Top hledané
Výsledky (0)
Odejít, nebo zůstat a bojovat? Otázka, která se nevyhnula ani slavným

Od sportovců po politiky. Které známé ukrajinské osobnosti se přidaly k armádě

Barbora Večeřová
10. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty čtení
Bývalý boxer a starosta Kyjeva, Vitalij Kličko

Po invazi ruské armády na území Ukrajiny čelili obyvatelé Ukrajiny nelehkému rozhodnutí. Někteří z nich zemi opustili, další se rozhodli zůstat a bránit svou zemi před ruskou agresí. Takové rozhodnutí čekalo i některé známé osobnosti, které se nakonec rozhodly v zemi setrvat nebo se do ní dokonce dobrovolně vrátit a připojit se k armádě při obraně své rodné země. 

Boxerská legenda a starosta Kyjeva, Vitalij Kličko

Z boxerského ringu se vypracoval až na post starosty Kyjeva. Krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu tento bývalý boxerský šampion v těžké váze oznámil, že se společně se svým bratrem přidají k ukrajinské armádě. 

Na otázku, jestli je připraven bojovat proti ruským vojskům, odpověděl jednoznačně: 

„Nemám jinou možnost. Musím to udělat. Budu bojovat. Věřím v Ukrajinu, věřím ve svou zemi a své lidi,“

řekl v rozhovoru v rozhovoru pro Good Morning Britain Vitalij Kličko

Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice
Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice, Praha 4

Boxer Vladimir Kličko 

Stejně jako jeho starší bratr, k armádě se připojil i mladší z bratrů Kličkových, Vladimir, také bývalý boxerský šampion v těžké váze. K ukrajinským rezervám se připojil již před začátkem invaze. Oba bratři se prý nachází na „vražedném seznamu“ ruského prezidenta, který se údajně skládá ze dvaceti čtyř ukrajinských osobností. Na tomto seznamu nechybí ani prezident Zelenskyj, jehož odstranění je pro Putina prioritou. 

Otevřít v galerii (5)
Boxer Vladimir Kličko
Boxer Vladimir Kličko Zdroj: David Neff / MAFRA / Profimedia

Boxer Oleksandr Usyk 

Boxer Usyk, stejně jako bratři Kličkové, rovněž oznámil, že se k armádě v boji proti Putinově armádě připojí. Usyka čeká v létě zápas proti Anthonymu Joshuovi jako odveta posledního zápasu o titul mistra světa. V prvním zápase sesadil Usyk Joshuu z trůnu a získal tak titul šampiona těžké váhy. Uskutečnění odvety je ale nyní v ohrožení kvůli bojům v Usykově rodné zemi. Sám boxer se k situaci vyjádřil následovně:

„Opravdu nevím, kdy budu zase zpět v ringu. Moje země a moje čest jsou pro mě důležitější než titul,“

řekl CNN Oleksandr Usyk. 

Otevřít v galerii (5)
Boxer Oleksandr Usyk
Boxer Oleksandr Usyk Zdroj: Profimedia

Dvojnásobný olympijský vítěz v boxu, Vasyl Lomačenko 

Další profesionální boxer a dvojnásobný olympijský medailista se přidal k armádní složce. V době začátku ruské invaze na Ukrajinu se nacházel v Řecku a jeho let zpátky na Ukrajinu byl z důvodu nadměrného provozu ve vzdušném prostoru odložen. Byl tak nucen letět do Bukurešti a cestovat přes Rumunsko, aby se mohl setkat se svou rodinou žijící v Oděse. Krátce poté na svých sociálních sítích zveřejnil fotografii v armádním oblečení a se zbraní v ruce. 

Tenista Sergej Stakhovsky 

Po událostech posledních týdnů se rozhodl na Ukrajinu vrátit i ukrajinský tenista Sergej Stakhovsky a připojit se k rezervám ukrajinské armády. Bývalý profesionální tenista, který se do pro odchod do tenisového důchodu rozhodl po lednovém Australian Open, v emotivním rozhovoru pro Skynews popsal, v jaké situaci se nyní nachází jeho rodina a svěřil se, že se na Ukrajinu dobrovolně vrací i on sám. Na otázku, pokud by se do války také zapojil, odpověděl jednoznačně. 

„To je důvodem, proč se na Ukrajinu vracím. Armáda otevřela své rezervy, a každý, kdo je ochotný jít do války, teď může,“ 

řekl tenista v exkluzivním rozhovoru pro Skynews. 

V rozhovoru také nešetřil kritikou směrem k evropským politickým lídrům. Jejich pomoc je podle něj nedostatečná. Zároveň ocenil podporu přicházející od zbytku sportovního světa, která je pro psychiku národa důležitá.

Otevřít v galerii (5)
Tenista Sergej Stakhovsky
Tenista Sergej Stakhovsky Zdroj: Profimedia

Bývalý prezident, Petro Porošenko 

Bývalý ukrajinský prezident a podnikatel Petro Porošenko se na Ukrajinu vrátil krátce před začátkem invaze, a to i přesto, že mu zde hrozí zatčení za podezření z vlastizrady, financování terorismu a vytvoření teroristické organizace. Po začátku invaze se připojil k obraně hlavního města, Kyjeva, před postupující ruskou armádou. 

Otevřít v galerii (5)
Bývalý prezident a podnikatel Petro Porošenko
Bývalý prezident a podnikatel Petro Porošenko Zdroj: Profimedia

Zapojují se také ženy 

Do války se ve velkém zapojují také ženy. Od anexe Krymu v roce 2014 hrají v ukrajinské armádě důležitou roli, a s rostoucí ruskou agresí rostou i jejich počty v armádě. K obraně své rodné země se rozhodla připojit i Kira Rudik, poslankyně, jejíž fotka se zbraní oblétla sociální sítě. 

 „Přijde mi to až nereálné, před pár dny by mě to ani nenapadlo. Naše ženy budou bránit naši zemi stejně jako muži,“ 

napsala Kira Rudik na svém Twitteru.

Kira se sice nepřipojila přímo k žádné z armádních jednotek, ale nadále zůstává v ukrajinském hlavním městě, protože podle svých slov cítí povinnost bránit svou zem. Podobně se k situaci vyjádřila i Lesia Vasylenko, další poslankyně, která se v posledních dnech učila zacházet se zbraní, aby mohla bránit svou vlast.

Otevřít v galerii (5)
Poslankyně Lesia Vasylenko
Poslankyně Lesia Vasylenko Zdroj: Profimedia

Zdroje: sociální sítě, NY Post, Mirror, CNN, Skynews, ESPN 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze