Top hledané
Výsledky (0)
Muž, který bude následující roky vládnout našim sousedům. Peter Pellegrini však ukrývá mnoho otazníků.

Peter Pellegrini: Muž, který vládne Slovensku. Má italské kořeny, smysl pro humor, ale první dámu po jeho boku nenajdete

Michaela Hanelová
08. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Nově zvolený prezident Peter Pellegrini

V sobotu se na Slovensku konalo druhé kolo prezidentských voleb. Očekávání Slováků bylo velmi vysoké a dva kandidáti, kteří se proti sobě utkali, měli opravdu silnou podporu od svých voličů. Zvítězit však mohl jen jeden z nich. Krátce před půlnocí bylo rozhodnuto, že postu nového prezidenta se v červnu zhostí Peter Pellegrini. Ve druhém kole s 53 % voličských hlasů porazil svého soupeře Ivana Korčoka.

Slovensko se dočkalo svého nového prezidenta. Poté, co bývalá prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že nebude kandidovat, se strhla mezi Slováky opravdu bouřlivá diskuze o tom, kdo by její roli a funkci mohl zastoupit tak dobře, jako ona sama. Jenže kdo je onen Peter Pellegrini, za kterého se radují i někteří čeští politici, mezi které patří například Andrej Babiš, který mu také mezi prvními na svých sociálních sítích popřál k vítězství?

Peter Pellegrini je slovenský politik, který se narodil 6. října 1977 v Banské Bystrici. Je známý svým působením ve slovenské politice, kde zastával řadu významných pozic, včetně role premiéra slovenské republiky. Pellegriniho kariéra v politice je spojena s několika politickými stranami, především však s Hnutím Směr – sociální demokracie (Smer-SD), které je vedené Robertem Ficem. Jeho politická kariéra započala v lokální politice a postupně se propracoval na významnější pozice na národní úrovni. 

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Pohledný muž s italskými kořeny má smysl pro humor

V roce 2014 se Peter Pellegrini stal místopředsedou slovenské vlády pro investice a informatizaci, což mu otevřelo cestu k ještě významnějším úřadům. V březnu 2018 byl po politické krizi, která následovala po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka, jmenován premiérem Slovenské republiky.

To ale není vše, co Peter Pellegrini může nabídnout. Ačkoliv by to do něho nikdo neřekl, má za sebou silné italské kořeny. Příjmení Pellegrini bylo na Slovensko (v té době součást Horních Uher) přineseno osídlením Leopolda Pellegriniho, řemeslníka, který se usadil v Žiaru nad Hronom a je předkem Petera Pellegriniho. Na svém Instagramu nově zvolený prezident Slovenské republiky několikrát dokázal, že má vytříbený smysl pro humor a umí aktivně odpočívat. Má rád sport a nebojí se zkoušet nové věci. Velmi často jezdí na dovolenou právě do výše uvedené Itálie, kterou si oblíbil a miluje italskou pizzu. 

Po jeho boku neuvidíme první dámu, spekuluje se o jeho orientaci

Co mnohé Slováky ale překvapilo byla informace, kterou ze svých úst vypustil sám Peter Pellegrini. Ten totiž před svou kandidaturou na prezidenta Slovenské republiky uvedl, že pokud bude zvolený prezidentem, po jeho boku veřejnost neuvidí žádnou první dámu. Jenže někteří tomuto prohlášení nevěří, protože byl před nedávnou dobou spatřen ve vile známého slovenského podnikatele a politika. Již několik let před jeho kandidaturou na prezidenta se spekulovalo o Pellegriniho sexuální orientaci.

K těmto diskuzím následně přispělo odhalení médií, že Pellegrini využívá vilu, která patří poslanci a členu jeho strany Hlas, Peteru Náhlikovi, a to v bratislavské čtvrti Vrakuňa. Pellegrini tuto skutečnost následně potvrdil. Jeho soukromý život se stal terčem útoků i od současného politika Igora Matoviče, který ve středu zveřejnil video, které obsahovalo tři roky staré fotografie z italské Verony, o nichž Matovič tvrdí, že zachycují Pellegriniho se svým údajným milencem Náhlikem. 

Voličům slíbil něco, co může být nesplnitelné

Následně nově zvolený prezident Slovenské republiky prozradil, že jeho první kroky ve funkci povedou do České republiky a bude tak pokračovat v tradici, kterou mezi sebou Češi a Slováci dodržují již několik let. Peter Pellegrini také dodal, že chce všem občanům republiky slíbit, že se bude snažit udržet nastavená pravidla v zemi a nebude podporovat nic, co by občanům mohlo ztížit život v zemi.

„Chci všem občanům Slovenské republiky garantovat, že Slovensko je plně ukotveno v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Budu to garantovat a nikdo nebude měnit kurz naší zahraniční politiky. Zároveň ale potvrzuji to, co jsem říkal před kampaní, že se v těchto institucích musíme chovat suverénněji než doposud, náš hlas musí být slyšet a při rozhodování se musíme vždy ozvat, pokud má mít skupinové rozhodnutí negativní dopad na Slovensko, naši ekonomiku nebo lidi, kteří zde žijí," prohlásil krátce poté, co byl zvolený.

Zdroje: Autorský text, topky.sk, Instagram, Facebook

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze