Top hledané
Výsledky (0)
Co všechno stojí proti olympiádě v Tokiu?

Olympiáda v Tokiu plná skandálů, a to ještě ani nezačala: Žádní diváci, sponzoři utíkají

Kateřina Ostrejšová
08. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Naomi Watanabeová

Posunutá olympiáda v Tokiu prostě přišla ve špatnou dobu. A to kvůli pandemii koronaviru. Sportovci ještě donedávna čekali, jestli se olympijské hry budou anebo nebudou konat. Teď už není cesty zpět, japonské dějiště i olympionici jsou připraveni, kdo ale připravený není, jsou čísla nakažených a aktuální koronavirová situace v Japonsku. Vyhlášení nouzového stavu, žádní diváci a rozzuření Japonci – to vše stojí v cestě olympijským organizátorům.  

Výjimečný stav v Tokiu  

Otevřít v galerii (6)
Japonská vlajka a rouška
Japonská vlajka a rouškaZdroj: Freepik

Vše nasvědčuje tomu, že Japonsko s určitostí prodlouží nouzový stav v dějišti olympijských her v Tokiu. Podle agentury Kjódó se většina akcí, včetně zahajovacího ceremoniálu, bude muset uspořádat bez diváků. Uvedla právě dnes agentura ČTK. Výjimečný stav měl v Tokiu platit původně do 11. července, čísla nakažených ale neustále stoupají.  

"Pandemická situace je celosvětovým bubákem a nám nezbývá, než ji respektovat. Olympijské hry bez diváků nebudou sice ono, ale daleko důležitější je zastavit stale zuřící pandemii. Rozhodnutí japonské vlády chápu. Vzhledem k současné koronavirové situaci je potřeba riziko nákazy minimalizovat jakýmkoli způsobem a omezení pohybu k němu rozhodně patří,”

uvedl pro LP-Life sportovní maser a velký sportovní fanoušek Jindřich Paleček.

Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží
Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží, Praha 1

Žádní fanoušci? 

„Dal jsem jasně najevo, že i hry zcela bez diváků jsou jednou z možností. Podnikneme nezbytné kroky s ohledem na to, že naprostou přednost má bezpečnost a ochrana obyvatel,“  

citovala japonského premiéra Jošihideho Sugu britská agentura AP. Olympijské hry se po obnovení nouzového stavu kvůli koronaviru v Tokiu uskuteční bez diváků. Oznámili to zástupci organizačního výboru po dnešním jednání s vedením Mezinárodního olympijského výboru.

Otevřít v galerii (6)
Lidé před olympijskými kruhy
Lidé před olympijskými kruhyZdroj: Profimedia

Japonci jsou proti  

S pořádáním her nesouhlasí asi Japonci, kteří podepsali petici za jejich zrušení. Celkem se nasbíralo už přes 420 tisíc podpisů. Veřejné průzkumy v Japonsku podle BBC ukazují, že téměř 70 % populace si nepřeje, aby se olympiáda konala. Protestují i japonští zdravotníci, kteří během června v nemocnicích vyvěšovali plakáty “Zastavte olympiádu”.

Vypadá to ale, že organizátory nezastavilo vůbec nic!  

Vysoké výdaje, pomalé očkování 

Podle webu New Yorker zatím organizace olympijských her vyšla na 15,4 miliard dolarů, což je dvojnásobek částky, kterou organizátoři slibovali, když v roce 2013 hostování her získali. Astronomickou částku měly pokrýt i tržby za lístky, které se odhadovaly na 815 milionů dolarů. A právě tato tržba je nyní nejvíce ohrožena, což bude mít velký finanční dopad na celkový rozpočet, či spíše zisky. 

Japonsko navíc dlouhodobě bojuje s pomalým tempem očkování. Podle japonských úřadů je naočkována první dávkou pouze čtvrtina obyvatel.  

Otevřít v galerii (6)
Olympijské kruhy
Olympijské kruhyZdroj: Pixabay

Sponzoři berou nohy na ramena  

Sponzoři začínají postupně rušit propagační akce spojené s hrami v Tokiu. Jsou frustrovaní rozhodnutím organizátorů na poslední chvíli a nejistotou, jestli diváci budou, anebo ne, uvedla agentura Reuters.  

Kroky více než tuctů společností, včetně Canon, Tokio Marine & Nichido Fire Insurance a Ajinomoto, zdůrazňují choulostivou situaci pro sponzory.   

Olympiáda plná bizárů 

Otevřít v galerii (6)
Naomi Watanabeová
Naomi WatanabeováZdroj: Profimedia

Už za dva týdny celý “blázinec” vypukne a můžeme jenom čekat, které další skandály se vynoří na povrch. Jedním z nich byl i výrok šéfa kreativců připravujících slavnostní zahájení i závěrečný ceremoniál.  Hiroši Sasaki napsal do skupinového chatu nevhodný výrok na adresu Naomi Watanabeové.  

"V růžovém kostýmu by mohla zazářit jako olympijské prase." 

Naomi Watanabeová je jednou ze nejznámějších celebrit v Japonsku. A Sasaki byl velmi “originální”, použil slovní spojení - “OlymPIG” - z angličtiny tedy slovo prase. Třiatřicetiletá zpěvačka byla tváří olympijské kampaně propagující prodej vstupenek. Na tuto kauzu upozornil týdeník Shukan Bunshun. 

Skandály sportovců 

Otevřít v galerii (6)
Sha
Sha'Carri Richardsonová Zdroj: Profimedia

Nejprve to začalo americkou atletkou Sha'Carri Richardsonovou, která se kvalifikovala do Tokia v běhu na 100 metrů. Jednadvacetiletá Američanka ale neprošla dopingovou kontrolou, měla pozitivní test na marihuanu. Později se přiznala, že to byla reakce na smrt její matky. I přesto se jí olympijské brány definitivně zavřely. 

Další olympijskou stopku dostaly dvě atletické hvězdy z Namibije – Christine Mbomaová a Beatrice Masilingiová. Osmnáctileté sportovkyně mají zákaz na hrách kvůli vysoké hladině testosteronu. Obě byly v šoku, dříve ani jednou testovány nebyly a neměly tak jediný důvod myslet si, že jejich hladina hormonů je v nepořádku.  

Otevřít v galerii (6)
Český tým v olympijském oblečení
Český tým v olympijském oblečeníZdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Olympiáda v Tokiu proběhne, nikdo však nedokáže odhadnout, za jakých podmínek. A zatím to vypadá, že se to dozvíme opravdu až během her. Na vlastní kůži to zjistí celkem 116 českých sportovců. A děj se, co děj, my jim budeme držet palce!  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze