Francouzská riviéra se potýká s rozsáhlými výpadky proudu. Příčinou jsou žhářské útoky. V Moskvě byl obnoven Stalinův pomník. Skulptura masového vraha budí mezi ruskými občany kontroverze. Světová vědecká centra chtějí přivítat ve svých řadách vědce vyháněné z USA Trumpovou administrativou, která ruší jejich granty a pracovní pozice. Rusko během domluvené výměny zajatců podniklo největší raketový útok na Ukrajinu.
Po nočním požáru rozvodny v Nice, který byl podle úřadů způsoben úmyslným jednáním, došlo na Francouzské riviéře k druhému výpadku proudu během dvou dnů. Požár vypukl v neděli kolem 02:00 místního času a zasáhl nejméně 45 000 domácností, den poté, co nedaleké Cannes postihl rozsáhlý výpadek proudu, který byl přičítán podezření ze sabotáže. Policie v Nice uvedla, že byly nalezeny "stopy pneumatik" a dveře do rozvodny v západní části města byly podle místních médií "rozbité".
Než se později ráno podařilo obnovit dodávky elektřiny, bylo zasaženo letiště v Nice, tramvajová síť a sousední města Saint-Laurent-du-Var a Cagnes-sur-Mer. Stalo se tak den poté, co Cannes postihl rozsáhlý výpadek proudu během mezinárodního filmového festivalu. Podle úřadů jej mohl způsobit žhářský útok na rozvodnu. Přibližně 160 000 domácností ve městě a okolí přišlo o elektřinu, uvedla BBC.
Pomník sovětského diktátora Josifa Stalina vztyčený v moskevském metru vyvolává diskuse: někteří Rusové jej vítají jako historickou poctu, jiní však tvrdí, že je chybou připomínat někoho, kdo stál v čele masového vraždění. Během Stalinova velkého teroru v letech 1937-38 bylo v rámci politických procesů a čistek skutečných i domnělých nepřátel popraveno téměř 700 000 lidí. Mnoho dalších sovětských občanů bylo posláno do gulagu, ponuré sítě vězeňských táborů.
Socha na stěně stanice moskevského metra Taganskaja v životní velikosti zobrazuje Stalina stojícího na Rudém náměstí v Moskvě, obklopeného davem sovětských občanů, kteří na něj obdivně hledí, a je rekonstrukcí pomníku, který byl ve stejné stanici odhalen v roce 1950, tři roky před Stalinovou smrtí. Moskevské metro uvedlo, že původní Stalinův pomník se "ztratil" v roce 1966, kdy byla přestavěna stanice metra Taganskaja. Vedení města označuje skulpturu za "dar občanům", informovala CNN.
Když Trumpova administrativa snížila federální financování vědeckého výzkumu o miliardy dolarů, tisíce vědců v USA přišly o práci nebo o granty. Vlády a univerzity po celém světě si všimly příležitosti. Program "Canada Leads", který byl zahájen v dubnu, chce podpořit novou generaci inovátorů tím, že přivede začínající biomedicínské výzkumníky na sever od hranic.
Univerzita Aix-Marseille ve Francii zahájila v březnu program "Bezpečné místo pro vědu" a zavázala se "přivítat" vědce z USA, kteří "se mohou cítit ohroženi nebo jim může být bráněno v jejich výzkumu". Australský "Program pro přilákání globálních talentů", vyhlášený v dubnu, slibuje konkurenceschopné platy a balíčky na přestěhování, napsala agentura AP.
Rusko a Ukrajina si v neděli vyměnily další stovky zajatců, což byla třetí a poslední část velké výměny, která odráží vzácný moment spolupráce v jinak neúspěšných snahách o dosažení příměří ve více než tři roky trvající válce.
O několik hodin dříve se ukrajinské hlavní město Kyjev a další regiony staly terčem masivního útoku ruských dronů a raket, při kterém zahynulo nejméně 12 lidí a desítky byly zraněny. Ukrajinští představitelé jej označili za největší letecký útok od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022, uvedla agentura AP.
Zdroje: AP, CNN, BBC