Top hledané
Výsledky (0)
Všudypřítomný mráz, bílá plocha sněhového pokryvu, ledový vítr v zádech. To vše můžete zažít i v jiných částech světa, ale Aljaška tomu dodává velkolepý rozměr. Představte si svobodu pohybu, čerstvý vzduch, klid a mír. Jednoznačně luxusní nádhera.

Nespoutaný duch Aljašky

Mgr. Jana Höger
19. března 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Aljaška

Panenská krása přírody

Majestátnost hor vám vyrazí dech. Ty neskonalé výšky, jenž magnetizují lidský pohled, dráždí jeho fantazii a lákají k pokoření. Mít nad vším luxusní nadhled, dotknout se mraků a z plných plic zakřičet do modravých oblak: "Já jsem to dokázal, pokořil jsem Mt. McKinley, nejvyšší horu severu Ameriky!"

Nedotčená krása Aljašky zvyšuje její prestiž, stejně jako její rozloha, která činí 1 717 856 km² na 740 tisíc obyvatel. Za to se vyplatí utratit 700 až 900 dolarů za letenku, nebo podstoupit týdenní jízdu autem a třídenní cestu trajektem. 

Uchvátit vás může arktická tundra smrkových a jedlových lesů, stejně jako průzračná a křišťálově čistá voda 3 miliónů jezer o rozloze 9 hektarů. Co vás jako dobrodruhy může mírně vykolejit, jsou klimatické polární podmínky. Zima zde své žezlo jen tak neodkládá. Po dobu devíti měsíců teplota nepřesáhne 0 stupňů a dva měsíce je krajina zahalena v hávu temnoty neboli polární noci. V létě se těla moc neohřejí, protože je krátké a studené. Místní lidé i odvážní cestovatelé se musí vyrovnávat s polárním dnem, kdy jim slunce stále září nad hlavami více než 3 měsíce.

Přestože na Aljašce vládne drsné klima o obývá ji neklidná, ledovcem pokrytá krajina, je hluboko vryta do srdcí místních lidí, kteří mají tuhý kořínek a s láskou ji nazývají svým luxusním domovem.

Byt s výhledem na Pražský hrad 512m
Byt s výhledem na Pražský hrad 512m, Praha 1

Špetka historie

Novodobé dějiny Aljašky se začaly psát až v roce 1728, kdy se na ni Beringovým průlivem dostal dánský mořeplavec v ruských službách, Vitus Beringo. Na jaře v roce 1867 Spojené Státy koupily od Ruska tento ostrov za 7,2 mil. USD.

Luxus v podobě zlata

Zlatá horečka trvala jen 2 roky, ale od roku 1896 do roku 1898 zlákala Aljaška vidinou rychlého zbohatnutí mnoho nadšenců. Představa o vlastnictví alespoň pár uncí tohoto vzácného kovu se však naplnila jen pár šťastlivcům. Řeka Yukon vydala něco ze svého bohatství, ale i nadále plyne ve vzpomínce na ony zlatokopy, jejich dřinu, pot a odhodlání.

„Klondike“ lákal svým zlatým luxusním bohatstvím, Mt. McKinley svou výškou, jiná místa tohoto největšího amerického státu zase svou drsností a nezalidněnou rozlehlostí.  Čím se necháte zlákat vy?

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze