Top hledané
Výsledky (0)
Od listopadu se zastropování cen elektřiny a plynu promítne do prvních záloh

Ohlídejte si náklady za energie, ušetřit můžete tisíce korun

Radek Polák
03. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Náklady na vytápění kvůli problémům s dodávkami z Ruska rostou

Zastropování cen energií, které má platit od příštího roku, se projeví už tento měsíc změnami záloh. Ceny by takto měly zůstat minimálně dalších dvanáct měsíců s tím, že systém pevných cen bude moci stát prodloužit. Bude se týkat jak českých domácností, tak malých a středních podniků a veřejných institucí. 

„Zastropování začne platit automaticky, lidé nebudou muset o nic žádat. Stejně tak tomu je u úsporného tarifu, který pomůže lidem zvládnout vysoké ceny energií před tím, než začne fungovat zastropování,“

řekl k tomu LP-Life ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Pomoc v podobě zastropování cen energií by tak mohla celkově dosáhnout až 130 miliard korun. Na úsporný tarif je z veřejných rozpočtů připraveno 22 miliard korun.

Vedle toho bude ještě fungovat kompenzační mechanismus, díky němuž budou mít dodavatelé energií jistotu, že nebudou prodělávat. Stát tak dodavatelům proplatí rozdíl mezi cenou, za níž nakoupili elektřinu od výrobce, a mezi zastropovanou cenou hrazenou jejich zákazníky.

Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha
Byt k pronájmu 4+1 s terasou a zahradou, Praha, Praha 9

Zastropování zblízka

Co to pro běžného občana znamená? Rodina s běžnou spotřebou elektřiny okolo 2000 kWh za rok tak zaplatí 16 500 korun a současně ušetří dalších 6 500 korun. 

U elektřiny tak bude tak zastropována celá spotřeba pro všechny domácnosti a další, kteří jsou připojeni na nízké napětí. Pro další malé a střední podniky napojené na hladinu vysokého a velmi vysokého napětí bude zastropování platit pro 80 procent z nejvyšší spotřeby za posledních pět let.

Cena za dodávku elektřiny se nově stanovuje ve výši 5 korun za KWh bez DPH, což je i s daní 6,05 korun KWh. Stálý měsíční plat za dodávku elektřiny pak bude ve výši 130 korun za každé odběrné místo za měsíc.

U plynu bude zastropována celá spotřeba pro všechny domácnosti a maloodběratele plynu s ročním odběrem plynu do 630 MWh. Pro všechny malé a střední podniky s ročním odběrem od 630 do 4 200 MWh to bude 80 procent z jejich nejvyšší spotřeby za posledních pět let.

Cenový strop bude 2,50 korun za KWh, tedy 3,025 korun za KWh s DPH. Stálá měsíční platba se tak dostane na 130 Kč korun za odběrné místo. Vláda se tak snaží o to, aby byly zejména domácnosti ušetřeny výkyvům cen na burzách.

Otevřít v galerii (4)
Zastropování cen se týká také elektřiny
Zastropování cen se týká také elektřinyZdroj: Pixabay

Další pojistky

V případě, že smlouva s dodavatelem energií bude obsahovat takzvané spotové ceny, bude moci spotřebitel dohodu vypovědět snadněji, než tomu bylo v minulosti. V mimořádných situacích, pokud budou cenové turbulence na trzích až moc výrazné, bude moci nově vláda obchodování s elektřinou a plynem zakázat dokonce úplně. 

Součástí opatření je navíc pojistka proti zneužívání zastropování, jaké by mohlo představovat například skokové zvýšení záloh, které by proplatil stát. Dotace za dodávku v rámci zastropování se bude vztahovat jen na prokázané náklady a přiměřenou marži dodavatele. Nic víc stát nebude proplácet.

Otevřít v galerii (4)
Uspořit energie se snaží každý
Uspořit energie se snaží každýZdroj: Freepik

Jak na to?

Kvůli zastropování stačí vyčkat, až každý z nás dostane poštou dopis nebo e-mailem zprávu, kde budeme o snížení cen informováni a získáme spolu s tím přehled zálohových plateb pro další období. Většina z nás měla mít uvedené sdělení již do začátku listopadu. Pokud se tak ale ještě nestalo, pokuste se svého dodavatele raději sami kontaktovat. To platí i v případě, že je naše aktuální cena za energie pod tímto cenovým stropem. Cílem je, abyste měli ty nejaktuálnější informace a věděli jste, jaké výhody či naopak úskalí jsou s tím spojeny. Jedině tak se vyvarujete případných nedorozumění a problémů.

„Zákazníci se v poslední době i vzhledem k úspornému tarifu a zastropování cen o nastavení záloh velmi zajímají,“

potvrdil aktuální trend Tomáš Kadlec, generální ředitel společnosti ČEZ.

Otevřít v galerii (4)
Plyn patří k nejdražším položkám
Plyn patří k nejdražším položkámZdroj: Pixabay
Byt na pronájem Praha 1 - 128m
Byt na pronájem Praha 1 - 128m, Praha 1

Situace na Slovensku

A jak se vše řeší například u našich východních sousedů? Slovenská vláda nejdříve schválila jako částečnou kompenzaci pro obyvatele první sadu příspěvků za 22 milionů eur, tedy 548 milionů korun. Zároveň ale chystá nový systém kompenzací a dalších opatření. Zvažuje proto i zastropování cen spolu s programem pomoci některým skupinám spotřebitelů včetně podniků.

U zemního plynu se pak pro domácnosti počítá také s levným plynem, který je dlouhodobě uskladněný v zásobnících a současně i v souvislosti s cenami tepla kompenzacemi rodinám. Stát se navíc už dříve dohodl se soukromým akcionářem největšího výrobce elektřiny v zemi, společností Slovenské elektrárne, na tom, že bude firma část své produkce dodávat za výrazně nižší než tržní cenu.

S vyššími cenami bojují ve všech evropských zemích. Stav způsobený válkou na Ukrajině, kdy si Putinův režim vzal energie jako další z nástrojů, jimiž se nás snaží ostatní vydírat, si bere svoji daň. K postupnému snižování nákladů vede jediná cesta - změna orientace na takové dodavatele, kteří svoje politické cíle nebudou promítat do standardních obchodních vztahů. Kvůli tomu nás bohužel ještě čeká několik krušných měsíců.

Otevřít v galerii (4)
Zkontrolovat nastavení se rozhodně vyplatí
Zkontrolovat nastavení se rozhodně vyplatí Zdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, Vláda ČR, ČEZ, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze