Top hledané
Výsledky (0)
Tragédie střeleckého útoku v Praze není ojedinělou událostí. O život z rukou anonymního střelce přišli politici, hudebníci nebo otec značky Versace.

Osobnosti obětí střelby: Střelné zbraně mají na svědomí prezidenty, rappery i modního návrháře

Radim Červenka
28. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Střelné zbraně

Střelné zbraně patří k nejčastějším nástrojům atentátů a jiných akcí usilujících někomu o život. Smrtelným zraněním nepodlehli jen náhodné oběti, lidé, kteří byli ve špatný čas na špatném místě, ale také řada známých osobností od politiků přes herce a zpěváky až ke sportovcům. Oběťmi střeleckých útoků se staly známé osobnosti u nás i ve světě.

Sláva totiž může být nebezpečná. Vyšinutí jedinci si své problémy můžou projektovat do známých lidí, se kterými se setkávají na stránkách časopisů, a nebo na televizních obrazovkách. Dnes se pochopitelně jedná zejména o celebrity internetového prostředí sociálních sítí.

"Než však začnete usilovat o miliony sledujících, nezapomeňte, že pozornost sociálních médií, jak jsem již uvedla v minulosti, není zaručeně pozitivní. Veřejná pozornost znamená všechny druhy pozornosti, nejen podporující a dobře naladěné fanoušky,"

uvedla na Psychologytoday.com Pamela B. Ruthledge, uznávaná psycholožka, tak upozornila, že se slávou nepřichází jen obdiv fanoušků, ale zpravidla také nejrůznější druhy verbálních útoků od tzv. haterů. V nejvyhrocenějších případech mohou přerůst i v násilné útoky. 

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Střelci mají na svědomí desítky politiků

Veřejné angažmá politiků nevzbuzuje ve společnosti jen respekt ke státní funkci. Politice se totiž zdaleka ne všichni věnuji z dobroty srdce, ale čas od času kdejaký politik podlehne vábení korupce a možnosti zneužít moc ke svému obohacení. Despekt veřejnosti k představitelům státní moci ilustrují například dlouhodobé průzkumy prestiže jednotlivých povolání. K lékařům a učitelům v čele hodnocení kontrastuje např. povolání “ministra”, který v Česku jen těsně uhájí předposlední místo před uklízečkou.

Nízká prestiž profese však není jediným nebezpečím, které na politiky číhá. Jsou také častými terči střeleckých útoků. Seznam zastřelených amerických politiků jich obsahuje několik desítek. Pravděpodobně nejznámější obětí střeleckého útoku se stal úspěšný demokratický prezident John F. Kennedy. 

Muž, který dokázal vymluvit sovětskému vůdci Nikitovi Chruščovovi jadernou válku, byl zastřelen na pracovní cestě. Ačkoliv nad útokem visí řada otazníků, k činu se přiznal vyšinutý veterán námořní pěchoty, Lee Oswald Harvey. Tragédii pak znásobil stejný osud prezidentova bratra Roberta F. Kennedyho, který kandidoval na prezidenta, ale úspěchu se nedočkal. Byl zastřelen propalestinským aktivistou Sirhanem Sirhanem.

V bezpečí před střeleckými útoky historicky nebyli ani politici v Česku. Asi nejznámějším zastřeleným politikem byl prvorepublikový ministr financí, Alois Rašín. Dosud jsou nevyjasněné okolnosti smrti ministra zahraničí a syna slavného otce, Jana Masaryka. Ačkoliv oficiálně se měl sám zabít skokem z okna, existuje řada indicií, že byl ve skutečnosti zastřelen.

Podobné činy však nejsou jen ozvěnou pohnuté historie 20. století. V roce 2013 byl zastřelen regionální, severočeský politik ČSSD Roman Houska. Nejedná se o jedinou záležitost, která rezonovala v nedávné době na u české veřejnosti.

"Boris Němcov byl ruský matematik, fyzik, liberální politik a kritik putinovského režimu. 27. 2. 2015 byl zastřelen v centru Moskvy. Při příležitosti letošní připomínky jeho smrti bychom chtěli přejmenovat náměstí Pod kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova,"

připomenul na síti X v roce 2020 kontroverzní vraždu ruského politika tehdejší pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), s připomínkou jeho oběti se tak dnes můžeme setkat i ve veřejném prostoru.

Otec značky Versace a vyřizování účtů mezi rappery

Za slávu zaplatili životem nejen politici, ale i jiné známé osobnosti. Mezi bestiální vraždy střelnou zbraní patřil útok na těhotnou herečku Sharon Tate, dítě čekala se slavným režisérem Romanem Polanskim. Pro jeho neméně slavného kolegu Quentina Tarantina se stala událost inspirací pro jeho film Tenkrát v Hollywoodu. Pachateli byli příslušníci sekty Charlese Mansona, jedna ze spolupachatelek vraždy v 60. letech Leslie Van Houten byla letos v létě propuštěna na svobodu.

Střelec stál i za smrtí slavného módního návrháře Gianni Versace, otce stejnojmenné značky luxusního oblečení. Vražda však nebyla nikdy úplně objasněna, protože domnělý pachatel Andrew Cunanan se zastřelil 10 dnů po vraždě návrháře.

Takeoff, PnB Rock, Pop Smoke, Nipsey Hussl jsou jména afroamerických rapperů. Kromě kariéry ve stejném hudebním žánru mají společnou ještě jednu věc. Všichni byli zastřeleni. Podle některých interpretací souvisí jejich smrt se subžánrem, kterému se zmínění rappeři věnovali.

"Proč dochází k vraždám častěji, není jasné, nicméně to pozorujeme již delší dobu. Nabízí se nicméně interpretace, že (vraždy) mohou souviset s nastavením aktuálně populárního rapového žánru drill. Ten do určité míry vyzdvihuje například násilí, zbraně, drahé oblečení a určitý způsob života. Nicméně vinit ho z vražd raperů by byla příliš velká zkratka," 

vysvětlil pro Seznamzprávy.cz hudební publicista Jakub Šíma pozoruhodnou okolnost série střeleckých útoků se smrtelnými následky mezi rappery.

Nejslavnější zastřelený hudebník se věnoval jinému žánru. Jeho smrt ovšem byla také spojena s jeho hudební kariérou. Frontman legendárních Beatles John Lennon byl zastřelen v roce 1980 v New Yorku. Pachatelem činu byl Mark David Chapmann. Vraždu vysvětlil svým fanouškovstvím k Beatles a pobouřením, které cítil kvůli odchodu Lennona ze skupiny a kvůli jeho nekonvenčnímu životnímu stylu.

Zdroje: twitter.com, nytimes.com, time.com, usatoday.com, psychologytoday.com, seznamzpravy.cz, aktualne.cz, denik.cz, wikipedia.org, autorský článek

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze