Top hledané
Výsledky (0)
Poslanci rozhodli o prodloužení nouzového stavu.

Nouzový stav se prodlužuje do 12. prosince. Blatný také oznámil, jak to bude se školami

Linda Veselá
19. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ministr zdravotnictví Blatný

Sněmovna dnes rozhodla o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru do 12. prosince. Vláda chtěla původně prodloužit nouzový stav o měsíc, tedy až do 20. prosince, tomu však poslanci zelenou nedali a přijali návrh komunistické strany. Pro hlasovalo 54 poslanců, proti 46. 

S dárky také COVID-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný při svém vystoupení uvedl, že je prodloužení nouzového stavu nutné, aby se nákaza COVID-19 nešířila během předvánočních nákupů.

"Je lidskou přirozeností vyhovět svým potřebám a nikomu bych nezazlíval, že když nebudou nastavená tato opatření, dojde k neřízenému promořování populace,"

řekl Blatný. Podle něj si však lidé kromě dárků koupí i nemoc, kterou pak přinesou do svých rodin.

Bez nouzového stavu nejsou plošná opatření možná

Kdyby tak nouzový stav skončil ještě před Vánocemi, mohli bychom mít podle Blatného na krku zhoršenou epidemii už v lednu.

Otevřít v galerii (4)
Jan Blatný ve sněmovně
Jan Blatný ve sněmovněZdroj: Profimedia

"Situace je stále velmi nestabilní a tudíž zranitelná, pokles a pozitivní trendy nejsou stejně patrné ve všech regionech a stále máme velké množství nemocných v našich nemocnicích,"

vysvětlil Blatný. Bez nouzového stavu totiž nejsou plošná opatření možná.  

Podle Babiše se situace zlepšila, vyhráno ale není

Podle premiéra Andreje Babiše svědčí nová data o zlepšení situace. Do konečného vítězství nad virem je však podle něj stále daleko:

"Virus tu s námi bude ještě hodně dlouho a pokud nebudeme respektovat jeho existenci a nebezpečí, může nastat situace, kdy budeme čelit jeho rozvoji v takové míře, že bude ohrožovat zdravotní systém."

Otevřít v galerii (4)
Ministr Babiš s rouškou a brýlemi
Ministr Babiš s rouškou a brýlemiZdroj: Profimedia

Odfláknutá žádost

Kromě hnutí ANO vyjádřila podporu prodloužení v délce 30 dní také ČSSD a šéf KSČM Vojtěch Filip. Podle ministra vnitra a předsedy strany Jana Hamáčka jsou počty nakažených stále vysoké. ODS navrhovala prodloužit nouzový stav o 8 dní, komunisté pak do 12. prosince. 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš vytkl Babišovi, že situaci v létě podcenil. Nouzový stav podle něj není hračka ministrů, další prodloužení proto nepodpořil. Podle šéfky TOP 09 Pekarové Adamové je žádost vlády odfláknutá. Hnutí SPD už předem avizovalo, že prodloužení nepodpoří, a to ani o kratší dobu.

Jak budou vypadat Vánoce?

Otevřít v galerii (4)
Ženy s rouškami
Ženy s rouškamiZdroj: Freepik.com

Blatný včera uvedl, že Vánoce by mohly probíhat v třetím z pěti stupňů protiepidemického systému (PES). V tom jsou sice omezené počty nakupujících a otevírací doba, ale obchody i restaurace už jsou otevřené. Lidé se také mohou pohybovat volně bez omezení.

Jak PES funguje?

PES hodnotí epidemii na základě několika kritérií. 

"V podstatě se zajímáme o to, kolik lidí se v poslední době nakazilo a kolik seniorů se v poslední době nakazilo. Také zjišťujeme, jak se šíří virus v populaci. Poslední z parametrů je, zda dokážeme nakažené účinně a rychle zachytit, o čemž vypovídá pozitivita testů a systém trasování,"

nastínil Blatný. V současnosti je Česko v pátém, nejpřísnějším stupni.  

Středeční změny

Několik opatření proti COVID-19 se však změnilo už ve středu. Pozměnila se pravidla pro obchody. Každý zákazník musí mít pro sebe při nákupu plochu 15 metrů čtverečních. Prodejci musí řídit fronty a hlídat rozestupy, otevírací doba se však prodlužuje do 21:00 (z 20:00). Výdejní okénka mohou být ode dneška otevřená o dvě hodiny déle, od 5:00 do 21:00. Je také možné sportovat na venkovních sportovištích.

Co žáci a studenti?

Otevřít v galerii (4)
Školačka s rouškou
Školačka s rouškouZdroj: freepik.com/photos/school

Do lavic se dnes navíc vrátili prvňáci, druháci a žáci speciálních škol. Jan Blatný spolu s ministrem školství Robertem Plagou dnes nově oznámili, že příští středu (25.listopadu) se vrátí do škol také závěrečné ročníky středních škol. Obnoví se také praktická výuka v základních uměleckých školách a výuka doktorandů na VŠ. Od 30. listopadu se pak vrátí do škol další žáci  základních škol. Bez omezení děti z prvního stupně a žáci 9. třídy. Zbývající třídy druhého stupně se budou ve škole střídat. 

Další prodloužení v řadě

V současnosti platí nouzový stav už od 5. října, skončit měl 3. listopadu. Naposledy poslanci o jeho prodloužení rozhodli 30. října. ANO a ČSSD tehdy usilovaly o prodloužení nouzového stavu až do 3. prosince, ve Sněmovně to však vyvolalo bouřlivou debatu. Kdyby ho poslanci dnes neprodloužili, vypršel by už zítra, 20. listopadu. 

Prodej bytu 2+kk, Praha 2 Vyšehrad – 70 m2
Prodej bytu 2+kk, Praha 2 Vyšehrad – 70 m2, Praha 4
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze