Top hledané
Výsledky (0)
Komiksy na světě existují od sklonku 19. století a nikdy neměly problém najít si své věrné publikum. O to více vzrostla jejich popularita, když se na scéně objevil slavný Superman.

Nejslavnější hrdina všech dob – Superman

Eva Ledecká
02. února 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Superman byl poprvé uveřejněn v americkém komiksovém sešitu Action Comics No. 1 v červnu roku 1938. Jeho otcem je luxusní kreslíř Joe Shuster a spisovatel Jerry Siegel, kteří svého vymyšleného hrdinu se všemi právy prodali nakladatelství DC Comics za 130 USD. To se, možná právě díky Supermanovi, stalo jedním ze dvou největších komiksových nakladatelství na světě.

Superman lotrem

Věděli jste, že na počátku svého vzniku, v roce 1933, byl Superman zločinec, který své schopnosti věnoval docela jiným věcem než pomoci lidem v nouzi? Je otázka, kam by to dotáhl a zda by byl až do dnešních dnů tolik oblíbenou a napodobovanou luxusní postavou. Jedno je však jisté: to že z něj Jerry Siegel a Joe Shuster nakonec udělali superhrdinu, bylo zásadním rozhodnutím pro budoucnost komiksu, i filmové a seriálové tvorby, která by byla o hodně ochuzena.

Příběh Supermana

Příběh Supermana zná snad dnes už každý, nehledě na věk. Přinášíme proto jen krátké shrnutí luxusního příběhu.

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Jde o malého chlapce z planety Krypton, která je ohrožena, a tak se jeho rodiče rozhodnou, poslat ho ve vesmírné lodi na planetu Zemi, kde panují přibližně stejné podmínky pro život. Na Zemi si ho osvojí pár z Kansasu, pojmenují ho Clark a pomalu objevují jeho nadpřirozené schopnosti – běhá rychleji než vlak, skočí kilometr daleko a má takovou sílu, že uzvedne i nákladní automobil!

V dospělosti se vydává do velkoměsta Metropolis, kde začne své nadpřirozené schopnosti využívat pro boj se zlem. Nechá se zaměstnat jako nenápadný novinář Clark Kent pro deník Daily Planet a nosí brýle. Vždy je však připraven čelit zlu ve svém legendárním modro červeném převleku s velkým S na hrudi.

Vývoj luxusních superschopností

Superman byl obdařen skvělými nadpřirozenými schopnostmi už od svého vzniku, postupně se však vyvíjely. Ve 40. letech ještě nedokázal létat, ale jen skákat. Neměl ani rentgenové vidění ani supersluch. Vzhledem k době se také měnily příběhy. Před 75 lety například chytil Stalina a Hitlera a poslal je před mezinárodní soud. Měl totiž v úmyslu luxusně skoncovat s druhou světovou válkou.

Superman je jen jeden!

Pro Supermana existuje jediné nebezpečí, a tím je kryptonit, nerost z jeho planety. Jakmile se k němu přiblíží, ztrácí své schopnosti, slábne a nerost pro něj představuje smrtelné nebezpečí.

Doufejme tedy, že nepřijde den, kdy Supermana kámen z jeho vlastní planety zničí. Přišli bychom tak o superhrdinu všech dob a těžko říct, zda by jeho fenomén nějaký další superhrdina překonal. Ano, máme tady Batmana, X-Mana i Spidermana. Superman je však klasika, která nesmí zemřít!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze