Top hledané
Výsledky (0)
Veletrh spotřební elektroniky Consumer Electronics Show (CES) odhalil nejžhavější technologické novinky.

Nejžhavější technologické novinky: Lednička, která naplánuje jídelníček, i netradiční lék na kočičí depresi

Kristina Valachyová
16. února 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Žena u ledničky

„Veletrh CES ukázal, jak pandemie urychlila vznik inovací. Od nejnovějších inovací pro domácnost a zábavu až po pokrok v oblasti 5G, technologií vozidel, umělé inteligence a digitálního zdraví. Technologie na veletrhu CES 2021 otevřely cestu ke světlejším zítřkům,“ uvedl Gary Shapiro, prezident a výkonný ředitel americké Asociace spotřebitelských technologií (CTA).

Konec pandemie je stále v nedohlednu. Na tuto situaci zareagovala řada světových firem. I když se namísto 4 400 loňských účastníků letos přihlásilo jen 1 800 vystavovatelů, rozhodně se bylo na co dívat. Technologičtí giganti představili nejrůznější novinky, které se budou v tomto roce na světových trzích prodávat.

Respirátor čistící vzduch

Společnost LG představila miniaturní čističku vzduchu PuriCare Wearable, kterou můžete nosit na obličeji jako klasický respirátor. Maska je vybavena filtry a UV/LED lampou.

Otevřít v galerii (10)
Respirátor s filtry.
Respirátor s filtry.Zdroj: archiv LG

Vestavěné senzory umí rozpoznat, kdy vzduch vdechujete a kdy naopak vydechujete. Na nutnost výměny filtru v masce vás upozorní mobilní aplikace. Uvnitř masky se nachází baterie, která při nízkém výkonu umožní až 8hodinové užívání. Cena masky se pohybuje okolo 200 EUR, tedy přibližně 5 200 Kč.

Maska, která monitoruje dýchání

Obličejová maska Active+ od firmy AirPop je zajímavá svým designem. Z boku má umístěný osvětlený modul se senzorem, jehož životnost je přibližně půl roku. Maska zasílá do mobilní aplikace údaje například o tom, jak pravidelně dýcháte nebo jaký druh nečistot se na ní zachytil. Přibližná cena se pohybuje okolo 120 EUR, tedy asi 3 100 Kč.

Otevřít v galerii (10)
Masku můžete i vyprat.
Masku můžete i vyprat.Zdroj: archiv AirPop

Respirátor zesilující hlas

Firma Razer vyrobila prototyp chytré obličejové masky, takzvaný high-end respirátor, s označením Project Hazel. Přední díl je průhledný a na bocích se nacházejí filtry s LED podsvícením. Dobíjecí stanice respirátoru je zároveň vybavena i zdrojem UV světla, které zabezpečuje jeho sterilizaci.

Maska je zajímavá zejména tím, že obsahuje mikrofon a reproduktory, takže se nemusíte obávat, že by vám nebylo rozumět. Díky této inovaci dokáže zesílit váš hlas. Prodejní cena nebyla uvedena.

Otevřít v galerii (10)
Respirátor Razer se zabudovaným podsvícením RGB.
Respirátor Razer se zabudovaným podsvícením RGB.Zdroj: archiv Razer

Rouška s vestavěnými sluchátky

Klasická textilní rouška s FFP2 filtrem MaskFone od firmy Binatone slouží zároveň jako Bluetooth handsfree zařízení. Co to znamená? Prostřednictvím roušky můžete telefonovat nebo poslouchat hudbu. Obsahuje totiž vestavěná špuntová sluchátka a mikrofon. Na spodní straně roušky se nacházejí tlačítka pro posun skladby nebo pro přijetí hovoru. Samotná rouška bez filtrů stojí kolem 40 EUR, tedy přibližně 1030 Kč.

Otevřít v galerii (10)
S maskou můžete i telefonovat.
S maskou můžete i telefonovat.Zdroj: archiv Binatone

Nejsou to ale jen roušky a respirátory. Aktuální ročník veletrhu představil i další zajímavé novinky, jimiž si můžete zpříjemnit období pandemie v domácnosti.

Telefon s rolovacím displejem

Čínská společnost TCL představila koncept mobilního telefonu s rolovacím displejem, který lze svinout do podoby připomínající středověký svitek. Představeny zde byly dvě verze smartphonu: první model, který celý displej navine na cívku a sroluje, a druhý model, jehož displej se dokáže natáhnout do stran.

Otevřít v galerii (10)
Rolovatelný telefon.
Rolovatelný telefon.Zdroj: archiv TCL

Zahrada s umělou inteligencí

Bydlíte v bytě a chcete si vypěstovat vlastní zeleninu? Zahrada s umělou inteligencí je stvořená právě k tomu. Umělá inteligence zahrady vás upozorní, je-li potřeba rostliny zalít, dodat jim více světla nebo kdy je čas sklidit dozrálé plody.

Otevřít v galerii (10)
Inteligentní zahrada.
Inteligentní zahrada.Zdroj: archiv Gardyn

Inteligentní rtěnka YSL Rouge Sur Mesure

Rtěnka od L'Oréal představuje cestu do nové éry kosmetických technologií. Inteligentní zařízení umožňuje zákaznicím vytvářet si vlastní odstíny rtěnky. Odnímatelné horní víčko přístroje funguje jako kompaktní, luxusní pouzdro, díky němuž si můžete svou osobitou barvu vzít kamkoli s sebou.

Otevřít v galerii (10)
Inteligentní rtěnka.
Inteligentní rtěnka.Zdroj: archiv L'Oréal

Tubus přístroje obsahuje tři kapsle s různě barevnými náplněmi od společnosti L'Oréal, které je možno vzájemně smíchat za účelem dosažení požadovaného odstínu – to vše za pomoci chytrého algoritmu. Díky umělé inteligenci přístroje můžete jediným dotykem vytvořit tisíce odstínů na míru. Prostřednictvím doprovodné mobilní aplikace můžete zvolit vhodný odstín na základě fotky vašeho oblečení nebo barvy rtěnky, kterou má na sobě někdo jiný. Rtěnka je zatím dostupná pouze na amerických trzích, celosvětově bude uvedena na trh do září 2021.

Krása a zdraví díky světlu

Holandská firma Light Tree Ventures se zabývá vývojem zařízení sloužících k léčbě světlem. Na veletrhu představila masky s LED diodami různých barev, které využívají světlo k léčení a regeneraci organismu. Využívají se například při léčbě novorozenecké žloutenky, ke kosmetickým účelům, ale i jako prevence depresí u koček.

Lednička, která naplánuje menu na týden

Otevřít v galerii (10)
Smart lednička.
Smart lednička.Zdroj: archiv CES

Korejští inženýři představili platformu designové lednice SmartThings, která je vybavena automatickým plánovačem. Umělá inteligence ledničky vám tak dokáže připravit týdenní jídelníček. Dokáže vygenerovat i nákupní seznam ingrediencí. Přímo na displeji chladničky nebo ve smartphonu si můžete otevřít stránky e-shopu, v němž si objednáte, co vám doma chybí.

Interiér jako z budoucnosti

Futuristický palubní počítač naleznete v novém luxusním sedanu Mercedes-Benz EQS. Palubní deska je nahrazena gigantickým 56palcovým displejem. Obsahuje tři ovládací zóny: jednu určenou pro řidiče, druhou pro spolujezdce, který si může například pustit video, a třetí, kterou lze obsluhovat rádio, navigaci nebo klimatizaci.

Otevřít v galerii (10)
Palubní počítač budoucnosti.
Palubní počítač budoucnosti.Zdroj: archiv Mercedes-Benz

Pozor na znaménka!

Máte na těle podezřelá znaménka? Nová aplikace Miiskin vás upozorní, pokud nějaké znaménko změní svůj tvar, barvu nebo velikost.

Otevřít v galerii (10)
Aplikace na sledování mateřských znamének.
Aplikace na sledování mateřských znamének.Zdroj: archiv Miiskin

Umělé mateřské mléko

Společnost BioMilq představila technologii výroby umělého mateřského mléka. Pomůže tak matkám, které nemají možnost své dítě samy kojit. BioMilq odebere ženě ještě během těhotenství buňky z epitelu prsních žláz, které následně kultivuje v laboratořích. Poté, co se namnoží, dojde k jejich stimulaci, aby produkovaly mateřské mléko.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze