Top hledané
Výsledky (0)
George Lucas se prodejem značky Star Wars stal nejbohatší celebritou světa.

Nejbohatšího muže Hollywoodu ocení umělci v Cannes. Star Wars George Lucase změnily svět filmu

Radim Červenka
24. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
George Lucas a Harrison Ford v roce 2002

Příběh George Lucase je jeden z mnoha zářných případů amerického snu. Nesmělý kluk z amerického venkova se díky své vášni pro film, technologické inovace a díky svému obchodnickému talentu stal miliardářem, kterého aktuálně označil Forbes za nejbohatší celebritu světa. Ke svému jmění nedošel jen skrze prázdný marketing, ale jeho dílo oceňují i filmoví kritici. Letos oslavil 80. narozeniny a na závěrečném vrcholu festivalu v Cannes mu bude uděleno čestné ocenění pro filmaře, který dal světu Star Wars.

Podíváme-li se na oficiální výčet filmů, které režíroval budeme se divit. Nikoliv ohromujícím počtem, ale přesně z opačného důvodu. George Lucas začínal jako nadějný a ambiciózní režisér, ovšem za svou dlouhou a úspěšnou kariéru se v této roli zhostil v podstatě jen několika dílů ze série Star Wars. Konkrétně původního filmu z roku 1977 a pak prequelové trilogie z přelomu devadesátých a nultých let.

Před tím natočil experimentální sci-fi THX 1138 (1971) a komerčně úspěšnou generační výpověď Americké grafitti (1973), celkem tedy režíroval pouhých 6 filmů. Ačkoliv napříč svou kariérou Goerge Lucas prohlašoval, že chce být režisérem náročných snímků, na což si musí nejdříve vydělat, takovýto snímek byl pouze jeho debutem. Přesto má nezapomenutelné místo v historii filmu a to především díky svému technologickému vizionářství.

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5

Za úspěchem stálo technologické vizionářství a truhlář Harrison Ford

"Všichni jsme byli doslova v úžasu, když jsme přišli na natáčecí scénu, bylo tam 50 až 60 lidí, všichni v bizardních kostýmech a make-upu. Bylo to poprvé, co jsme pracovali před modrým plátnem, nikdy jste vlastně úplně nevěděli, co se přesně se natáčí. Vůbec jsme nevěděl, jak film bude vypadat, dokud jsme ho neviděl na plátně rok po natáčení. Byl jsem uchvácen,"

vzpomínal na natáčení Star Wars, původní film neměl žádný podtitulek, Harrison Ford a poukázal na Lucasovu hlavní devizu: technologické vizionářství. Už pro první film vesmírné ságy musel vymýšlet nové technologické postupy, později pak Lucas stál také za inovacemi ve filmovém zvuku.

Legendární herec byl tou dobou truhlář a až role vesmírného kovboje Hana Sola ho vyšoupla do Hollywoodské první ligy. Lucas ho původně nechtěl obsadit, i přes úspěšnou předchozí spolupráci na Americkém Grafitti. Ford však prováděl opravy v místnosti, kde probíhaly konkurzy na herce do Star Wars, a když si vyzkoušel některé repliky, Lucas ho do filmu přivzal. Tak vznikla slavná spolupráce, která ještě pokračovala se sérii Indiana Jones.

Ačkoliv legendární archeolog a dobrodruh je spojován především s Lucasovým dobrým přítelem Stevenem Spielbergem, právě Lucas přišel s filmovým námětem. V hlavě George Lucase se rodily geniální nápady nejen pro technologické inovace, ale i směrem k celkovému pojetí filmu. Jejich finální realizaci však Lucas nechával na jiných, což je jeden z důvodů jeho krátké oficiální filmografie.

Kromě přátelství a úzké spolupráce můžeme ve vztahu Spielberga a Lucase najít také zdravou rivalitu. Ačkoliv není pochyb, že v režisérském řemesle Spielberg Lucase daleko převyšoval v jedné disciplíně zůstal pozadu, což se ukázalo už v 70. letech, když Star Wars vtrhly do kin. Lucasův film totiž rychle překonal dosavadního rekordmana, Spielbergovy Čelisti (1975).

Geniální tah přinesl miliardové zisky

Obchodnický instinkt se stal další Lucasovou devizou. Zdědil ho po svém otci, který podnikal v prodeji tiskáren, ale Georgova filmařská studia kritizoval a tvrdil mu, že se tím "neuživí". Více se plést nemohl. Mladý režisér, scénárista a producent rodícího se snímku Star Wars totiž přistoupil při vyjednávání s distribuční společností 20th Century Fox na snížení vlastního honoráře výměnou za dodatek ohledně vlastnictví autorských práv k filmu a především k merchandisingu.

Producenti se obávali neúspěchu filmu a následné prodeje miliónů hraček, triček, komiksů a dalších věcí se známým logem si neuměl představit nikdo na celém světě, kromě jediného člověka. Žádný film, před ani po Star Wars, nevybudoval takovou merchadisingovou značku. Práva k ni držel jediný člověk až do roku 2012, kdy svůj Lucasfilm prodal za neuvěřitelné 4 miliardy dolarů.

I v tomto případě Lucas věděl jak na to, aby cenu vyšrouboval na maximum. Několik let před prodejem začal hovořit o přípravě pokračování. Kromě hraného seriálu, natočilo se i několik scén, Lucas připravoval scénář pro novou filmovou trilogii. Fanoušci byli z nového Lucasova scénáře jako na trní, čehož si všimli i šéfové v Disney a přišli s velkorysou nabídkou.

Do jaké míry byl Lucasův scénář realizovatelným dílem, které tvůrci nových filmů odvrhli, je stále předmětem internetových diskuzí. Jedno je jisté. Prodej posadil Lucase na první místo v bohatství světových celebrit podle časopisu Forbes. Jeho jmění činí údajně 5,5 miliardy dolarů. Pro srovnání Taylor Swift se krčí v této statistice na 14. místě s pouhou jednou miliardou.

A kdo v těsném souboji o toto prvenství s Lucasem prohrál? Nikdo jiný než jeho kolega a kamarád Steven Spielberg, ten je na druhém místě se 4,8 miliardami dolarů. Nyní si Lucas převezme ocenění na nejslavnějším filmovém festivalu v Cannes.

Zdroje: Brian Jones: George Lucas: Život stvořitele Star Wars, paseka 2017,  hypebeast.com, kinobox.cz, csfd.cz, youtube.com, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze