Top hledané
Výsledky (0)
Film Jan Žižka můžete vidět v kinech od 8. září

Nejdražší český film Jan Žižka míří do kin. Láká na hollywoodské obsazení i silný příběh

Kateřina Hunková
07. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ben Foster

Legendární herec sir Michal Cane, Ben Foster nebo herečka Sophie Lowe. Nejenom na takové hollywoodské obsazení se ve velkolepém filmu Jan Žižka můžete těšit. Ve filmu si zahráli další špičkoví mezinárodní herci a nechyběla ani česká herecká elita. Strhující krvavé scény, boj za svobodu a lásku. Náročný film na přípravu, který přesáhl částku 400 milionů korun, ve vás zanechá obrovskou emoci.

Rozpočet udaný v žádosti na podporu od Státního fondu kinematografie byl původně 272 milionů korun. To však nestačilo a částka přesáhla 400 milionů korun. 

“Nebylo to lehké, ale podařilo se nám to. O film Medieval (název filmu pro zahraniční trh) je na filmových trzích velký zájem a také se ho podařilo prodat na základě hlavní fotografie, což je velmi příjemné,”

řekl režisér a producent filmu Petr Jákl.  

Rozpočet dosáhl této částky samozřejmě také kvůli účasti zahraničních hvězd, ale i výpravě. První reakce herecké legendy sira Michael Cana na jeho roli Pana Boreše byla:

“Když jsem dostal do ruky scénář, bylo to velmi zvláštní. Jsem Angličan a my máme tradiční postavu Václava ve Vánoční koledě, takže jsem si původně myslel, že to bude něco vánočního.”

Role se mu ale zalíbila a film Jan Žižka vnímá jako pozoruhodný příběh velkého bojovníka. Ben Foster do poslední chvíle o významném vojevůdci Janu Žižkovi nic nevěděl. Roli ale přijmul a zahrál ji výborně, přesně tak, jak si Petr Jákl představoval.

„Ben je jiný, než všichni ostatní. Je to minimalistický herec. Čím méně toho dělá, tím víc je to zajímavější. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se naučil s ním pracovat, ale i vizuálně pro mě ztvárnil Žižku tak, že Jan Žižka je Ben Foster.”  

pochválil herce režisér filmu. 

Otevřít v galerii (3)
Sir Michael Cane a Karel Roden
Sir Michael Cane a Karel RodenZdroj: Bioscop
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

Ve filmu se diváci mohou těšit na další významné herce jako je Til Schweiger, Matthew Goode nebo William Moseley. Nechybělo ani skvělé české herecké obsazení! Ve filmu si zahrál například Karel Roden, Jan Budař a Ondřej Vetchý. Překvapením pro všechny byla účast ve filmu zpěváka Bena Cristovaa. Ten dostal roli Kumána, tedy kočovního nájezdníka či bojovníka. Pro Bena Cristovaa to byl velký zážitek.

 „Musel jsem projít opravdu několika castingy a bylo to velmi náročné. Petr si mě vybral do role Kumána a já si této šance moc vážím. Celý tým byl naprosto skvělý a já si natáčení moc užil.”

přiznal zpěvák. Svůj honorář dokonce věnoval na produkci. A nebyl sám! 

Otevřít v galerii (3)
Ben Cristovao
Ben CristovaoZdroj: Bioscop

Osm let příprav, 56 natáčecích dní a do toho komplikace s covidem. I přes všechny tyto komplikace se film podařilo dodělat. Film plný krveprolití a nelítostných bojů. V 15. století tomu tak ale opravdu bylo.

“Chtěl jsem, aby to vypadalo opravdu co nejvíce reálně. Máme ale ještě sestříhaný druhý film, kde těch scén je méně. Jinak je film přístupný od 15 let.”  

řekl režisér Petr Jákl.

Je jasné, že ve filmu nechyběla ani láska. Milostný příběh, který se udál mezi Kateřinou (snoubenkou Jindřicha z Rožmberka) a Janem Žižkou. Ten musel Kateřinu unést a mít ji jako "rukojmí". Nejdříve se Žižkovi vzpírá, ale nakonec mu podlehne a dokonce i zachrání život! To vše se dozvíte ve strhujícím příběhu neporazitelného vojevůdce Jana Žižky, který ve vás zanechá silné emoce. Hlavní roli Kateřiny zahrála herečka Sophie Lowe a roli si velmi zamilovala.

“Role Kateřiny se mi moc líbila. Moc jsem si ji zamilovala! Byla to silná a statečná žena. Myslím si, že ženy jsou opravdu silné bytosti. Musím říct, že Česká republika má opravdu krásnou historii. Spolupráce s Petrem Jáklem a celým týmem byla úžasná. Škoda, že tu nemohu zůstat déle. Bylo mi tu moc hezky.”  

řekla herečka Sophie Lowe.

Ve filmu jsou natočené scény z krásného českého prostředí a jsou doslova ohromující. Točilo se na hradech Orlík, Křivoklát, Zvíkov, Kokořín či Točník a v jejich okolí. Natáčelo se také v lomu Velká Amerika, u Dolského mlýna v Českém Švýcarsku, na pražském Karlově mostě a na dalších ikonických místech České republiky. Klíčové byly přírodní lokace, jako třeba lesy a jeskyně.

„Chci světu ukázat krásu naší země, co nejvíc to půjde, a propojit to s historií. My jako Češi bychom měli být na náš národ více hrdí,"

objasnil Petr Jákl

Poselství Petra Jákla nebylo udělat jen “velkolepý film”.

„Film je o boji za svobodu a o tom, abychom si šli za tím, co opravdu chceme a v co věříme, že je správné.”

Nejvíce si to uvědomil, když nastala válka na Ukrajině.

"Bohužel vidíme, že válka může vzniknout kdykoliv a také si uvědomujeme, že nebezpečí války tady pořád je a vždycky bude,” 

osvětlil režisér motivaci k natočení svého nejnovějšího filmu. 

Otevřít v galerii (3)
Ben Cristovao s režisérem Petrem Jáklem
Ben Cristovao s režisérem Petrem JáklemZdroj: Bioscop

Zdroje: Bioscop, vlastní dotazování 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze