Top hledané
Výsledky (0)
Poslanecká sněmovna dnes rozhodovala o prodloužení nouzového stavu.

Nouzový stav se v Česku prodlužuje do 23. prosince

Martina Šmalclová
09. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Jan Blatný a v pozadí Andrej Babiš

Nouzový stav platí v Česku aktuálně do 12. prosince a vláda již před několika dny avizovala, že z důvodu stále nepříznivé epidemické situace jej bude chtít prodloužit o měsíc, tedy do 11. ledna. To se ale nesetkalo s úspěchem u opozice, která prodloužení až na výjimky striktně odmítala. KSČM uvedla, že podpoří prodloužení nouzového stavu do 23. prosince, a tak se také stalo. Návrh KSČM podpořilo 53 poslanců, 36 poslanců bylo proti. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na začátku jednání Poslanecké sněmovny uvedl, že striktních opatření nebo nouzového stavu nebude potřeba ve chvíli, kdy bude počet nakažených týdně dosahovat 3 500.

„To je zhruba 500 za den. Tehdy se nejedná o komunitní šíření a není potřeba plošných opatření. Jsme od toho zatím poměrně daleko,“

řekl Jan Blatný a dodal, že minulý týden došlo k poklesu počtu nově nakažených, avšak od víkendu, začala čísla opět stoupat. Reprodukční číslo je taj nyní nad hranicí 1. Ministr rovněž uvedl, že počet nově nakažených se bude na konci roku pohybovat mezi 5-17 tisíci denně. Výsledné číslo podle něj ovlivní dodržování zavedených opatření.

Otevřít v galerii (2)
Jan Blatný
Jan BlatnýZdroj: Ladislav Křivan/MAFRA/Profimedia

Pro prodloužení se vyjádřil i Jan Hamáček

Jedním z těch, kteří na prodloužení nouzového stavu apelovali, byl i ministr Vnitra Jan Hamáček (ČSSD).  

„Já mám zavalený e-mail dopisy zoufalých občanů, které jste přesvědčili o tom, že s nouzovým stavem zmizí covid a všechny jejich problémy zmizí mávnutím kouzelného proutku. Vzbuzujete v lidech naději, že až skončí nouzový stav, bude dobře. Nebude,“

uvedl Jan Hamáček a zdůraznil, že stávající situace rozděluje společnost a již druhý ministr musel dostat ochranu. Po ministrovi průmyslu a obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi (ANO) byla přidělena ochrana také ministru zdravotnictví Janu Blatnému (ANO). Před Janem Blatným byla ochranka přidělena rovněž bývalému ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi.

Prodloužení podpořila i KSČM

Pro prodloužení do 23. prosince byla KSČM. Poslanec Zdeněk Ondráček uvedl, že bez prodloužení stavu byl hrozil kolaps zdravotnictví a pomoc vojáků a hasičů je dle něj i nadále nutná.

Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m
Prodej luxusního bytu Praha 4 - 214m, Praha 4

Opozice byla od začátku proti

O prodloužení nouzového stavu naopak nechtěla slyšet ODS, TOP09 nebo třeba Piráti.

„Vláda si nezaslouží ani den nouzového stavu navíc,“

uvedla šéfka TOP09 Markéta Pekarová Adamová.

Otevřít v galerii (2)
Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová AdamováZdroj: archiv Markéty Pekarové Adamové

„ŽÁDNÉ prodloužení nouzového stavu už nepodpoříme. Už mnohokrát jsme vyzvali vládu, aby jasně řekla, proč je NS potřeba, to ale odmítla. Ani se nedivíme: k dalšímu prodloužení totiž žádné rozumné důvody nejsou. Vláda má hodně možností, jak bránit šíření epidemie i bez NS,“

uvedla ODS na svém Twitteru.

„Vláda se nechová podle doporučení soudů ani neplní úkoly, co jí uložila Sněmovna,“

vysvětlil odmítavý postoj Pirátů předseda strany Ivan Bartoš.

K dnešnímu dni je v České republice evidováno 556 927 potvrzených případů nemoci COVID-19, z toho 58 032 aktivních. Za včerejšek přibylo 5 848 nových případů. Celkem již nemoci podlehlo 9 136 osob a 4 324 osob je v současné chvíli hospitalizováno.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze