Top hledané
Výsledky (0)
Čísla se zvyšují po celém světě. Diskriminace neočkovaných zesiluje, přitom v nemocnicích přibývá naočkovaných!

Pandemie plná otazníků. Hrozí nám další lockdown nebo dokonce zcela nová epidemie?

Kristina Vacková
04. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Dívka s odhaleným ramenem s náplastí po očkování

Pandemie koronaviru opět zesiluje a čísla jsou alarmující ve všech zemích - například na Slovensku dosahují počty nakažených nejvyšších čísel od začátku celé pandemie. Zatímco vyšetřování WHO v Číně uvízlo na mrtvém bodě a tato velmoc, odkud nemoc vzešla, nespolupracuje zrovna ukázkově, nemocných raketově přibývá a my se už pomalu ztrácíme nejen v číslech, ale i ve faktech, kterými jsme za poslední skoro dva roky naprosto přesyceni.

Začněme ale na domácím písečku. Počet nemocných v České republice se den ode dne zvyšuje. Jen co jsme „bezpečně“ odvolili, začala pandemie s podzimními dny sílit. Přibývá počet lidí v nemocnicích, přibývá počet nemocných a my stojíme možná na prahu dalšího lockdownu.

Otevřít v galerii (7)
Netopýr s hodinami ukazujícími za 5 minut 12
Netopýr s hodinami ukazujícími za 5 minut 12Zdroj: Profimedia

Lidé tápou, čísla se zvyšují

Zatímco strach z nemoci pomalu ustupuje, fakta, která byla graficky nejlépe znázorněna na dočasném „pomníčku“ s 30 tisíci křížky na Staroměstském náměstí, v našich hlavách zůstávají. Společnost je stále rozdělena na ty, kteří podlehli a z jakéhokoli důvodu se nechali očkovat, a na ty, kteří se zarytě brání. Jejich diskriminace je ale stále markantnější, zejména nyní od 1. listopadu, kdy opět vešla v platnost nová opatření. A ta by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mohla ještě v příštích dnech zpřísnit. Nebudou již platit antigenní testy, ale pouze PCR testy, které již nejsou hrazeny pojišťovnami. Praktičtí lékaři zaznamenávají podle serveru novinky.cz v posledních dnech zvýšení zájmu o očkování, a to dokonce i třetí, posilující dávkou. Lidé začínají mít zase strach.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

V České republice za úterý přibylo zhruba 10.000 nově nakažených, což je téměř jednou tolik v týdenním srovnání (o 4000 více než minulé úterý). Na jednotkách intenzivní péče leží přes 300 lidí, uvedl v úterý večer ČRo 1 – Radiožurnál, s odkazem na ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška.

Pravděpodobně stojíme na prahu dalšího lockdownu.

„Osobně si myslím, že nám další lockdown opět hrozí,“ 

uvedla pro LP-Life primářka kladenské nemocnice MUDr. Jana Keilová.

Otevřít v galerii (7)
Senior se chystá na očkování
Senior se chystá na očkováníZdroj: Profimedia

Situace ve světě je alarmující, nejhůř je na tom Rusko

Celá Evropa je opět v očekávání, jaká opatření nám vlády jednotlivých zemí připraví. Podle serveru novinky.cz například v Německu za pondělí testy odhalily 10 813 osob nakažených coronavirem, v tentýž den 81 lidí zemřelo. Podle ministra zdravotnictví Jense Sphana čelí Německo nové vlně coronaviru kvůli nízké proočkovanosti. Čísla zde ale příliš nerostou a v mezitýdenním porovnání se drží, jelikož podle Institutu Roberta Kocha (RKI) bylo v Německu o týden dříve uváděno 10 700 případů infekce. Tato stabilní čísla jsou ale zavádějící, protože sedmidenní incidence oproti minulému týdnu vzrostla, a to ze 113 na nynějších 153,7 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Počty nakažených prudce rostou po celé Evropě. Největší tragédii řeší již přes dva týdny Rusko, kde je již několik dní v řadě počet nových případů vyšší než 40 000 za den a počty zemřelých dosahují kolem 1200 za den. I proto platí v Rusku, stejně jako u nás, od tohoto týdne nová pandemická opatření, opět jsou zavřeny obchody a většina pracovišť. Cestování a turismus však překvapivě zatím fungují, ale i zde předpokládáme, že budou omezeny.

„Počet ruských návštěvníků je momentálně pro spoustu zemí klíčový, protože tito tvoří gró turismu v mnoha zemích, kde je ještě teplo. Očekáváme však, že i zde dojde dříve či později k omezením. Nehledě na to, že semafor zemí se neustále mění. Situace v Rusku je momentálně alarmující,“

řekl pro LP-Life odborník na cestovní ruch a prodejce zájezdů Jan Maliňák.

S obdobnou situací jako Rusko se potýkají i Estonsko či Ukrajina. Estonsko navíc přijalo podobná opatření jako Česká republika: v restauracích je nutná nejen kontrola certifikátů, ale i dokladů totožnosti, omezeny jsou opět i veřejné akce. 

Také v Polsku činí mezitýdenní nárůst 65 procent, zneklidňující je situace na Slovensku a v Maďarsku, ve Francii stoupl během týdne počet nových případů o 26 procent. V porovnání s předchozími vlnami ale Francie zatím nedosahuje tak strašných čísel. O nárůstu nemocných hovoří i Rakousko a Nizozemí.

Slovensko - situace je srovnatelná s děním před rokem 

Také Slovensko bojuje s neutěšenou situací a denní přírůstky jsou na své špičce od samého začátku pandemie. Pohybují se kolem 5300 nově nakažených, v úterý zemřelo 36 lidí. Celkový počet zemřelých přesáhl od začátku pandemie 13 tisíc osob, přičemž téměř 2,4 milionu lidí je plně naočkovaných dvěma dávkami.

Otevřít v galerii (7)
Mužské ruce držící masku s nápisem "Nová normalita"
Mužské ruce držící masku s nápisem "Nová normalita"Zdroj: Profimedia

"Úmrtí v souvislosti s pandemií onemocnění CoViD-19 stoupla v říjnu 2021 o přibližně 30 úmrtí (hlášení úmrtí z nemocnic dostáváme v průměru se zpožděním 1 až 6 dnů). V říjnu 2020 jsme evidovali 371 úmrtí na CoViD-19, přičemž stejně jako v říjnu 2021 je průměrný věk zemřelých 74 let. Za první dva měsíce třetí vlny pandemie evidujeme 81,5 % neočkovaných pacientů a 18,5 % očkovaných pacientů. Většina z nich byla očkována před více než 6ti měsíci. Nejbližší 2 týdny očekáváme nárůst počtu úmrtí, což bude korespondovat s nárůstem počtu infikovaných a hospitalizovaných za poslední dva týdny."

shrnul situaci exkluzivně pro LP-Life šéf patologů Michal Palkovič, ředitel Sekce soudního lékařství a patologické anatomie na Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí v Bratislavě.

Kdo jsi očkovaný, hoď kamenem

Propast mezi očkovanými a neočkovanými se neustále prohlubuje. Většina zemí umožňuje aplikaci třetí, posilující dávky, každý má své doporučení, ale odpůrci očkování jsou stále pevní ve svém přesvědčení. Je velmi těžké najít pravdu, protože ať se zeptáte příslušníka toho či onoho tábora, jejich argumenty znějí věrohodně. Nenaočkovaným hraje navíc do noty i fakt, že již dva dny z posledního týdne převažuje v nemocnicích počet očkovaných nad neočkovanými. Na vině jsou údajně nedostatečné protilátky, očkování brzy po prodělání covidu nebo to, že u těchto lidí již uplynulo od aplikace druhé dávky více než 7 měsíců.

Vlády jednotlivých zemí, ve snaze donutit své obyvatele k co největší proočkovanosti, však mají své stanovisko jasné: Za zvyšující se epidemiologická čísla mohou právě nedisciplinovaní nenaočkovaní. Například Angela Merkelová uvedla pro médium FAZ, že je velmi smutná, že tři miliony Němců nad 60 let stále nedostaly vakcínu. Nenaočkovaná je stále třetina Němců a 65 procent z nich uvádí, že se nenechají očkovat za žádnou cenu, uvedly novinky.cz.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Stejně jako se zvedá prst vlády, ukazující na nenaočkované, zarputilost nenaočkovaných lidí je stále pevnější. Jsou dokonce tací, kteří označují naočkované spoluobčany za slabochy a alibisty.

“Nepotřebuji chodit do hospody ani vlastně nikam. Stačí mi příroda a o zábavu se postaráme sami, ale abych v pracovní době nemohla ani na oběd? Jde přece o princip. A lidi jsou tak naivní, že si to nechají líbit. Sama jsem už tři roky necestovala, a to to tak miluju. Proč? Nestojí mi to za to. Smutné je, jaké procento se nechalo naočkovat kvůli tomu, aby mohli "svobodně" žít... cestovat, hospody, kultura… a zdraví??? No comment. A tihle lidi mi budou říkat, že jsem sobec? Ti, kteří se nechali opíchat kvůli těmhle malicherným věcem? Já jsem se právě kvůli zdraví očkovat nenechala a nenechám,”

svěřila se LP-Life slečna Lucie, která se cítí stále vice diskriminovaná.

Otevřít v galerii (7)
Žena v ochranném oděvu držící vakcínu
Žena v ochranném oděvu držící vakcínu Zdroj: Profimedia

Joe Biden si objednal studii o původu epidemie

Světová zdravotnická organizace WHO vyšetřuje původ infekce již drahnou dobu, ale zatím neexistuje žádný jednoznačný závěr. Zdá se, že původ infekce již nikdy nezjistíme. Otázky, které jsou pokládány již téměř dva roky, zda je coronavirus uměle vytvořeným virem, který unikl z laboratoře, nebo se prostě „objevil“ na tržišti a původcem jsou netopýři, asi budou nezodpovězeny.

Americký prezident Joe Biden si objednal vypracování rozšířené verze zprávy o původu viru, ale ta se zatím omezila jen na další dílčí informace o vyšetřování. Avril Hainesová, ředitelka amerických národních zpravodajských služeb (DNI), se však začíná klonit k závěru, že vypátrat původ viru bude trvat velice dlouho, a dokonce zpochybňuje i to, zda je to vůbec možné.

„Virologický institut ve Wu-chanu v minulosti vytvořil chiméry nebo kombinace coronavirů podobných SARS, avšak to neznamená, že institut SARS-CoV-2 geneticky upravil,“

zdůrazňuje nový dokument, který citovaly novinky.cz.

Ač na světlo světa již dříve vyplula tvrzení, že v Číně byly skoupeny PCR testy již půl roku před začátkem pandemie, či že pracovníci čínské laboratoře se již dříve Covidem-19 nakazili, tato zůstávají nepodložena a neobjasněna, stejně jako původ samotné pandemie. WHO, dlouhodobě tlačena Washingtonem, přitom již vyslala do Číny jeden speciální tým expertů pátrajících po původu pandemie, a podle The Wall Street Journalu (WSJ) plánuje vyslat i další výpravu. Zatím se však týmy expertů shodly alespoň na něčem, a to že nový coronavirus nebyl vyvinut jako biologická zbraň

Otevřít v galerii (7)
Netopýr
NetopýrZdroj: Profimedia

A co na to Čína?

Čína je postavena celosvětově do pozice obětního beránka, k dalšímu vyšetřování se staví skepticky až odmítavě. A naopak ukazuje drápky a požaduje, aby se vyšetřování obrátilo na další země, včetně Spojených států. Podle zástupců této velmoci je dostačující, že nebylo potvrzeno, že by virus unikl z wuchanských laboratoří. Stejně tak čínská vláda odmítá, že by virus mohl pocházet z trhů, kde bylo netopýří maso, pravděpodobně zkažené, prodáváno.

S prvním desetičlenným týmem expertů, kteří jeli situaci do Číny prošetřit, vláda plně spolupracovala, nyní se již na spolupráci tváří velmi odtažitě, a nový vyšetřovací tým o dvojnásobné síle zvažuje dokonce do země vůbec nevpustit. V celosvětovém měřítku však hodlá spolupracovat i nadále, říká. Jenže před dvěma týdny odmítla vpustit vědce do jeskyní, odkud se epidemie podle jedné z teorií vzala. Čínská vláda dodnes neuvedla, zda netopýry z této oblasti nechala otestovat na přítomnost viru.

Otevřít v galerii (7)
Žena se nechává očkovat
Žena se nechává očkovatZdroj: Pixabay

Luskoun, krysa, kočka, nebo norek?

Dosud není jasné ani to, z jakých zvířat se nákaza vlastně vzala. Ve hře jsou netopýři, hlodouni (rod Rhizomys) označovaní jako bambusové krysy, ale dokonce i kočky a norci. Cesta zvířat na tržiště tedy mohla být velmi spletitá, jelikož bambusové krysy se dovážejí do Číny i z ciziny a pašují se tam i chránění luskouni. 

Jeskyně v čínské provincii Jün-nan, kde žijí vrápenci podobní netopýrům, byla identifikována v roce 2017. Netopýři z Wu-chanu však měli být nyní znovu zkoumáni novým týmem expertů WHO, kterým byl však přístup do netopýřích jeskyní a chovných oblastí pro zvířata v oblasti En-š', odepřen. Přitom právě odtud byli netopýři dováženi farmáři na inkriminované trhy. Oblast En-š' skrývá stovky jeskyní, přičemž ta největší a nejznámější, Tenglong („Létající drak”), čítá 37 kilometrů chodeb a je považována za jeden z nejdelších krasových jeskynních systémů na světě.

Otevřít v galerii (7)
Lékařka zkoumající cosi pod mikroskopem
Lékařka zkoumající cosi pod mikroskopemZdroj: Profimedia

Drůbež: Zárodek nové pandemie, děsí odborníci

Navíc se ukazuje možná další hrozba, a tou jsou kuřata. Jejich průmyslová produkce totiž může postupně podnítit další možnou pandemii, jež by vznikla z nějakého z osmi známých typů ptačí chřipky, která může být pro člověka smrtelná. Světová zdravotnická organizace má navíc podezření, ale ne důkaz, že covid-19 je spojen s intenzivním chovem zvířat na málo regulovaných farmách a trzích s divokou zvěří v jihovýchodní Asii. 

Tuto hrozbu zmínil britský deník The Guardian, jež upozorňuje i na to, že nová epidemie by mohla být ještě děsivější než coronavirus. První masové úhyny již byly zaznamenány v Rusku, kde se rovněž objevil první přenos ptačí chřipky známé jako H5N8 na člověka: Nákaza odhalena u pěti žen a dvou mužů.

A co víc? V minulých dnech se objevila další varianta ptačí chřipky H5N6, hádejte kde? V Číně!

„Šíření viru H5N6 je nyní vážnou hrozbou pro drůbežářský průmysl a lidské zdraví,“ 

citoval prohlášení čínských expertů Kao Fua a Š' Wej-fenga deník Guardian. 

Jak se bude vyvíjet pandemie v nejbližších dnech a týdnech, uvidíme. Otázkou ale zůstává, zda budou někdy objasněny alespoň některé z otázek, jež hýbou světem už téměř dva roky. Kdo stojí za celým mlžením? Je za celou pandemií vyšší hra? Množství konspiračních teorií je až neuvěřitelné, a bylo by na čase je konečně vyvrátit. Je to ale vůbec možné?

Zdroje: Novinky.cz, FAZ, Daily Mail, Guardian, The Wall Street Journal, Český rozhlas, lidovky.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze