Top hledané
Výsledky (0)
Očkování jako sonda do společnosti

Očkování hýbe světem: Lidé se rozdělili na dva tábory - příznivci a odpůrci. Do které skupiny patříte vy?

Jana Tržilová
18. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Lékař Lukáš Pollert, člen antiočkovacího týmu, obhajující svobodu neočkovaných

Jedni v očkování vidí spásu a cestu k normálnímu životu. Druzí se domnívají, že je chce očipovat  Bill Gates. Jistou sondu do myšlení některých z nás přinášejí sociální sítě, plné konspiračních teorií, zaručených informací, nebo jen hádek, které rozdělují lidi, páry, kamarády i kolegy.

Někteří si koronavirus zjevně zaslouží

“Očkovaní lidé přestávají mít jiskrné oči, mají je jako zamlžené, někdy mi přijdou potemnělé. Když se jich ptám, proč do toho šli, tak jmenují výhody a ještě zmiňují, že nám nic jiného nezbude. Jsou to smutné osoby, bez důvěry ve svou tělo. Je dobré v prostoru pouštět aromalampu s levandulí a zapalovat svíčku.”

Po přečtení tohoto příspěvku nabývám dojmu, že někteří lidí si koronavirus skutečně zaslouží.

Sociální sítě zdrojem problému?

Další twitující zažil homeopatku, která si do očkovacího centra přišla pro skleničky z vyočkované vakcíny. Je na bujné fantazii každého z nás, jak s nimi nakládá.

Další názor zní, že všichni, kdo se nyní nechají očkovat, zemřou a teprve na základě takto získaných údajů bude vyvinuta bezpečná vakcína.Tyto zprávy někoho přinutí k pousmání. Jiný nad nimi nevěřícně kroutí hlavou. Jsou ale i tací, kteří jim věří.

A zde je problém. Na sociálních sítích může své názory projevovat kdokoliv. Včetně bludů a polopravd. A je jen na nás a na našem selském rozumu, aby oddělil zrno od plev. Tedy pravdy od nepravd. A jak někdy sociální sítě zareagují? Klidně zruší váš profil!   

Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m
Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m, Praha 8

Očkování jablkem sváru

To však nic nemění na faktu, že dezinformací je plný internet. Očkování způsobuje vážné rozepře v rodinách, mezi přáteli i na pracovištích. Rozepře se přitom objevují i v odborných kruzích. Server irozhlas.cz přinesl zprávu o lékárníkovi z Wisconsinu, který byl přesvědčen o tom, že vakcíny jsou dílem ďábla. Za to, že znehodnotil 500 dávek, dostal tři roky natvrdo. A nemocnici, v níž pracoval, musí zaplatit více než 83 tisíc amerických dolarů.

Očkování jako diskreditace medicíny

Rezervovaný přístup k očkování u nás má například senátor, lékař a ředitel onkologického ústavu v Brně, Jan Žaloudík. V rozhovoru pro magazín flowee.cz například uvedl: 

“Vakcíny jsou fajn, když je mikrob záchytnými epitopy stabilní a když jde o něco vážného. Zmínil bych jistě prospěšné vakcinační tažení proti dětské obrně, variole, tuberkulóze, tetanu, ostatně i nemocem jako spalničky, zarděnky, záškrt, černý kašel. Očkování proti kdečemu kdečím, o čem se právě hovoří v televizi či na tribuně a slibuje řešení do voleb, je spíš diskreditací skutečné pomáhající medicíny. Vyvinout účinnou vakcínu není otázkou měsíců, její osvědčení praxí vyjde na léta.”

Jan Žaloudík upozorňoval především na krátkou dobu, za níž byla vakcína vyvinuta.

Virolog Gruhopferr: “Vakcína je bezpečná.”

Virolog Libor Gruhopffer mu ale v Deníku Blesk oponoval, že vývoj vakcíny začal již před třiceti lety.

„Podmínečně schválené vakcíny proti covidu-19 získaly povolení pro použití k očkování lidí na základě výsledků preklinických a klinických testů provedených ve třech fázích podle náročných pravidel. Do třetí povinné fáze klinického testování byly zařazeny desítky tisíc dobrovolníků a vyhodnocování vývoje imunity u očkovaných jedinců stále pokračuje. Hlavně proto, aby nebylo nejmenší pochybnosti o bezpečnosti a správném fungování vakcín.“

Očkovat proti každé chorobě nemá smysl

„Vůči nedávnému onemocnění SARS se také vyvíjela vakcína, a když se to podařilo, nebyl už zase onen SARS takový problém,”

uvedl dále Jan Žaloudík pro server Flowee.cz.

„Že existuje chuť do výroby čehokoli, která je indikovaná momentální extrémní poptávkou, je jasné. Před mikroby nadále ale primárně chrání imunita. Vakcíny lze doporučit jen tam, kde dokážou přirozenou imunitu cíleně naladit a doladit,”

konstatuje lékař.

Lukáš Pollert: “Lidé se nebojí covidu, ale restrikcí pro neočkované.”

Členem antiočkovacího týmu je i lékař Lukáš Pollert obhajující zase svobodu neočkovaných.

„Lidé se nebojí covidu, ale restrikcí pro tak zvaně neočkované, bez covidpasu. Když o tom loni někdo mluvil, tak byl konspirátor. Jak se vše mění,“ napsal Pollert dle zjištění serveru iDnes.cz na Twitteru. V rozhovoru pro server hlídacípes.org Pollert dále uvedl, že se očkovat nenechá. “Když to bude nařízené, tak nebude jiného zbytí. Ale pokud je špatná imunita, tak když nezemřete na covid, najde si vás něco jiného. To znamená, že budu sice naočkovaný proti covidu, ale zemřu třeba na chřipku,

upozorňuje.

Ilona Csáková: “Bojíte se nemoci?”

Odpůrce očkování samozřejmě najdeme i mezi “celebritami”. Nejhlasitější a nejviditelnější je zřejmě llona Csáková.

„Sáhněte si do svého nitra a odpovězte si, proč se chcete nechat očkovat. Protože se bojíte nemoci? Myslíte si, že nás vakcína ochrání?”

vznesla zpěvačka společně s hudebníkem Romanem Horkým otázku v prohlášení uveřejněném na webu Protiproud Petra Hájka, a to v reakci na zrovna ne příznivou reakci na jejich názory nedávno prezentované na občanského protestu ‚Pochod svobody‘ v Ostravě na náměstí T. G. Masaryka. V tomto prohlášení mimo jiné zaznělo:

„Očkování nikoho stoprocentně neochrání. Může pouze zmírnit průběh nemoci… Anebo proto, že chcete mít už konečně klid a získat zpět život stejný, jaký byl před covid-19? To už se asi nikdy nepodaří. Naše životy nebudou stejné jako dřív. Další připravené nebo zmutované viry a vakcíny v dlouhém zástupu čekají na své příjemce a oběti. Tak to bohužel je a naše vláda nás svými opatřeními zneužívá, ožebračuje a vydírá neustálou monotónní hrou na strunu strachu.”

Libor Gruphoffer: “Konec pandemie je na dohled.”

Druhou skupinou ve společnosti jsou odborné kruhy, které očkování stoprocentně doporučují. Z řad lékařů jich dle zjištění České lékařské komory je naprostá většina. Již zmíněný virolog a ředitel Biologického centra AV, profesor Libor Gruphoffer pro server forum24.cz uvedl, že právě díky očkování je na dohled konec pandemie. A nakažené zase vyléčí speciální antivirotika. Bohužel nemůžeme moc počítat s promořením a přirozenou imunitou.

„Imunita po prodělaném onemocnění bývá u části pacientů docela slabá a až překvapivě krátkodobá,“

uvedl v rozhovoru pro deník Forum 24. A upozornil i na nutnost načkovat i mladší věkové kategorie od dvanácti let výše.

„Bez toho se neobejdeme. Jde o hlavní nástroj vedle přirozené infekce a probíhajícího onemocnění mezi lidmi. Jen tak dojde k vytlačení pandemie do regionálních epidemických epizod, kde už bude moci být virus lépe pod kontrolou,”

zaznělo v rozhovoru pro deník Forum 24.

A do jaké skupiny patříte vy? Očkování věříte, nebo nikoliv?

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze