabay
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

"NA" Covid nebo "S" covidem?

15% meziroční nárůst úmrtnosti je poměrně vysoké číslo, přitom se stále za hlavní příčinu úmrtí v roce 2020 uvádí srdeční choroby. Jaký podíl v těchto 15 % zaujímají úmrtí „S“ covidem? 

„15% nárůst celkového počtu zemřelých v roce 2020 oproti roku 2019 v absolutním vyjádření znamená zvýšení počtu zemřelých o 16 735 osob. Úmrtí s covid-19 jako základní příčinou smrti bylo vloni zaznamenáno 10 539,“

prozradila LP-Life terezie Štyglerová.

Otevřít v galerii (5)
Starý muž s rouškou
Starý muž s rouškouZdroj: Pixabay

Většinu ze zbývajících 6 200 nadúmrtí lze nalézt mezi zemřelými na nemoci oběhové soustavy (zejména na srdeční selhání, hypertenzi, chronickou ischemickou chorobu srdeční). Zvýšil se však také počet zemřelých na diabetes mellitus, Alzheimerovu nemoc a vasulární demence či záněty plic.

Rekord bude letos ještě dalekosáhle překonán

Vzhledem k tomu, že data zveřejněné ČSÚ se týkala roku předchozího, je jasné, že rok 2021 bude pravděpodobně ještě horší, jelikož maximálních děsivých čísel dosahovalo Česku právě zkraje roku letošního. 

Lze tedy očekávat, že rok 2021 bude nárůst úmrtnosti ještě vyšší?

Otevřít v galerii (5)
Náhrobek s nápisem Covid-19
Náhrobek s nápisem Covid-19Zdroj: Pixabay

„Ano, bohužel je to tak. V tuto chvíli máme k dispozici (a jsou zveřejněna) předběžná data o celkových počtech zemřelých od začátku roku do 23.5.2021 a když tento úhrn srovnáváme s úhrnem za stejné období v roce 2020, tak zemřelých bylo letos více již o 19 tisíc (19,1 tisíce),“

sděluje Štyglerová.

​Jak určit příčinu úmrtí?

Základní příčina smrti je vybírána ze všech nemocí či zranění uvedených ohledávajícím či pitvajícím lékařem na Listu o prohlídce zemřelého, primárně z části I, kam lékaři mají uvést onemocnění přímo související se smrtí. Na tyto uvedené příčiny jsou aplikována pravidla pro výběr té základní příčiny smrti, které definuje WHO (v některých případech je výběr složitý a v našich podmínkách se pro ten výběr používá program k tomuto účelu vyvinutý (na mezinárodním poli)). Základní princip je v hledání výchozí příčiny smrti, od které se rozvíjely další případné komplikace. Jde tedy o určení posloupnosti příčin smrti, od té počáteční až k té bezprostřední před smrtí. Tou základní příčinou smrti je ta příčina, u které to vše začalo.

Otevřít v galerii (5)
Rouška pověšená na řídítkách kola
Rouška pověšená na řídítkách kola Zdroj: Pixabay

Pomůže očkování?

Celá země, vlastně celý svět sází na očkování. O jeho odpůrcích a příznivcích se stále hovoří, stejně jako o diskriminaci a rozdělení společnosti na dva a více táborů, v souvislosti s (ne)očkováním nebo dokonce přijatou vakcínou.

Ještě v průběhu poměrné silné pandemie v březnu jsme registrovali, že úmrtnost nejstarších obyvatel výrazně klesala a souvislost s očkováním tu nepochybně bude. Určitý vliv by mohl mít také dobrý zdravotní stav osob, které se tohoto vyššího věku dožili,“

domnívá se Štyglerová.

Otevřít v galerii (5)
Lidé v rouškách v metru
Lidé v rouškách v metruZdroj: Pixabay

Zdroje dat

Data o celkové úmrtnosti obyvatel pocházejí ze statistických hlášení o úmrtí, které ČSÚ předávají za každé úmrtí matriční úřady (a to včetně zemřelých občanů ČR s registrovaným pobytem v ČR). Úmrtí na matriční úřad hlásí lékař, který ohledával zemřelou osobu. Tento lékař má zároveň doplnit List o prohlídce zemřelého o příčiny smrti a předat je Úzisu zdravotnických informací a statistiky. Ten je po prvotní kontrole předává dále na ČSÚ, kde probíhá kódování příčin smrti podle Mezinárodní klasifikace nemocí a vybírá se základní příčina smrti. Přesně vymezené případy (např. je-li jako základní příčina smrti vybrána nepřesně definovaná či řídce se vyskytující příčina) jsou předávány ÚZIS k prověření.

TVRDÉ ČÍSLO: 19 100

Do 23. května letošního roku už u nás zemřelo o cca 19 100 lidé více než ve stejném období loňského roku.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze